Csirkefej
Színhely: külvárosi belső udvar. Szemben balra hosszú kocsibehajtó, annak mélyén ajtó. A kocsibehajtótól jobbra Vénasszony lakásajtaja. Jobbra garázs, elöl Apa lakásajtaja. Balra Nő lakásajtaja, balra elöl Tanár lakásajtaja. A közepén poroló.
Délután. A porolón akasztott macska lóg. A kocsibehajtó mélyéről jön Vénasszony, kezében szatyor, vér csöpög belőle.
VÉNASSZONY
Cicamica, cicamica, macskuszka, kssz, kssz! Gyere szépen, kssz, kssz! Lakásajtaja előtt leteszi a földre a szatyrot, táskájából kulcsot keres. Macskuszka, macskuszka, merre tekeregtél? Kinyitja az ajtót, visszafordul. Gyere szépen, meghoztam a macskakaját! Beviszi a szatyrot, kis szünet, kijön. Felolvadt a csirkefej – nem volt rendesen mélyhűtve – de még nem rohadt, macskuszka, megszagoltam, és nem zöld még – most legalább tíz napig nem kell a gazdinak elmenni – Kis csönd. Ha tudnád, mekkora sor állt – majdnem nem is jutott – de éppen jutott még – imádkoztam végig, hogy jusson még – nagyon vitték, ilyen nagy zsákokban volt a csirkefej – húsz kilót is vittek – aszittem, nem fog jutni – de jutott. Szerencsénk van, macskuszka, tudod? Csak ez a hosszú út – és közben felolvad, folyik a vér – ez a hosszú út – pedig két nejlonba tettem – nézik a villamoson, folyik a vér – Na gyere szépen, adok belőle, ebből a frissből – aztán nekiállok, széttrancsírozom – berakom a mélyhűtőbe – hogy legyen neked finom csirkefejed – nincs is ilyen dolga senkinek, meg se érdemled – cicamica, kssz, kssz!
Elindul az udvarban, keresi a macskát.
Nem is ettél reggel – hol a francba tekeregsz – biztos éhes vagy már – most az egészet beraktam a mosogatóba – adok belőle – aztán szétverem a baltával – mert belül fagyott – berakom a mélyhűtőbe – lesz finom macskapapi – elég lesz két hétre – de tizenkét napra biztos – legalább tizenkét napra – jó dolga van a kis szőrállatnak – hova lettél, cicamica?
Meglátja a porolón a macskát, csönd, artikulálatlanul felüvölt, áll, remegni kezd, odalép, remegő kézzel megfogja a madzagot, rángatja, letépi, ölbe kapja a döglött macskát, berohan, még üvölt, majd elhal hangja, csönd.
A kocsibehajtóból jön Srác és Haver. Srác Apa ajtajához megy, lenyomja a kilincset, rángatja, az ajtó nem nyílik.
HAVER
Nincs itthon, mi?
Srác dörömböl, csönd.
Nincs itt senki, mi?
SRÁC
Mér nincs itthon? Bazmeg. Mér nem jön?
SRÁC
De mér nincs itthon? Hazajövök, akkor mér nincs itthon? Dörömböl, rugdossa az ajtót.
SRÁC
Honnan lenne? Mi? Hülye.
SRÁC
Mert nem adtak. Csába.
HAVER
Nekem adott a fater.
SRÁC
Jó van, bazmeg, neked adott. Leszarom, bazmeg.
HAVER
Mér nem adott neked a faterod.
SRÁC
Csába. Kussoljá má, bazmeg.
HAVER
Na jó, akkor menjünk.
HAVER
Most itt fogsz maj szobrozni, bazmeg?
SRÁC
Csába! Én elképzeltem! Hazaérek, itthon van, elképzeltem bent az egészet – jövök haza, és itt van Apu – egy csomószor láttam, bazmeg, és jó volt – kurva jó volt, bazmeg – elképzeltem, érted? Kimegyünk meccsre, sört iszunk, minden.
HAVER
Ma nincs is meccs, bazmeg.
SRÁC
Elképzeltem, bazmeg, érted?
HAVER
De ma sehol sincs meccs.
SRÁC
Leszarom, bazmeg. Én elképzeltem – egy csomószor – én mindenre emlékszek, bazmeg – mindenre – mér nincs itthon?!
SRÁC
Üljél le a seggedre, bazmeg. Menjél a francba.
HAVER
Most mi van? Most mi van? Mi a franc van?
SRÁC
Semmi, bazmeg. Hülye fasz.
HAVER
Mér, hát maj megjön.
SRÁC
Fogjad be a pofádat, hülye.
Kis csönd, Haver leül.
A többiek aludtak, bazmeg – én meg láttam, hogy jövök haza, és akkor má itt is voltam – és az volt, amit akartam – és ez volt – ez volt nekem külön – mindig tudtam ezt látni – ezt az udvart – horkolnak – nem lehet aludni – éjjel bejön az ügyeletes, hogy rejszol-e valaki –
Haver vihog.
Tilos rejszolni – de attól még van minden, bazmeg – mindig ég egy lámpa, hogy lásson az ügyeletes – ez nem mindenhol van – most nekem jó, alsó ágyon vagyok – nem süt a pofámba –
HAVER
Én fölső ágyra mennék, ha már.
HAVER
Az a jobb, szerintem, a fölső ágy.
SRÁC
Jó van, bazmeg, az jobb. Te tudod. Ágyazzál meg a fölső ágyon – lerugdalnak, ha az ágyukra állsz – én is lerúgom, aki az én ágyamra áll – ágyazzál meg két perc alatt – mer jön az ügyeletes, bazmeg, és ha nem elvágólag van, akkora frászt kapsz, hogy beszopod a protkót, bazmeg. Csak menjél a fölső ágyba.
Kis csönd.
De nem ám, hogy te választod, bazmeg. Hogy te mondd meg, mit akarsz. Úgy pofán vágnak, hogy kihányod a dobhártyádat, bazmeg. Nem úgy van. Ha elszakad, bazmeg, a cipőfűződ, hopp egy frász. Ebéd van, kilötykölöd a levest, hopp egy frász. És meglökik a könyöködet, bazmeg, amikor viszed a tálcát, meg a kanalat emeled – naná – és nem ám, hogy beköpöd őket, bazmeg, éjjel jön a pokróc, keresheted a vesédet reggelig.
SRÁC
Ellopják a reszelődet, bazmeg, bekenik zsírral – nem tudod ám, kicsoda – ők. Aztán te is kened, bazmeg, két hét múlva úgy kened, mint a kurva isten – és leokádják a ruhádat bazmeg – aztán te is holtpicsarészegen leokádod nekik – nem ám úgy van.
SRÁC
A reszelőt bazmeg. Micsodát! A töködet!
SRÁC
Az övékét. Ilyen egy hülyét. Az övékét.
SRÁC
Mindegy, bazmeg, kinézel egy gyöngébbet, és azt baszogatod – ez kell – akkor befogadnak. Mer ha nem – akkor kibasznak veled. Mer ha te nem olyan vagy – hát nézheted, bazmeg – nézheted.
HAVER
Az ott valami – mégis – valami, bazmeg – itt mi van? Ott mégis valami.
SRÁC
Mindent lehet nekik, bazmeg. Mindent. Melózunk a gyárba, feketén, mi lopjuk az anyagot, bütyköljük nekik, amit eladnak – ez van, mi visszük ki azt is – mer ha nem, kicsinálnak – a kurva anyjukat – és megy a szöveg – legyünk hálásak – van ám szöveg, bazmeg – egy nagy család, ők a miazisten – az izénk – hogy ők a szüleink, a nevelőink, minden – és örüljünk, hogy luk van a seggünkön, érted, bazmeg.
HAVER
Mér, mindenhol szövegelnek – nekünk is – ez megy.
SRÁC
És akkor nekem ez van – ez az udvar, bazmeg egy csomószor láttam – ilyen, csak nagyobb volt – nem tom – de nagyobb volt minden, magasabb – csak Apu lenne itthon!
HAVER
Mér, mit akarsz tőle, mér, hát írt?
SRÁC
Kussoljál, bazmeg, hülye.
HAVER
Mér, te mondtad, hogy nem is írt – te mondtad.
SRÁC
Szájon váglak, bazmeg, aztán összevarrhatod bazmeg.
HAVER
Mér, mit akarsz a faterodtól – asse tudja, hol vagy.
Srác hirtelen pofon vágja Havert, az az arcához kap, bambán néz.
HAVER
Most mér? Most mér?
SRÁC
Fogod má be.
Kis csönd.
Hülye. Örüljé, hogy ennyit kaptá, bazmeg – mit pofázol hülye. Ha benn lenné – akkor megtanulnád bazmeg – én még szóltam is –azok nem is szólnak bazmeg – piál a nevelő bazmeg – nem tudják kirúgni, mer kevés van – és nem ám hogy tudod, miér kapod – mert utál minden kölyköt – csak a lakásér van ott – mer adnak nekik lakást benn – és piál. Na. – Ez mi?
SRÁC
Garázsra mutat. Ez mi a franc?
HAVER
Hát garázs. Nem? Garázs.
SRÁC
Itt nem volt garázs! Ez itt nem volt!
SRÁC
Mér van itt garázs?! Pont itt? Mér van?!
Kis csönd.
HAVER
Jó van, most itt fogunk szobrozni, bazmeg? Menjünk már el. Menjünk ki. A térre.
SRÁC
Mér, ott mi van, bazmeg? Mi? Mi van ott?
HAVER
Hát semmi – ülünk – nézünk – én ott ülök, nézek – hátha jön valaki – szoktak jönni – te is jöttél most, nem? Nézem, ez olyan, mondom, majdnem olyan, bazmeg, jön közelebb, nézem, hát majdnem olyan. Mi? És örültem, bazmeg, mit kell pofozkodni, örültem bazmeg, hogy jössz. Hogy lesz akkor valami balhé. Végre lesz valami – sose szokott lenni semmi – csak ülök ott, nézek – mit kell akkor? Soha nem volt, hogy beköpjelek, soha – mér – volt?
