Ahogy tetszik

Shakespeare vígjátékát, az Ahogy tetszik-et Zsámbéki Gábor rendezésében mutatta be a kaposvári Csiky Gergely Színház. Az előadás igen gondos munka eredménye. A rendező a szereplők tetteinek motívumait alaposan elemezte. Ennek következtében világosan érthető a dráma cselekménye, semmi sem történik indokolatlanul. A két hősnőnek, Rosalindának és Céliának egy merev, taszítóan jól működő rendőrállamból kell elmenniük, hogy a boldogságot a száműzöttek átmeneti otthonában, az erdőben, furcsa, mániákus figurák között keressék meg. Ebben az erdőben a kiszorultak alkotnak társadalmat azzal a társadalommal szemben, amelyben a számukra nem volt hely. Ebben az egymást kiegészítő pólusokra szakadt, céltalan világban a fiatalok egyetlen cselekvési lehetősége a szerelemmel való játék. A négy szerelmi szál az előadásban pontosan kidolgozott hierarchiát alkot, egymást feltételezik, egymásból nőnek ki. Rosalinda tudatosan még nagyobb szerelmi őrjöngésbe hajszolja azt a férfit, akiről úgyis nyilvánvaló, hogy őbelé szerelmes. Ez a körmönfont praktika Rosalinda barátnőjére sem marad hatástalan, ezért érthető, miért kap az első nőtlen férfin, aki az útjába kerül, és aki egyáltalán nem méltó arra, hogy egy Céliához hasonló, kedves lány szerelmét elnyerje. A lányokkal önkéntes száműzetésbe induló udvari bolond, Próbakő is behódol a kor parancsának, ő is megleli a maga Próbakőnéját. A negyedik szál, az ironikus pásztorjáték ebben az előadásban a szerelmi vakságot mutatja be, és ezzel a másik három szálat is minősíti.

Rosalinda hálás szerepét Pogány Judit játssza kitűnően. Vadul érzéki nőt formál, elsősorban akkor, amikor Rosalinda nadrágba bújva pikáns játékot folytat szerelmével, Orlandóval. A nadrágos Rosalinda szemérmetlensége remek vígjátéki helyzeteket teremt, ebből a fűtött hangulatból valóban senki sem vonhatja ki magát. A másik kitűnő alakítás Koltai Róberté az udvari bolond szerepében. Szuverénül tekeri ujjai köré a közönséget, valahányszor megjelenik, változik az atmoszféra. Egy némajátékban remeket produkál partnerével, a ragyogó komikai tehetséggel megáldott Csákányi Eszterrel. Koltai eljátssza egy megzavart együttlét pszichológiáját, ettől a frenetikus hatású jelenet méllyé, szomorúvá válik.

Orlando szerepében dinamikus játékot láttunk Márton Andrástól. Célia szerepében Andai Kati bájosan követi barátnőjét a kalandokba. Reviczky Gábor a gonosz testvér szerepében jól érzékelteti, hogy váratlan megjavulása csak alakoskodás. Az uralkodó Kun Vilmos alakításában gyomorbajos hivatalnok, a száműzött herceg pedig Vajda László megformálásában előkelően korlátolt nagyúr. A méla Jacques híres szerepében Kaposvárott szakítottak a hagyományos felfogással, Kiss István enerváltan, nevetségesen mászkál, fején cilinder, kezében egy háromlábú vadászszék, híres monológjai ebben a felfogásban csak egy tehetetlen pózoló naplopó fecsegései, mindaddig, amíg a száműzöttek kegyelmet nem kapnak, és nemcsak saját holmijukat, hanem az erdőt ábrázoló díszletet is összepakolják, és boldogan mennek vissza oda, ahonnét kiűzettek: a hazugság birodalmába.

[ Digitális Irodalmi Akadémia ]