Kapcsolatok

Ülj le, szemben vele, biztasd, és engedd beszélni. Hagyd, hadd beszéljen, te csak figyelj, légy hozzá türelmes, és hallgasd.

Boldog lesz, és szeretni fog.

 

*

 

Az asszony tizenegy óra felé felkel, elhízott testén selyem hálóing; köntöst vesz magára, papucsba bújik. A lába még mindig formás. Meg a keze. Májfoltos kezek, de karcsúak. Meg a haja. Még mindig dús. Hajtűkkel tornyozza fel; kimegy a konyhába, csészébe önti az esti kávémaradékot, teledobálja cukorral, beviszi a szobába; maga elé teszi az asztalra a kártyát. Kávézik; rakja a pasziánszot. Még csak a rolót sem húzza fel. A férje bejön a kertből, szó nélkül az ablakhoz megy, felrángatja a redőnyt, eloltja a villanyt; behoz egy pohár vizet, az asszony keze ügyébe helyezi, gyógyszeresüvegekből tablettákat szór a tenyerébe, sorba a pohár köré rendezi őket. Az asszony csak akkor tekint fel a kártyából, amikor az ura már az ágyat igazgatja; figyeli, hogy veregeti fel az ellapult párnát; nézi mindaddig, míg a plédet rá nem teríti az elegyengetett paplanra. Szótlanul követi pillantásával a távozót. A férfi karcsú és fürge. Magas, csontos. Pulóverben van, kordnadrágban, de idebenn cipőtlenül, csak zokniban, hogy ne hordja szét a lakásban a sarat. Ma már kitakarított. Nyakán azért ott maradt a sál; a haja, az az ősz tüskefrizura, lenyomódott a sapkától. Az asszony hallja, hogy a férfi a konyhában edényekkel neszez, koppan valami, víz csordul – aztán hosszan csend. Visszafordul hát a kártyalapok fölé.

Később nyikordul az ajtó; nem látja, csak hallja, hogy a férje kiment a kertbe.

A lombot gereblyézheti össze. Biztosan azt.

Valamelyik nap behallatszott a szobába: – Kártyázik, de mosogatni nem lát! – A férje mondta a szomszédnak.

Egy szóval sem árulta el, hogy hallotta ezt.

A tablettákért nyúl, egyenként a nyelvére helyezi őket, vizet kortyolgat, nyeldekel.

Aztán ismét az ajtó. A férje bejött, forr, sistereg valami a resón. Csendülések, zörgések; a férfi krumplit főzhet, a beszálló gőz hozza a szagát.

Az asszony – keze a kártyalapon – merőn bámul a konyha felé.

– Jogom van hozzá! És ehhez ragaszkodom! Naponta egy tizenegyes kirakós! Senki sem tilthatja meg nekem! Még te sem! Még te sem!!!…

Fuldoklik az ingerültségtől. Reszkető kézzel nyúl a pohárért, a víz kiloccsan, iszik.

A férje megjelenik az ajtókeretnél, szó nélkül benéz rá, nézi hosszan az asszony sziluettjét az ablakon behulló őszi fényben.

Az asszony is nézi őt.

Aztán újra a konyhai neszek. És a csend.

 

*

 

Rokonszenv, ellenszenv – feromon. Szexuális vonzódás – feromon. Állítólag kapcsolatainkat a feromon irányítja. Ez a vegyi kiválasztódás, amely a kapcsolatteremtés közben jön létre, elintézi a dolgokat. Belépsz egy üzletbe, s hiába vagy jólnevelt, gorombán fognak bánni veled, bár ha az eladónak nem is áll szándékában megbántani, megsérteni. Egyszerűen csak a – feromon. Rosszul reagál a boltos a te vegyi kiválasztódásodra. S ugyanígy van ez a munkahelyeden is, az iskolában, a társaságokban. Való igaz, néha meghiúsul minden igyekezeted, hogy befogadjanak. Ilyenkor mondod: ma minden szavam, minden mozdulatom szerencsétlen.

– Miért nem vagyok rokonszenves magának? – kérded valakitől, aki foghegyről beszél veled. – Hiszen nem is ismer! Mire alapozza antipátiáját? Miért olyan elítélő?

A vegyészek szerint nem az illető tehet róla, hanem a feromon.

Más meg a nyakadba borul – ugyancsak ismeretlenül vagy indokolatlanul. Szinte beléd szeret.

Állítólag ez is a feromon hatása. A kedvező reagálás.

Emberi kapcsolatok – feromon! Mint egy hirdetés.

Ha ez így igaz, akkor lehetséges, hogy a világ dolgait intézők is csupán a feromonhatások kiszolgáltatottjai? Ösztönök dolga lenne az egész?

De talán az észnek, az értelemnek is juthat némi szerep!…

 

*

 

Presszó. Délelőtt. A nő fehér köpenyben, vállára vetve a dzseki. A férfi is a közeli hivatalból ugorhatott át ide. Ülnek a sarokban, kezük az asztal lapján összeér. Csendesen diskurálnak, meghitten, arc az arc közelében.

Lopott percek az alibit szolgáló munkaidőben? Így aztán mit sem sejthet kinek-kinek a házastársa!

Amint elmegyek mellettük, hallom – Munka után egyenest hazajössz? – Ezt a nő kérdi.

– Tudod, hogy ma van a továbbképzés – néz rá szomorúan a férfi.

– Én meg hatra angolra megyek. Utána beugrom a gyerekért a sportkörbe. Szeretné, ha szombaton megnéznénk a meccsét…

– Talán. Ha nem lesz külön munkám…

– Ma krimi lesz. Kilenckor. A tévében.

– Csak tíz után érek haza…

– Tízkor én már lefekszem.

– Akkor hát ma sem? Akkor hát mikor? Már egy hete semmi…

Kis sóhaj. Még egyszer egymásba kulcsolódnak a kezek.

– Reggel majd írj egy cédulát, ha elmész. És tegyél ki pénzt a telefonszámlára. Délelőtt felhívlak… ha nem tudnál kiugrani.

– Jó. De hogy már egy hete semmi…!

A nő arcán enyhe kis mosoly.

– Mielőtt összeházasodtunk! Akkor még! Emlékszel? Hajaj…

A férfi bólogat, simogatja a nő kezét. Aztán hirtelen felpillant, elszaladt az idő.

– Főúr, kérem! Fizetünk!…

[ Digitális Irodalmi Akadémia ]