HAVER
Mér, én emlékszek! Én mindenre emlékszek! Elvittek, itt maradtam bazmeg haver nélkül, asse tudtam, mér vittek el, és azóta semmi, jöttem, bazmeg, kérdeztem, senkise tudta, de attól én még emlékszek!
SRÁC
Rég volt bazmeg. Én azóta – ez a nyolcadik intézet bazmeg nekem azóta – a nyolcadik bazmeg – nekem már jöhetnek – tudok én mindent – jöhet nekem akárki bazmeg – nehéz engem átverni bazmeg. Engem már nehéz. Én rögtön látom, kinek kell pitizni – és nekem is pitiznek bazmeg rögtön, én már kiszúrom. Voltak bazmeg hülye nevelők, szeretik a kölköket, bazmeg, nyalnak-falnak, cöcögnek, bazmeg, együtt éreznek, aztán kihúzzák a lábukat bazmeg és nézheted. Én már nem dőlök be – az van, öregem – ami van, az van – hiába a nagy szöveg bazmeg – látom, még a keményebb nevelők is be vannak szarva, apukám, és nem mernek ám akármit akárkivel – hát velem se lehet már mindent bazmeg.
Kis csönd.
HAVER
Hol a macska, az a kurva macska?
HAVER
Lemászott bazmeg! Nevet. Leugrott bazmeg, mi? A macska! Mutatja az elszakított madzagot.
HAVER
Leszedte, mi? Nevet. Odavolt, mi? Bazmeg. Biztos odavolt. Kár, hogy nem láttuk. A kurva macska. Hogy kalimpált! Meg akart karmolni, a dög. Nevet. Rángott neki a négy lába. Hülye macska. Megnéztem volna, ahogy leszedi.
Srác az ajtóhoz megy, dörömböl.
Mi van, közben megjött a faterod, vagy mi az isten?
SRÁC
Mér nincs itt, a kurva életbe, egyszer jövök haza, mérnincs itt?!
HAVER
Gyere már bazmeg, maj visszajövünk.
SRÁC
Mér lehet velem mindent? Az isten bassza meg! Mér lehet velem mindent?!
HAVER
Na gyere már bazmeg.
A kocsibehajtótól jön Nő, mindkét kezében szatyrok.
Leteszi a szatyrokat, keresi a kulcsát, kinyitja mind a két zárt, Srác és Haver nézi.
NŐ
Visszafordul, Sráchoz. Mi az. Te vagy az?
Kis szünet.
Hazaengedtek?
NŐ
Mert őt se láttuk évek óta.
Kis szünet.
NŐ
És most már itt is maradsz?
SRÁC
Nem – ez csak három nap – nem tetszik tudni, Apu hol van?
NŐ
Nem.
Felveszi a szatyrokat.
Hogy megnőttél. Ragadnak rád a csajok, mi? Hát igen.
Nő bemegy, becsukja az ajtót, kis csönd.
Nézik az ajtót.
HAVER
A csöcsei, mi? Bazmeg.
SRÁC
Á, ez nem is jó nő. Ez?
HAVER
Azér elég jó. Mér, te nem vágnál be neki? Nem?
SRÁC
Hát akkor bazd meg, bazmeg. Köszönni se mersz neki, bazmeg.
HAVER
Mit köszönjek neki, bazmeg, sose köszöntem neki, nem is ismerem.
SRÁC
Itt mászkálsz évek óta, hogyhogy nem ismered, bazmeg.
HAVER
Mér köszönjek neki? Mi? Mér köszönjek? Le van szarva.
Kis csönd.
Menjünk má a francba, most minek itt – Itt nincsen semmi – maj visszajövünk – vagy menjé be hozzá és bazd meg – na gyere má bazmeg.
SRÁC
A kurva életbe hogy nincs itt – mér nem úgy van, ahogy kéne – soha semmi – a kurva életbe.
HAVER
Na gyere má bazmeg.
Mindketten el.
Kijön Vénasszony, sír. Tanár ajtajához megy, kopog.
TANÁR
Háziköntösben, papucsban kijön az ajtaján, megáll, nézi. Kezicsókolom.
Vénasszony hüppög.
VÉNASSZONY
Még meleg volt! Még meleg volt! – Ha csak tíz perccel hamarabb hazaérek – ha jön a villamos – Most én mihez kezdjek a napjaimmal?! Sír.
Kis csönd.
VÉNASSZONY
Jövök haza, tanár úr – hozom neki a piacról – hozom neki a csirkefejet – fél órát álltam sorba – és nem jött a villamos – aszittem, már nekem nem jut – álltak sorba – és vártam – és kiolvadt a csirkefej – nézték – akkor hazaérek, hívom, szólítom, nem jön – aszittem, eltekergett pedig nem is evett reggel – és akkor meglátom – Zokog. ott lóg – felakasztották – a porolón – minek van itt ez a poroló – minek van itt – a kicsi, vékony nyakán – a nyakán – spárga a nyakán – tanár úr – a vékony, kis nyakán – Zokog.
TANÁR
Borzasztó.
Kis csönd.
De legalább szép élete volt.
Vénasszony felzokog.
Mindent meg tetszett érte tenni, ez a legfontosabb – Igen – Nehéz ilyenkor bármit is mondani – Nagyon szép cica volt, egészséges, kedves, csinos kis állat – én is igen kedveltem.
Vénasszony zokog.
Én szundítottam, hogy még az óra előtt kipihenjem magam – nagyon sajnálom, hogy ilyesmi – elítélem – de hát most már nincs mit tenni –
Vénasszony zokog.
De igen szép élete volt, ez a legfontosabb, egy macskának nem is lehetett volna szebb élete – mint neki volt –
VÉNASSZONY
Aljas – utolsó gyilkosok – mind –
TANÁR
Ne tessék haragudni, nekem fel kell készülnöm az órára – délelőtt öt órám volt – egyetlen lyukasórával – nagyon sajnálom –
Nő megjelenik az ajtóban, figyel.
VÉNASSZONY
Mennyit vártam – a csarnokban – az orvosnál – mennyit vártam, amikor beteg volt – fohászkodtam érte – amikor bent tartották, vittem neki csirkefejet – és ha nem volt – nem lehet mindig kapni – mer bedarálják – takarmánynak – amikor nem volt, májat vittem – marhamájat – mer disznómájat nem szabad – szereztem neki nyugati gyógyszert – amikor kellett – mer nekik ott bent nem volt – mennyit törődtem vele – szép fényes volt a szőre – vittem oltásra – és akkor megfogják – megfogják azt a kis állatot megfogják – azt az ártatlan kis állatot – és felhúzzák – a nyakába spárga – felhúzzák – biztos engem hívott – amikor – és én nem voltam – nem segíthettem rajta – mit gondolhatott akkor – mit gondolhatott – Zokog.
TANÁR
Hát ha nem tetszett itthon lenni – el tetszett menni – éppen neki tetszett vásárolni –
VÉNASSZONY
Pedig még reggel is – eszembe jutott – még lett volna neki két napra – nem kellett volna – éreztem valami hang mondta, hogy van még neki két napra – hogy ne ma – akkor most is élne – de én nem hallgattam – a hangra –
NŐ
Megdöglött a macskája?
NŐ
És mi volt, felakasztották?
TANÁR
Úgy látszik. – Elnézést, hogy én csak így –
Vénasszony zokog, harákol.
Még rosszul lesz.
TANÁR
Hát valahova – a porolóra – Elnézést, még nem vagyok felöltözve. Vénasszonyhoz. Hozok valami nyugtatót – tetszik engem hallani?
TANÁR
Vénasszonyhoz. Tessék rám figyelni – Ez így nem lesz jó, ki tetszik fulladni – ez megviseli a szívet – nem szabad ennyire –
NŐ
Hát ő – hazaengedték – az előbb találkoztam vele, jöttem haza – fél órát álltam sorba a közértben – fel voltam pakolva – jövök be – egy nagydarab srác – hát ő az –
TANÁR
Tessék szíves lenni megnyugodni egy kicsit. – Hoznék valami nyugtatót, ha meg tetszik engedni –
NŐ
Erre a porolóra? Ide? Ez volt?
TANÁR
Vénasszonyhoz. Kérem szépen, tessék rám figyelni –
VÉNASSZONY
Mocskos banda – utolsó gyilkosok – az egész fajtájuk –
NŐ
Biztos ő volt – jövök haza – fel voltam pakolva – egyszerre látom, hogy itt őgyelegnek – ő meg a haverja – fel se ismertem, de aztán eszembe jutott, hogy mióta nem láttam nem is tudom, mióta – jó régen – nagyon megnőtt, de azért ő volt – amikor nyitottam az ajtót, akkor jutott eszembe, hogy kerül ide – amikor intézetbe van – biztos megszökött.
TANÁR
Itt folyton mászkálnak, mindenféle idegenek.
NŐ
Nem tudom, nem mászkál itt senki.
TANÁR
Itt mindenféle férfiak szoktak mászkálni.
NŐ
Nem tudom, én nem szoktam látni senkit.
VÉNASSZONY
Egy védtelen kis állatot – egy kis állatot – hogy lehet ilyet – ezek így születtek – nem is emberek –
TANÁR
Kérem szépen, ne tessék így beszélni, nem szabad, hogy ilyen indulatok támadjanak az emberben, az teljességgel helytelen.
VÉNASSZONY
Nekem maga nem mondja meg, micsináljak!
TANÁR
Bocsánatot kérek, talán nem –
VÉNASSZONY
Nekem maga nem mondja meg, hiába tanult ember, mégse mondja meg! Maga nem fogja nekem megmondani, hogy én mit érezzek!
TANÁR
Kérem, én távolról sem erről – Én csak annyit bátorkodom megjegyezni, hogy gyilkosnak nevezni – mindenkit – egy macska miatt – bár igen kedves állat volt – az mégsem helyénvaló.
VÉNASSZONY
Meggyilkolni egy védtelen kis állatot – azt lehet?! Az egyetlen lény volt – az egyetlen – Zokog.
NŐ
Nem kell bántani. Minek bántja?!
TANÁR
Én nem bántom. A macskát se bántottam, kérem. Igen kedves állat volt. És igen sajnálatos, hogy – nagyon sajnálom, de mégis –
Vénasszony zokog.
NŐ
Maga látta? Lógott? Fel volt akasztva?
TANÁR
Nem láttam, kérem.
Vénasszony zokog.
Nagyon sajnálom, én, úgy látszik, nem tehetek semmit – Ha nyugtató kell neki, tessék szíves lenni szólni – nekem föl kell készülnöm az órára. Bemegy a lakásába, becsukja az ajtót.
VÉNASSZONY
Ez is itt – csak azt tudja mondani, hogy nem kell – mit nem kell? Nem kell! Lett volna az övé – most micsinálna? Micsinálna?
NŐ
Én nem is merek sötétedés után hazajönni – de hogy jöjjek én folyton taxin? – Hol keresek én annyit? – Cipelem haza a munkát, de annyit nem lehet keresni – borzasztó alakok mászkálnak –
VÉNASSZONY
Mit pofázik bele? Mindenbe belepofáznak. Mer egy tanult ember? Attól még nem kell belepofázni!
NŐ
Az ember mást se csinál, csak fél –
VÉNASSZONY
Mi az, hogy nyugtató – állok sorba a csarnokba – piacon – tülekednek, lökdösődnek – én is ott állok, hogy hozzak neki valamit – erre megjövök, itt lóg felakasztva, és akkor még én vegyek be nyugtatót! Semmi részvét nincs az emberekben! Semmi!
NŐ
A nyakánál volt felkötve? És úgy lógott?
NŐ
A macska. A cicus. Fel volt kötve?
Vénasszony sír.
Most hol van? Ott van bent? Bent van?
Vénasszony mutatja, zokog.
Rondán néz ki? – a szeme – ki van neki guvadva?
Vénasszony zokog.
Tessék elásni. Minél gyorsabban. Nem jó, hogy ott van – elkezd rohadni – el kell ásni.
VÉNASSZONY
Annyira jó cica volt – lehetett vele –beszélgetni lehetett – ha inni akart, bemászott a kádba – nem is mászott bele, csak elindult arra – a kád felé – és akkor már tudta, hogy én ebből tudom – és először megköszönte az ételt – ha éhes volt, akkor is – odajött, dörgölődzött – és csak aztán esett neki – akkor is, ha nagyon éhes volt – és hogy meg tudott sértődni – ült a falnak fordulva – akár fél napig is – és nem állt velem szóba akkor – és hálás tudott lenni – hálás – ahogy senki – annyi évig éltünk együtt – tizenkét évig – tizenkét évig – és ebből kilencet csak ővele – kilencet – odamászott az ágyba – oda a lábamhoz – befészkelte magát – és aludt – és olyan, olyan – olyan bizalom volt benne – igen, bizalom – ha mélyen aludt, a hátára feküdt – az egyik kezével eltakarta a szemét – mint egy gyerek – ott feküdt védtelenül, mer tudta, hogy bennem meg lehet bízni – soha nem bántottam – soha senki – egy ilyen kis állatot – és erre most – és erre most –
Sír. Csönd.
NŐ
Igen – jó, hogy a néninek volt macskája – talán egy macska – az jó.
Csönd. A kocsibejáróból jön Apa.
Az ajtajához megy, keresi a kulcsát.
NŐ
Nézze meg, micsinált a kölke, nézze meg!
NŐ
Teljesen ki van borulva, nézze meg!
Apa a Vénasszonyra néz, bámul.
A maga hülye kölke! A magáé! Arról beszélek!
NŐ
Felakasztotta a macskáját! Ide, a porolóra! Felkötötte! A fia, igen, a fia! Még jó, hogy csak egy macskát! Még jó!
APA
Hol van macska? Mit akar? Hol a fiam? Mi? Mit akar? Már megint mit akarnak? Mi az istent akarnak már megint?
NŐ
Hát én nem is csodálom. Én nem csodálom. Persze hogy ez lett a kölkéből, egy szadista állat, az lett.
APA
Most mi kell? Mi az isten kell? A kurva isten haragja kell? Hol a fiam, mi? Hát hol van? Intézetbe van, nem? Hát nem ott van? Mit akar? Mi a kurva istent akar? Mindig hazudoznak. Össze-vissza. Mindig. De most mit akarnak? Nem ő vitette el? Mi? Nem ő? Nem volt elég? Mér, nem keresek? Keresek vagy nem keresek? Én dolgozok. Nem dolgozok? Mi kell még, mi? Micsináltam én? Kivel? Milyen macska? Mit akarnak folyton! Micsinálok én? Nem csinálok semmit! A rohadt életbe már!
NŐ
A maga fia megölte a macskáját, érti? Megölte.
APA
Jól tette. Nagyon jól tette. Nincs is itt! Mér, itt van? Már mióta nincs itt! Hol van? Itt van?
Kinyitja a lakásajtaját, kitárja.
Itt van? Igen? Tessék megnézni, ha itt van. Hát hol van? Tessék idejönni. Maga. Jöjjön ide, nézze meg. Mi? Hol van? Jöjjön ide a vénasszony is. Nézze meg. Hol van? Mi? A kurva életbe?
TANÁR
Kilép az ajtaján, ingben, zakóban van, de még nyakkendő nélkül, papucsban. Kérem szépen, ha lehetséges, ne üvöltsön. Nagyon, kérem.
APA
Hogy ne üvöltsek? Folyton baszogatnak! Folyton engem baszogatnak! Miért! Mi? Maga tanult ember, az istenit, mondja meg, micsináltam én?
TANÁR
Kérem szépen, legyen szíves, ne üvöltsön. Így nem tudok dolgozni.
Tanár visszamegy, becsukja az ajtót.
APA
Azér, mer ő tanult ember? Azér kell? Mindig engem? Mit ártottam neki? Egy hülye. Egy barom. Hiába tanult ember. Ő is csak itt lakik. Egy fasz.
Apa bemegy, bevágja az ajtót.
NŐ
Ha nekem egyszer lesz pénzem, én elmegyek innét a francba. Mér kell nekem itt élnem?
Vénasszony csöndesen sír.
Tessék már abbahagyni. Tessék bemenni – tessék elásni valahova – jó? Tessék bemenni. Úgy. Tessék vigyázni. És tessék elásni – minél hamarabb – el kell ásni.
Vénasszony bemegy, Nő becsukja az ajtaját, a garázsajtóhoz megy, megvizsgálja a lakatot, aztán bemegy a lakásába, becsukja az ajtót.
A kocsibejáróból jön két rendőr, megállnak, körülnéznek.
TÖRZS
Kurva hosszú ez a kocsibejáró.
TÖRZS
E olyan régi izé. Amikor még lovas kocsik jártak.
Csönd.
TÖRZS
Az ilyenbe be tudnak jönni. Este. Mer sötét. Úgyhogy bejönnek.
Kis csönd.
TÖRZS
Nappal nem érdekes, mer nappal van. Csak este. Mer villany nem szokott lenni. Az nincs. Kurva sötét.
Kis csönd.
TÖRZS
Ha éjjel bejössz – a hátad vesd az egyik falnak – érted?
KÖZEG
Hát van itt – meg van ott. Fal.
TÖRZS
Mindegy, bazmeg, az egyiknek. Nem mindegy? Mindegy. Az egyiknek. Hogy ne jöhessenek hátulról. Érted? És úgy menjél. Lassan.
TÖRZS
De nem muszáj bejönni. Látod – kurva sötét. És hagyod a francba.
TÖRZS
Bemész a kocsmába– bemész – bementek – mindig ketten vagy – bemész – nem csinász semmit. Úgyis félnek tőled bazmeg. Bent vagy, aztán kimész. Érted. Piát ne fogadj el – mindig akarnak itatni – hogy ez meg az – haverkodnak – mer félnek. Érted. Te nem mutatod bazmeg, hogy, be vagy szarva. Mer félnek. Ha igazoltatsz, akkor másoka. Érted. Akik nincsenek ott folyton.
KÖZEG
Hát hogy nincsenek ott.
KÖZEG
Hát akik nincsenek ott folyton. Honnan tudom, hogy nincsenek ott folyton?
TÖRZS
Mert te ott vagy folyton, és látod, hogy kik vannak ott folyton.
KÖZEG
Ja.
Csönd.
Itt micsinálunk?
TÖRZS
Itt vagyunk bazmeg. Nem kell csinálni semmit.
TÖRZS
Körülnézünk, mer ez a körzetünk ez itt, ez is, hadd lássanak, és elmegyünk.
TÖRZS
Mer nincsenek itt. Vagy bent vannak. Körülnézünk, és elmegyünk.
Csönd.
KÖZEG
És most micsinálunk?
TÖRZS
Itt vagyunk. Ez a munka bazmeg.
Csönd.
KÖZEG
Volt nálunk poroló.
Csönd.
KÖZEG
Nem is tudom, hova lett.
KÖZEG
Hát a poroló. Ottan nálunk. A micsodámnál. A mostohaanyámnál. Még az elsőnél. Ilyen volt nálunk. De aztán nem volt. Nem is tudom, mikor – nem is figyeltem – csak úgy elvitték – de mikor?
Csönd. Kijön Apa.
APA
Ki vagyok bukva, bazmeg. Folyton valami.
APA
Jövök haza – jó szar melóm volt – mindig ez van – nem lehet befogni se – rohangálok a két gép között – szar a tokmányom – akkor jövök a buszon – állati tömeg, minden – és akkor jövök haza – és nekem esnek – üvöltenek – asse tudom, mi bajuk – mindig csak engem baszogatnak – mindig ez van – a kurva anyjukat.
APA
Nincs is itt – már mióta – mer elvitték mind a kettőt – nővére is volt neki, azt is – és rám fogják bazmeg – teljesen ki vagyok bukva. Nem isztok?
APA
Jó van, azér még lehet.
APA
Komolyan mondom – ezt így nem – hogy a francba lehet kibírni – csába – jövök haza, és akkor ez van. Tényleg nem isztok? Házi.
APA
Érted, jövök haza – elegem volt már kurvára – és akkor ez. Nem elég nekem, hogy úgyse, soha – és akkor ez is.
Kijön Vénasszony fején fekete kendő, ölében a döglött macska, megáll középen, nézik.
VÉNASSZONY
Nem tudom – el kell ásni.
Csönd, Vénasszony áll.
KÖZEG
Macska. Meg van dögölve.
VÉNASSZONY
Nem tudom – én nem is – még meleg volt – most el kell ásni – nem tudom…
Csönd. Vénasszony leteszi a macskát, áll, aztán bemegy a lakásba.
APA
Ezt fogja rám bazmeg. A macskáját.
APA
Hogy a kölköm – amikor nincs is idehaza – már mióta. Vén kurva.
Vénasszony kijön, ásóval.
VÉNASSZONY
El kell temetni. Körülnéz.
APA
Ide nem. Ez kert – itt nem fognak dögök rohadni – itt nem.
Vénasszony ránéz. Csönd.
Olyan nincs – hogy ide dögöket – aztán majd jönnek a legyek.
VÉNASSZONY
Aszonták, el kell temetni – most hova? –
Csönd.
TÖRZS
Szerintem nem tudom, de el lehet.
APA
Kaparja el – nekem nyolc – csak ne ide – ez az én kertem.
TÖRZS
Mér, ez nemcsak a tied – ez egy közös belső udvar.
APA
Nem érdekel – hozzon engedélyt – a tanácstól – mittudomén.
Vénasszony áll, sír.
TÖRZS
Na ugorjál, ássál neki.
KÖZEG
Na, mama, adja ide, majd én.
VÉNASSZONY
Nem! Menjen innét! Menjen innét!
Közeg vállat von. Csönd. Vénasszony ásni kezd. Nő megjelenik az ajtóban, nézi. Vénasszony ás, nézik. Vénasszony megfogja a macskát, magához öleli, megsimogatja, megcsókolja, berakja a gödörbe.
KÖZEG
Koporsó nincs? Nevet.
Vénasszony ránéz, aztán kezével a gödörbe söpri a földet. Nézik. Vénasszony térdelve a tenyerével egyengeti a földet, térdel, csönd.
KÖZEG
Halkabban. Ez imádkozik?
Vénasszony térdel, talán imádkozik, feláll, bemegy a lakásába.
APA
Hát ez bolond – nem? – ez teljesen bolond – sirat egy szar macskát – ez hülye.
TÖRZS
Közeghez. Nem kell pofázni. Gyászol, bazmeg. Van olyan.
TÖRZS
Te emberekkel foglalkozol bazmeg, ez a legszarabb. Úgyhogy tudjál kussolni.
Kijön Vénasszony, kezében a szatyor, amiből csöpög a vér.
VÉNASSZONY
Micsináljak ezzel? Most ezzel micsináljak? A sírhoz megy, megáll. Két hétre – két hétre elég – sorba álltam – cipeltem haza – nem jött a villamos – micsináljak most vele? Benn a tálkája – a konyhába – a mosogató előtt – az ő kis tálkája –
Vénasszony berohan.
TÖRZS
Hát a kajája, vagy mi.
Vénasszony kijön, kezében műanyag tálka.
VÉNASSZONY
Ez volt a tálkája – most micsináljak vele –
Csönd.
Nézem – a konyhába – látom a tálkáját – és sírok. Nem lehet, hogy nézzem – nem lehet – az ő tálkája – nem lehet, hogy ott hagyjam. Tizenkét éve – végig ebből – ez volt a tálkája. Ott volt mindig – a mosogató alatt – végig – kiráncigálta az ételt – végighurcolta a kövön – mindig fel kellett hogy mossak utána – tizenkét évig – mindennap – mit szentségeltem –
Áll, megpróbálja eltörni a tálkát, nem megy, leteszi a földre bemegy a lakásába.
APA
Hát ez hülye. Komolyan mondom – ilyen nincs – és erre hallgatnak – nemhogy rám, csak erre – följelent – és akkor ennek hisznek, ennek! Ezt mér nem látja a tanács?! Ezt mér nem?!
Vénasszony kijön, kezében balta. A tálhoz megy, rávág a baltával, püföli, amíg szét nem megy. Az összefagyott csirkefejekkel teli szatyrot is püföli, a többi nézi.
VÉNASSZONY
Nesze – itt a kajád – nesze – a tied – nesze –
Tanár megjelenik az ajtóban, már cipőben, még nyakkendő nélkül, nézi.
VÉNASSZONY
Az ásóval és a lábával nyomkodja a földbe a törmeléket. Sose volt hely az én kajámnak – a mélyhűtőbe – most lesz – az én kajám lesz benne – a mélyhűtőbe – cipeltelek doktorhoz – amikor meggyűlt a lábad – vettem gyógyszert – nyugati gyógyszert – soha többet senkiért – soha többé – elegem van – Tapossa a földet. Nesze – nesze – Liheg, ádázul körülnéz, levágja az ásót a balta mellé, berohan a lakásába, bevágja maga mögött az ajtót. Csönd.
APA
Ez egy őrült – ezt be kell zárni – mi? – teljesen hülye – és följelent – kijönnek – szaglásznak – hogy nincs rend – nem adok neki enni – pedig ők nem adtak lakást – semmit – és akkor még ők jönnek – mer a vénasszony – a hülye – hogy ő veszi őket magához – ez itt – ki kérte rá? Mi köze hozzá? – és akkor jönnek bazmeg – leég a bőr a pofámról – micsináljak én velük egyedül – táppénzen voltam, nem? Mondja meg a tanár úr! Nem? – és akkor jönnek – szaglásznak – nálam – a rohadt életbe – csóválják a hülye fejüket – amikor az ilyet be kéne zárni – egy őrült –
Tanár bemegy, becsukja az ajtót. Csönd. Nő bemegy becsukja az ajtót. Csönd.
TÖRZS
Na. – Hát akkor mi megyünk – maj visszanézünk.
APA
Mér, hát nem egy őrült? – és akkor elviszik nekem mind a kettőt – őmiatta bazmeg – mér, én micsináltam?
KÖZEG
Ez a poroló – nálunk is volt ilyen – de hogy hova lett? Nem is értem. Kár, hogy nem tudok már oda hazamenni – hogy megkérdezzem – mikor –
Törzs és Közeg kifelé indul.
APA
Ez egy hülye – én mondom – elkaparja a macskáját – komolyan mondom –
Törzs és Közeg eltűnik a kocsibejáróban.
Szevasztok! Kis csönd. Elkaparja a macskáját – komolyan mondom –
Bemegy a lakásába, becsukja az ajtót.
Kijön Vénasszony, megáll. Áll, aztán elindul Nő lakása felé, megáll, Tanár lakása elé megy, megáll, kopog. Tanár kinyitja az ajtót, még nyakkendő nélkül van, kezében könyv.
VÉNASSZONY
Ne haragudjon, tanár úr – hogy így most – hogy zavarom –
TANÁR
Dehogy, csak éppen órára készülök.
VÉNASSZONY
Ne tessék haragudni, tanár úr – de most valahogy –
TANÁR
Hát persze. Sóhajt. Éppen órára készülök, de – Tessék bejönni.
VÉNASSZONY
Nem, én nem – de ez most olyan, hogy nekem muszáj – mer ne tessék félni, én már megnyugodtam – én nem fogok – én már nem vagyok olyan – hogyhíjják – olyan – olyan zavarodott – amilyen voltam, amikor az előbb – ugye olyan voltam?
VÉNASSZONY
De én már – tessék elhinni – én már megnyugodtam – tényleg – és most nem is azért – csak nagyon tud fájni – de a tanár úr ne féljen – nem fogok sírni – én már nem – csak úgy tud fájni –
Kis csönd.
VÉNASSZONY
Mer én tudtam ám – mindig féltem – ettől – hogy mi lesz velem, ha egyszer – ha egyszer – Elcsuklik a hangja, kis csönd. Nem fogok sírni, tanár úr – ne tessék félni – mer én féltem, hogy mi lesz akkor – és úgy gondoltam, hogy ha én halok meg előbb – hogy hátha túlél – csúnya dolog volt – csúnya dolog ez tőlem – tudom én – mer mi lett volna akkor ővele – ki etette volna – meg akartam csak úszni – hogy ne kelljen gyászolnom – hogy ő gyászoljon engem – ez nem volt szép tőlem.
TANÁR
Igen – ezzel így vagyunk – egy ideig –
VÉNASSZONY
Mer én elképzeltem – hogy ha ő – akkor mi lesz – ha ő fog előbb – ha – még sírtam is – előre – hogy akkor – hogy mondjam – tetszik érteni – mintha már, pedig élt még – .de sírtam, hogy előre – hogyhívják – hogy legyászoljam – tetszik érteni – de azt nem lehet – nem – én csak sírni akartam akkor – és jó is volt erre gondolni – tényleg – mert akkor tudtam sírni – muszáj sírnia az embernek néha – muszáj – de ez most nem olyan – egészen nem olyan – mint ahogy én akkor – nem is tudom, de egészen más – tessék mondani, tanár úr – ne tessék haragudni de – mer ez most olyan rossz – van Isten?
Kis csönd.
TANÁR
Miért tetszik kérdezni?
Kis csönd.
VÉNASSZONY
Mer ha nincs – nem tudom, de ha nincs – akkor én az egészet – az egészet nem értem. Akkor semmit se, tanár úr. De ha van – ha van, akkor – tetszik érteni – mer ha van, akkor engem talán mégis valahogy – Ő – tetszik érteni – Ő büntet – és akkor ez – akkor ez – ez akkor rendben van. Mer ha Ő, akkor én – megérdemlem – még ezt is – megérdemlem. Még ezt is, tessék elhinni.
Kis csönd.
Kell hogy legyen, tanár úr. És énnekem ez – ez jár, jár ez – mer sokat vétkeztem. Igen. És akkor ez most – akkor ez – hogyhívják – akkor ez – kell – akkor ez – ennek így kellett lennie – és ezt nekem el kell viselnem – ezt is – mer megérdemeltem. Igen. Én nem jártam templomba, tanár úr – csak egészen kicsi koromba – aztán nem – én erről nem is gondolkoztam – csak később – de akkor se – akkor se igazán erről – nem úgy – csak amikor ültem ott a rendelőbe – az ambulancián – sokan voltak – papagájjal, macskával, kutyával, aranyhörcsöggel – tengerimalaccal, fehéregérrel – voltak ott szemét emberek is – kóbor kutyákat fogdostak össze – vitték be – egy húszasért – hogy kísérletezzenek velük – gonosz emberek voltak – ez meglátszik – én rögtön fölismerem – a kutyák meg – szegények – nem sejtették – buták – de a többiek rendes emberek voltak – voltak gyerekek – és öreg nénikék-bácsikák – néztem őket – és fohászkodtam: istenem, csak én ne legyek olyan, mint ők – akinek csak a macskája maradt – így fohászkodtam – azok mind rendes emberek voltak – én meg azon gondolkoztam, hogy miért sújtja ennyire őket a sors. Ezen gondolkoztam. Egyszer – mikor volt – egyszer volt egy kedves néni – nem is
tudom, nyolcvan-kilencven éves lehetett – barázdás volt neki az arca – csupa barázda – egy kiscicát hozott – annyi maradt neki, egy kiscica – a cica testvére már meghalt, nemrég – és az is beteg lett – aki megmaradt, az is – és a néni nagyon félt – hát ő mesélte, hogy volt nekik egy csókájuk – nagyon okos csóka volt – és amikor meghalt a férje – a néninek – akkor a csóka pontosan tudta, mi történt – és nem evett – és éhen halt. Nagyon okos csóka volt, mesélte a néni. Nagyon okos csóka.
Csönd.
Én ott sokat ültem – folyton baja volt – meg jó volt – lehetett beszélgetni – folyton panaszkodtak – mindig csak ők – engem nem hallgattak meg – engem nem – de azét jó volt – ültem ott, és gondolkoztam – hogy mitől ilyen szerencsétlenek az emberek – nem mind – csak akinek nincsen családja – de nagyon sok embernek nincsen családja, tanár úr – nagyon sok embernek nincsen – magának sincs már, tanár úr, ugye – például – ne tessék haragudni – hogy mitől van ez így. És megöregszik az ember – és ott marad egyedül – és ez iszonyú – ennél nincs is rosszabb – és nem lesz, aki elsiratná – hogy mitől van ez. De én erről akkor nem is gondolkoztam igazán – ahogy kell – mer nekem ott volt a macskám –
VÉNASSZONY
Nem akarom feltartani, tanár úr – de ez most – ez most – Amíg fiatal az ember, asziszi, lehet még valami – akkor is, ha nem reméli, mer nem tud nem remélni – amikor az ostrom alatt meghalt a kislányom – egészen pici volt még – de akkor nem úgy volt – sokan haltak meg akkoriban – és aszittem, lehet még – nem lett – nem volt jó az én házasságom, tanár úr – de akkor is aszittem, lehet még valami – pedig nem lehetett – és amikor rohadt a férjem lába – még nem itt tetszett lakni, tanár úr –
TANÁR
Még nem itt laktam.
VÉNASSZONY
Cukros volt, és kezdett rohadni a lábujja – aztán tovább – levágták neki térdből – mankóval járt ápoltam sokáig – pedig nem is szerettem – de becsülettel ápoltam, mer ha már nem szeretem, legalább ápoljam – és levágták neki tőből – és ápoltam és eltemettem szépen – még akkor se gondolkoztam erről igazán – mer volt dolgom – mer reménység volt bennem, biztosan volt bennem reménység, hogy lesz valami még – aszittem, az nem lehet, hogy ne legyen valami. És az rossz volt, amikor nyugdíjba kellett mennem, az nagyon rossz volt, de akkor meg ott volt a macskám – és bedolgoztam – az jó volt – keveset fizettek, és dühös lehettem – és még akkor se kellett elgondolkoznom – tanár úr, kell, hogy legyen isten – aki a bűneimért sújt engem ennyire!
VÉNASSZONY
Tetszik tudni, mér sújt engem ennyire az Isten? Mer nem voltam jó. Azér van minden. Nem szerettem az uramat. Ezt így most kimondom, tanár úr, mer muszáj. Nem tudtam szeretni – én erre nem is gondoltam sokáig – csak amikor aszonta, hogy a macskát jobban szeretem nála, már nem volt lába, amikor ezt mondta, akkor jöttem rá, hogy a macskát tényleg jobban szeretem nála – és azt hazudtam neki, hogy hülye, pedig nem volt hülye – ő is tudta – de láttam hogy jólesik neki – ezér is mondtam – tényleg jobban szerettem a macskámat, és őt nem szerettem. Hiába ápoltam – főztem rá – nem szerettem. Ez bűn volt. Ne tessék – tudom én. És hiába járok a sírjához – fizetek nekik külön – de így se gondozzák – És volt nekem nagyobb bűnöm is – Még a nyilas időkbe – pont az ostrom előtt – jöttek, hogy rejtsem el őket – és én féltem – és aszontam, menjenek innét, mer féltem – mindenki félt – el is kapták őket, később mesélték – és nem jöttek vissza. Megtagadtam tőlük – mer féltem, mindenki félt – még élt akkor a kislányom – de ők énmiattam haltak meg, tanár úr, ez történt – ezt nem mondtam el senkinek, de ez történt, tanár úr –
TANÁR
Nem biztos, hogy emiatt –
VÉNASSZONY
Én azt tudom, tanár úr, hogy miattam – én tudom – pedig én ezt akkor rögtön elfelejtettem, és nem is gondoltam rá később, de biztos, hogy ez nagy bűn volt, tanár úr. És ha ennyire sújt engem az Isten – ennyire – akkor ez nagyon nagy bűn volt. És voltak más ilyen bűnök is, amikbe beleestem – volt egy csomó –
VÉNASSZONY
Én negyvenhatban elvetéltem – mer éheztem – mindenki éhezett a városba – de mér nem szereztem kaját? Tessék mondani, tanár úr, mér nem? Lehetett volna, még akkor is, amikor az egész város éhezett. És aztán lett volna egy gyerekem megint, és akkor már tilos volt a kaparás, mégis kikaparták, mer úgy, döntöttünk a férjemmel, hogy muszáj – rosszul keresett – és én is úgy gondoltam – mer akkor rossz volt a világ – de most már tudom, hogy az is bűn volt – nagy bűn – mer a világ mindig rossz úgyis – mindig rossz – tudom én – és akkor nem is tőle akartam gyereket – nem is tudom, kitől –
TANÁR
Tessék nézni, az emberek sok ilyen bűnt elkövetnek, mindenki, és mégsem egyformán sújtja őket az Isten. Én azt hiszem, hogy mindenkinek megvan a maga Istene, tetszik tudni. Mindenkinek a magáé. Mert ő belül van, tetszik tudni. És vannak, akik ezt sosem érzik. Azokban nincs Isten. Attól még ők is emberek, csak másmilyenek – egy kicsit – és nekünk nem szabad lenéznünk őket, mert ők is emberek. Éppen, mert nekünk van. Van valakink, aki bennünk van. És mi emiatt képesek vagyunk szenvedni. Igazán mélyen érezni és szenvedni. És ettől mi gazdagok vagyunk, mérhetetlenül gazdagok. És ez jó. Ez adomány, az Úrtól. Velünk ő kivételez, mert szenvedünk. Mi az ő kegyeltjei vagyunk.
VÉNASSZONY
Én nem tudom – de biztos nézi az embert, ha ennyire tud sújtani. És a legapróbb vétek se kerüli el a figyelmét – ennek így kell lennie – mer ha nem így lenne, akkor – akkor hiába kínlódnánk – ilyen nyomorultul – de így talán – valami – hogyhívják – van ennek valami – tetszik tudni –
VÉNASSZONY
Az! Tanulsága! Hogy mi történt velünk. Nem, tanár úr? Ne tessék haragudni, hogy feltartom a tanár urat –
VÉNASSZONY
Én most arra gondolok – hogy ideje – hogy ideje jónak lennem – Mit szól hozzá a tanár úr?
TANÁR
Nos – én úgy gondolom, hogy eddig is jó tetszett lenni, és azok a bűnök, amelyekről említést tetszett tenni, azok nem olyan súlyos bűnök –
VÉNASSZONY
De ha nem nagy bűnök, mér sújt engem az Isten?!
Kis csönd.
TANÁR
Igen – talán mégis bűnök voltak – igazi bűnök – főbenjáró bűnök –
VÉNASSZONY
Ugye? – és énnekem most – nekem most – vezekelnem kell – ez az! – miattuk – most ezt csinálom – de ha jó leszek – még lehetek jó egy ideig – akkor talán valamit helyre lehet hozni – és még nekem is lehet jobb, mint ez –
TANÁR
Hogyne. Semmi sem helyrehozhatatlan.
VÉNASSZONY
Én most nem tudom – fölkelek reggel – és akkor micsinálok, tanár úr? Magamér nem megyek ki a csarnokba – pedig ott olcsóbb – és most már a macskának se kell vennem semmit – fölkelek reggel – akkor micsinálok? De ha most jó leszek – akkor még lehet valami – tetszik érteni, tanár úr. Akkor még lehet.
VÉNASSZONY
Hogy tegyek valami jót, tanár úr?
Kis csönd.
TANÁR
Most így hirtelen nem is tudom –
VÉNASSZONY
Olyan kéne, ami soká tart. Ami valahogy – olyan, ami – nehéz.
VÉNASSZONY
Nem tudom – kitakarítanék a tanár úrnál – mindennap – ingyen –
TANÁR
Köszönöm szépen, de én magam szeretek takarítani.
VÉNASSZONY
De én ingyen –
TANÁR
Nem arról van szó, csak én szeretem magam csinálni.
VÉNASSZONY
Értem. Nem tudom – esetleg ezeknek itt – az asszony úgyis majd megint elmegy –
TANÁR
Ezeknek?! Visszafogadja a feleségét, folyton – ahelyett hogy egyszer a sarkára állna – meg is érdemli. Ezeknek kár, de majd kitaláljuk. Minden bizonnyal kitaláljuk. Én itt vagyok, tessék nyugodtan megbízni bennem, és ki fogjuk találni. Most éppen órára készülök, de azután kitaláljuk. És tessék nyugodt lenni, mert már a szándék is felíratik.
TANÁR
A jó szándék már önmagában is számít. És ki fogjuk találni. Nekem most – Kezicsókolom. Kezicsókolom.
Tanár bemegy becsukja az ajtót. Vénasszony áll, aztán kopog Nő, ajtaján. Nő kinyitja.
VÉNASSZONY
Ne haragudj, hogy zavarlak –
VÉNASSZONY
Takarítanék nálad – ingyen, ingyen – mindennap – bevásárolok neked – nekem van időm – borzasztó sok időm van nekem – és az jó – bevásárolni – útközben – meg a sorbaállás közben – mindig van valami – vannak arcok – lehet nézni –
NŐ
De nem, köszönöm – én így jól elvagyok –
VÉNASSZONY
De hát mondd meg, micsináljak! Mondd meg! Mondd meg!
VÉNASSZONY
Így laksz egyedül – csinos vagy – fiatal – és itt élsz egyedül – neked egy férfi kéne – szerzek neked – tudod, mit, én szerzek neked.
NŐ
Ne tessék. Majd én. Tele vagyok pasikkal.
VÉNASSZONY
Ugyan, a te pasasaid – egyetlen éjszaka után otthagynak – asziszed, nem látom?
NŐ
Mert olyanok. Nem érdekes. Nekem jó így.
VÉNASSZONY
Olyan nincs, hogy neked ne kerüljön – egy jóravaló ember – hogy neked ne legyen – olyan nincs.
VÉNASSZONY
Nem szabad, hogy legyen – én már tudom – én már ebbe tönkrementem – szüljél – akárkitől – minek zabálod azt a hülye óvszert – neked család kell – majd én segítek –
NŐ
Hol tetszik majd keresni?
NŐ
Hát azt a pasit. Nekem évente húsz palim van. Minimum. Legalább tizenöt. Hol tetszik majd nekem megtalálni?
VÉNASSZONY
Majd utánajárok – nekem van időm majd – majd találok egyet – itt van a tanár úr –
NŐ
A tanár úr! Tíz évvel akar öregebb lenni, mint amilyen – direkt görnyedten jár – amikor tudja, hogy nézik – a tanár úr! Nekem nem kell segíteni – tessék inkább beszerezni egy új macskát.
VÉNASSZONY
Azt nem! – többé soha – én őt nem csalom meg – akkor se, ha – akkor se, ha már – nem él – nem – valahányszor megcsaltam az uramat – mindig rossz volt – pedig nem is szerettem – mégis rossz volt –
NŐ
Ja, ha van kit megcsalni!
Kis csönd.
Tessék szépen megnyugodni, most izgatott tetszik lenni, de el fog múlni, és akkor minden rendeződik.
VÉNASSZONY
Nem érted? – Nem érted. – Nem az, hogy – hogy meghalt – nem az – Nem érted – A tanár úr se érti – hiába művelt ember – ha nem érti –
NŐ
Az nem érti – az semmit – nem ért az semmit. – Hát jó, akkor tessék bejönni, van egy kis konyakom, bent kaptam, az egyik pasitól, le akar fektetni, én meg nem fogok, amíg kapom a konyakot, hát tessék, bejönni, az jót fog tenni –
VÉNASSZONY
Nem tudom – hát nincs egy hely – ahol – úgy ellehet az ember – amíg még van –
NŐ
Mért, én is, hazajövök – hozom a munkát, rajzolok, méretezek, nem egy öröm – de ha nem hozom haza – akkor micsináljak? Hova tudok én menni? Fölmegyek a barátnőmhöz, és leisszuk magunkat. De nem mehetek oda mindennap. Ő jön hozzám, bőgünk, és leisszuk magunkat, de nem jöhet hozzám mindennap nem is győznénk – elmegyek az anyámhoz – minden szombat délután – és akkor a szombat délután le lett tudva – az érettségi találkozón – tavaly – mutogatták a kölykök fényképét – egy csomóan már el is váltak! – ülök itt este – egyedül – az még jobb is – mert biztos, hogy büdösek – gombájuk van – trichomonászuk – csupa idegen – ülök, és fölteszek egy lemezt – iszom – anélkül már el se tudok aludni –
VÉNASSZONY
Nem tudom – ez az egész – én ha ideges vagyok – nem tudom – fát vágok – pedig már annyi okos dolgot kitaláltak – mindenfélét – de azt, hogy hogy kéne élnie az embernek, ha már nem is fiatal –
VÉNASSZONY
Ha nekem nem esik el a bátyám – biztos lett volna egy csomó haverja – akkor lettek volna udvarlóim egy csomó – de hát – figyelj ide – énnekem van egy kis pénzem – el van dugva a falba – hogy legyen – összespóroltam – még amikor bedolgoztam – hogy majd legyen – meg ha elvettem belőle, mindig visszatettem – még a nyugdíjamból is – inkább csak levest ettem – úgyhogy megvan – mer arra gondoltam, mi lesz, ha valami súlyos baja lesz – és sokba kerül – pedig nem is igaz, hogy sokba került – nem is igaz – vagy hogy elutazunk – hülyeség, nem is engedte, hogy vigyék – vettem olyan kosarat – leszíjaztam – de akkor is fogni kellett, mer fölfeszítette – nagyon erős volt – és úgy sírt, a kosárba – mégis aszittem, elutazunk egyszer – tudnám hová?! – most mihez kezdjek vele?
NŐ
Jól jön az még, ne tessék félni, ahogy mennek föl az árak.
VÉNASSZONY
De az kell nekem – minek az nekem – azt odaadnám – biztos van, akinek nagyon kéne –
NŐ
Nekem ne tessék, nekem van pénzem, tetszik látni, kijövök, még garázsom is van – pár éve nem hittem volna – hogy nekem lesz lakásom, meg garázsom – hát lett – az lett. Elsírja magát.
VÉNASSZONY
De hát nincs baj –
NŐ
Most vegyek egy macskát? Azt abajgassam? És ha megdöglik? Vegyek egy kutyát? Korai az még nekem – Sír.
NŐ
Hogy lehet az – hogy hazajövök – és rohangálok a szobában – az én szobámban – az enyém – kivártam – nem én tehetek róla, hogy meghalt a bácsi – én ápoltam – olyan büdös volt – feléje se nézett senki.
VÉNASSZONY
Mér, én vettem neki almát –
NŐ
Senki – csak én – én szagoltam – de én nem tehetek róla – hogy az nekem jó volt, hogy ő meghal – mért, én öltem meg? Úgy ápoltam, mintha a lánya lettem volna – és megsirattam – elsirattam – és akkor enyém lett az Ő szobája is – de én maradtam a kicsiben – és éjjel felriadok – recseg a padló – pedig megcsináltattam – egy csomó pénzt kidobtam – nem is térítették az egészet – mégis recseg a padló – a szekrény is recseg – pedig kidobtam az övét – vettem újat – de abban is ott van a bácsi – majdnem minden éjjel – mintha megmérgeztem volna – vagy csak bosszút áll, hogy én még élek – zabálom a nyugtatót – felhozok pasikat, hogy ne kelljen egyedül hallgatnom, ahogy recseg – csak altatóval tudok – pedig az még korai nekem – mér nincs már zárda – olyan jó hűvös – Á, ez az egész – Ne tessék haragudni. Ne tessék rám haragudni.
VÉNASSZONY
Mér – én a konyhába ülök – fűtök a villanyrezsóval – a konyha mégse olyan nagy –
NŐ
Ne tessék haragudni – én úgyis el fogok költözni – én ezt el fogom cserélni – garázzsal együtt – úgy kaphatok két egész szobát – a másfélért meg a garázsért – odaadom a kocsit is – és berendezem az én szobámat – és még egyet berendezek, teljesen – hogy ha jön, legyen neki – csak jó messze legyen innét – az biztos jobb lesz, és meg fog oldódni. Ne tessék haragudni. És tessék elhinni, hogy én szerettem azt a cicát. Tényleg. Úgyhogy – tessék elhinni – amit most megtehetek – én tényleg.
VÉNASSZONY
Ha akarod – én itt alszom éjjel – nálad – és akkor nem fog recsegni –
NŐ
De nem! Nem! Én senkivel se bírok egy szobában! Nem bírom a szagát senkinek! Ez az én lakásom, az enyim!
VÉNASSZONY
Jó – én nem – én nem – vagy lehet, hogy te nálam – ott biztos nincs bácsi –
NŐ
Dehogy megyek – én ezt a lakást berendeztem – minden bútort – én mázoltam – dehogy megyek – hazajövök, becsukom az ajtót, mindenki menjen a fenébe – lehetett volna telefonom – egy pasas azzal akart megdumálni, hogy ő szerez – nekem aztán ne szerezzen – ide nem fognak mászkálni telefonálni – az egész környékről – ide nem – még csak az kéne –
NŐ
Mert irigyelnek – állati, milyen irigyek az emberek – hogy nekem sikerült – mi a franc sikerült nekem? – de én gürcöltem érte – pedig nekem aztán senki se segített – soha – hát gürizzenek ők is. Mit képzelnek? Ide senki nem fog betelepedni a nyakamra – azt nem –
VÉNASSZONY
Mér – én akarok, én? – édes lányom, én akarlak kitúrni? Nahát rohadjál meg a lakásodban, a garázsodban, fordulj föl a lakásodban, édes lányom!
Berohan a lakásába, bevágja az ajtót.
NŐ
Mindenki menjen a francba! Hagyjanak békén! Elegem van!
Berohan, bevágja maga után az ajtót, hallani, hogy lánccal el is reteszeli. Tanár megjelenik az ajtajában, kinéz, morog, visszamegy, becsukja az ajtót.
Jön Csitri és Bakfis, megállnak Tanár ajtaja előtt.
CSITRI
A Laca meg most a Marával jár, de csak smárolnak, az Ildi mondta, hogy csak smárolnak, az Ildi odavan, még mindig bele van zúgva a Lacába, de a Laca le se szarja, pedig csak smárol a Marával, az Ildi szerint még a mellét se fogta meg. Baromi nagy tenyere van a Lacának, mi?
BAKFIS
A jegyzeteiben lapoz. Aha.
CSITRI
Hagyd már a francba, most minek?
BAKFIS
Várjál, mindjárt. Olvas. „A szimbolista jelkép akkor hiteles, hogyha többértelmű, mivel a lényeget ragadja meg, s csak a dolgok felszíne egyértelmű” Felnéz. Csak a dolgok felszíne egyértelmű. Csak a dolgok felszíne egyértelmű. Olvas. „A szimbolizmus elutasítja a pozitivivi… a pozitív… a po-zi-ti-viz-mus egysíkúnak, naivnak érzett oksági magyarázatát…” Felnéz. Oksági magyarázatát. Oksági magyarázatát…
CSITRI
Figyelj? Baromi nagy tenyere van Lacának, mi? Mekkora lehet a fasza?
BAKFIS
Hát nagy. Olvas. „…oksági magyarázatát, de magát a létezést éppúgy adottságként fogja fel, s így olyan világot mutat fel, amely – okok, előzmények híján – titokzatos és elrendelésszerű.” Felnéz. Titokzatos és elrendelésszerű. Titokzatos és elrendelésszerű…
CSITRI
Te a Mara helyében hagynád, hogy megdugjon?
BAKFIS
Most hagyjál, jó? Sokat lapoz, olvas.
„Para… paradox módon a partás… a par-ti-ku-laritás motívumán – a személyes, külön az én számára teremtett istenképzeten – át fejeződött ki az anti… antipar… az anti-par-ti-ku-laritás… a nembeli igény…”
BAKFIS
Vállat von, olvas. „A beléolvadó nembeli jelleg…” Felnéz. Nembeli jelleg, nembeli jelleg, nembeli jelleg…Olvas. „…az egész emberiségért való felelősségérzés magyarázza… hogy a nembeliségnek oly tipikus motívumaival…” Felnéz. Mi az, hogy nembeli jelleg?
BAKFIS
Nembeli jelleg. Mi az?
CSITRI
Faszom tudja. Te nő vagy, a Laca meg férfi, nem?
Kis csönd.
BAKFIS
Olvas. „…a nembeliségnek oly tipikus motívumaival kapcsolódott egybe az isten képzete, mint a történelmi idő.”
Felnéz, csönd.
CSITRI
Te, a Marának nincs is melle. Van melle a Marának?
CSITRI
Nincs is neki melle. Szerinted kinő még neki? Szerintem már nem fog neki kinőni. Nekem lesz egy palim, kocsija lesz, Mazda – vagy Honda – hosszú lesz a hajam – és lobogni fog – majd akkor nézd meg –
BAKFIS
Olvas. „…a nembeliségnek oly tipikus motívumaival kapcsolódott egybe az isten képzete, mint a történelmi idő…” Kis csönd, elsírja magát.
BAKFIS
A könnyeit törölgeti, szipog. Nem is tudom, minek írtam ki… egy csomó mindent kiírtam… Olvas. „…Valamennyi szimbólum – közvetlenül vagy közvetve – a középpontban álló személyiségre utal. A névszók és igék megke… megkettőzése vagy éppen halmozása pedig azt érzékelteti, hogy ezek külön-külön, sőt együtt sem képesek maradéktalanul kifejezni az alanyt…”
CSITRI
Muti? Elveszi a füzetet, lapozza. Kurva sokat írtál ki. Ez mind a tankönyv?
BAKFIS
Nemcsak. Még valami olyan vastag.
CSITRI
Olvas. „Elkülönült a természeti és a szellemi ember…” Felnéz, sóhajt, olvas. „…Az előbbi biológiai börtönbe, halálba, szexbe…” Felvihog, olvas.„… Az előbbi biológiai börtönbe, halálba, szexbe való zártságát látva istenként tündökölt az ember másik arca, szellemi arca.” Felnéz. Te hülye vagy. Olvas. „Isten szerelmeként fogalmazódott meg az embertisztelet, a magunk szerelme: a prométeszi… a prométe… a pro-mé-the-uszi humanizmus.” Felnéz, fúj egyet, olvas. „Vallásos formában, a feje tetejére fordítva bár…” Felnevet, olvas. „…de egy mélyen evilági érzés – az ant-ro-po-ló-giai optimizmus – fejeződött ki rajta keresztül.”
Csönd, Csitri még egyszer átolvassa magában, ráncolja a homlokát.
CSITRI
Semmi, csak azt akarja mondani, hogy van egy létező és szerencsétlen ember, és van egy boldogabb, aki csak el van képzelve, és az az isten. Tovább olvas hangtalanul, felnevet. Figyelj! Olvas. „Tudatosodott az embernek mint történelmi-társadalmi lénynek, mint szellemi lénynek egyik legfőbb vonása: evilágisága, földi halhatatlansága. Közösségi volta. Nembelisége. Egy grammatikai po-é-tikum – a megsűrült középfok…” Megáll, felkiált. Megsűrült! De jó! Kiabálva olvassa. „…a megsűrült középfok – nem utolsósorban ennek volt mintegy hírhozója. A Magunk szerelmé-ben l00 versre mindössze 47,8 középfok esett, a kései költeményekben 56,6-ra ugrott ez a szám. S a megnőtt gyakoriság, mint oly sokszor a lírában, a belső lényegi mondandóval állott itt kapcsolatban.” Felnéz, vigyorog. Na?! Megsűrült középfok! Ez így volt a könyvben?
CSITRI
Megsűrült középfok! Isteni!
CSITRI
Hova sietsz, te hülye?
BAKFIS
Nekem muszáj, hogy felvegyenek! Nekem muszáj! Én nem bírom – én el akarok menni – és el is fogok – mert engem fölvesznek vidékre – érted? – teneked kinyalják a seggedet – de én nem bírom – érted? – a hülye rohadt apám – a hülye rohadt anyám – én nem bírom!
CSITRI
Ne hisztizz nekem, te hülye barom.
Csönd.
Aki hülye, az hülye. A fejed tetejére állhatsz –
Csönd.
Megsűrült középfok!
Felvihog, bekopog Tanár ajtaján. Kijön Tanár öltönyben, nyakkendőben.
CSITRI, BAKFIS
Csókolom, tanár úr!
TANÁR
Kezüket csókolom. Tessék befáradni.
Lányok bemennek, Tanár utánuk, becsukja az ajtót.
Kijön Vénasszony, kezében papír. Habozik, majd Nő ajtajához lép, bekopog. Nő kinyitja az ajtót, amennyire a lánc engedi.
VÉNASSZONY
Ez itt – kérlek szépen –
NŐ
Ne tessék haragudni – bocsánatot kérek –
NŐ
Ne tessék haragudni – hogy az előbb –
VÉNASSZONY
Á, nem érdekes –
NŐ
Nem akartam – ki vagyok borulva – nem úgy gondoltam –
VÉNASSZONY
Ezt olvasd el, hogy jó-e így –
VÉNASSZONY
Nézd meg – hogy jó-e – kérlek szépen –
Nő leveszi a láncot, kinyitja az ajtót, kijön, elveszi a papírt, olvassa.
VÉNASSZONY
Rajta van a címe is – hogy végrendelet –
VÉNASSZONY
Ültem bent – megint sírtam – aztán le kellett térdelnem – a konyhában – fura, hogy a konyhában – térdeltem – és akkor fohászkodtam – és akkor is sírtam – és akkor egyszerre – nem tudom – mintha egy hang tényleg – nem is értem – de olyan volt – szóltak hozzám – hogy mit kell – kinek –
NŐ
Tükrös szekrény – fotel – meg az ágy –
VÉNASSZONY
Dupla ágy – epedás – csináltattuk – több mint negyven éve – nagyon jó, erős dupla ágy – tömör fából – akkor még az volt.
NŐ
Hogy mindezt kire tetszik hagyni? Ezt mindet?
VÉNASSZONY
Hát őrá – olyan kedves kisfiú – szegényke – hogy szeretett engem – ahogy ellátta az apját – azt a hülye állatot – és hogy örült, amikor bejöhetett hozzám melegedni – sose ment be a szobába – csak az ajtóban – egész kék volt – de ez így jó lesz – mer ahogy ott térdeltem – akkor történt – mintha valaki – súgták nekem – hallottam – nem is tudom, olyan – hang volt – és olyan világos lett – meg is nyugodtam – és akkor már tudtam, mit kell csinálni. Úgyhogy akkor leültem – összeírtam mindent, amim van – semmit se hagytam ki – végigjártam a lakást, nem maradt ki semmi –
NŐ
Igen – és én most micsináljak?
VÉNASSZONY
Hát mondd meg, hogy jó-e ez így, vagy kell még valami – mer ez tényleg szép dolog – ez szép – és kell, hogy szabályos legyen.
NŐ
Hát biztos jó – csak nem tudom – szerintem a srác volt – aki a macskát –
VÉNASSZONY
Odaírtam címnek, hogy végrendelet – látod – ott van.
NŐ
Ott van. De szerintem – nem pont neki kéne – szerintem –
VÉNASSZONY
A végén ott van a dátum is – máma – meg hogy itt írtam – és aláírtam – nem tudom, valamilyen pecsét, az kell-e rá –
NŐ
Nem tudom – nem hiszem –
VÉNASSZONY
És hogy ez az egy – ez elég-e –
NŐ
Biztos, mert saját kezűleg tetszett –
VÉNASSZONY
Hát akkor írd alá.
VÉNASSZONY
Mer kell két tanú – tudom – hallottam, hogy kell két tanú – mindenhez kell tanú –
NŐ
Jó, én aláírhatom, persze – és akkor mi lesz? Mondjuk, ő örököl mindent, ha meg tetszik halni – de hát remélhetőleg sokáig tetszik még élni –
VÉNASSZONY
Hát pár évet még talán.
NŐ
És majd utána kapja meg?
VÉNASSZONY
Utána hát. Addig kell nekem is, amim van, mert használom.
NŐ
Igen – jó, én aláírhatom – de ilyen sürgős? Még van idő, addig tízszer is meg tetszik majd gondolni.
VÉNASSZONY
Ezt én soha. Ez így lesz. Ott térdeltem a konyhakövön – és egyszerre – úgy lett, hogy így kell lennie. És így lesz.
NŐ
Igen – nem is tudom – én még ilyenben nem tanúskodtam. Ha most aláírom, és valaki megtámadja – és én aláírtam –
VÉNASSZONY
Hogyhogy megtámadja? Micsodát?
NŐ
Jó, mindegy, csak eltűnődtem –
VÉNASSZONY
Mér nem írod már alá?
NŐ
Alá fogom írni – úgyis két tanú kell –
VÉNASSZONY
Ha kettő, akkor kettő.
NŐ
Talán lehetne a tanár úr is. Bekopog Tanár ajtaján, kis szünet, megint kopog.
TANÁR
Kinyitja az ajtót. Tessék.
NŐ
Tanár úr, van itt egy probléma –
TANÁR
Most órát tartok. Tessék utána.
NŐ
Igen, de ha meg tetszene mondani, hogy kell-e két tanú, ilyenek.
TANÁR
Kérem, én most dolgozom. Tessék majd utána. Tanár becsukja az ajtót.
NŐ
Ne zavarjuk a tanár urat. Addig még át tetszik gondolni – és ha majd akkor is így tetszik gondolni – majd akkor –
VÉNASSZONY
Én nem értem! Soha semmit nem lehet egyszerűen! Soha semmi se akkor, amikor kellett volna! Mér van ez így?
NŐ
De hát jó lesz kicsit később is –
VÉNASSZONY
Nem lesz jó! Én annyi mindent akartam, és később sose lett semmi! Nekem nincs annyi időm! Nekem nincs időm!
NŐ
Jaj istenem, most mér tetszik –
VÉNASSZONY
Te ezt nem érted – én se tudtam soká – nem is lehet tudni, amíg van idő – hogy nincs idő –
NŐ
Nagyon jó egészségnek tetszik örvendeni.
VÉNASSZONY
Hát ez az – hogy semmi bajom – mégis el kell menni – Sír.
NŐ
Jaj istenem, ne tessék, most miért?
VÉNASSZONY
Végig nem volt semmi – és nem lehetett érteni semmit az egészből – hosszú volt és unalmas – mégis valahogy – csak egy-két perc volt – amikor álmodok – akkor látom – hogy mennyire most volt – sokszor álmodok – ott futkosok a kertbe – régen – ott az anyám – az apám – és akkor azt hiszem – még az álomba – hogy lehet még bármi – csak közben félek, félek, hogy meghalnak – az anyám az apám – és nézem, hogy beteg már az anyám – mer tudom, hogy az lesz – de még nem beteg – de nagyon félek, hogy az lesz – és az apám egész fiatal – nem is értem – még nem esett el – hogy erre én hogy emlékezhetek – lehettem mennyi – négyéves – de már tudom előre – amit nem szabad előre tudni – és akkor nem tudom – mikor felébredek – hogy örüljek, mer láttam őket – vagy hogy borzasztó az egész –
Vénasszony zokog, Nő toporog.
NŐ
Nem tudom – tessék bejönni, van konyakom –
VÉNASSZONY
Dühösen. Mér nem írod alá? Ennyit se kérhet az ember – hogy odafirkantsák a nevüket – ennyit se!
VÉNASSZONY
Az ember soha semmi rosszat nem tesz – egész életében – csak segít – másokon – és akkor ez van – ha neki kell valami!
VÉNASSZONY
Mér, fárasztó? Letörik a kezed?
VÉNASSZONY
A tanár úr is, művelt ember, de ha segíteni kell, ő se!
Nekiesik Tanár ajtajának, dörömböl. Tanár dühösen kinyitja az ajtót.
TANÁR
Ne zavarjanak! Micsoda dolog ez!
VÉNASSZONY
Igen! Micsoda dolog! Az ember segítségért könyörög, és akkor – és akkor –
Nő integet Tanárnak.
VÉNASSZONY
Mer mindegy, hogy valaki ott rohad meg – maguk mellett! Pedig egy szó – de mindenkinek mindegy! Ez az igazság!
Csitri és Bakfis megjelenik az ajtóban, vihognak.
VÉNASSZONY
Végigkínlódtam – jó – végig – jó – de ez már! Mikor volt – az én életemben – mikor? Mondják meg! Mikor? És akkor az ember megírja – későn – de végre – megteszi – valamit – jót – és akkor még ezt is – míg ezt se egy aláírást nem képesek – az is sok nekik –
Sír, a lányok halkan vihognak.
NŐ
Megírta a végrendeletet, alá kéne írni – két tanú –
TANÁR
Tessék ideadni.
Elveszi Vénasszonytól, olvassa, kis csönd.
Ezt mindet rá tetszik hagyni? Őrá?
Vénasszony bólint, szipog kifújja az orrát.
Jó, ebben nem találok semmi kivetnivalót. Szépen aláírjuk, és akkor minden rendben lesz. Tollat keres a zsebében.
BAKFIS
Nyújt egy tollat. Tessék, tanár úr, kérem.
TANÁR
Köszönöm. Aláírja a papírt, nyújtja a Nőnek.
NŐ
Nem tudom – személyi szám is kell, ilyenek.
TANÁR
Kérem szépen. Visszaveszi a papírt, ír.
NŐ
Én nem tudom kívülről. Mingyár. Bemegy a lakásába, kis csönd.
TANÁR
Nahát akkor, tetszik látni, meg lehet oldani mindent. Szépen megoldódik minden. És igazán nem kell dörömbölni.
VÉNASSZONY
Ott térdeltem – bent a kövön – és fohászkodtam – a konyhában – hogy segítsen meg az isten – és tetszik látni, megsegített. Ő sugallta ezt nekem. Biztos, hogy ő volt.
TANÁR
Igen. Akkor szépen megoldódott minden.
VÉNASSZONY
Köszönöm szépen, tanár úr.
VÉNASSZONY
Jó, hogy vannak jó emberek. Én mindig tudtam, hogy a tanár úr ilyen.
TANÁR
Igen. Most ne tessék haragudni, de órám van.
Tanár betuszkolja a lányokat, bemegy becsukja az ajtót.
VÉNASSZONY
Mégis jó – hogy vannak jó emberek –
Vár, kopog Nő ajtaján, kis szünet.
NŐ
Kinyitja az ajtót, áll. Nem tudom, hova raktam –
VÉNASSZONY
Mindegy, majd ha megkerül, ráírod.
Kis csönd.
VÉNASSZONY
Tessék. Nyújtja a papírt.
Csönd.
NŐ
Talán jobb lenne – ha még meg tetszene gondolni – pont őneki – mire jó az –
NŐ
Úgyis elveszik tőle – elisszák – üvöltöznek – ezek meg se fogják várni – hogy majd még tetszik – ezek ilyenek –
És én ezt nem bírom. Jobb lenne, ha ki tetszene maradni belőle. Énnekem már volt ügyem a bíróságon – hát attól mentsen meg az isten – egy aláírás, és aztán olyan bonyodalmak – Jobb, ha nem tetszik, én mondom. Vagy tessék elmenni – hova is – hogyhívják – ha el tetszik menni a micsodához – a közjegyzőhöz, ez az, van olyan, hogy közjegyző, az ráüti a pecsétet – az a legjobb, és akkor nem keveredik bele az ember. Különben én mindenben, bármikor, tessék elhinni.
Kis csönd, Nő becsukja az ajtót, hallani a láncot. Csönd.
VÉNASSZONY
Összetépi a papírlapot, Nő ajtaja elé szórja. Nesze, te féreg – nesze – nesze – takarítsad el! Berohan, bevágja az ajtót.
A kocsibejáró felöl jön Srác és Haver.
SRÁC
De lóvét nem adnak – csak ha valamelyik hülye szaki helyett – az addig megy a vécére rejszolni – egyszer volt, hogy adott a fasz egy ötvenest – van egy ilyen bőrszar – hogyhívják – nyakba tud lógni – egy olyan bőrizé –
SRÁC
Ja. Akkor felváltottam csupa bélásra – hogy tele legyen – mer szerettem volna, hogy telt legyen – akkor tele volt –
SRÁC
Mer ahogy adnak valamit – mindjár elpiáljuk – piálnak ám keményen – az egy milliárdos bazmeg – ott az a maszek – van neki két mercije bazmeg – kettő – de rendes tag – mer ha kérjük, nyitva van tizenegyig – tovább is – két mercije van bazmeg – a kurvák faszát.
HAVER
Ez jó bazmeg. Nevet. Ez jó. A kurvák faszát! Ez jó!
SRÁC
Az egy jó hely – odamegyünk bazmeg – és elsöpörnek – pedig kemény hely – és akkor elkezdi a Karesz – elkezd üvölteni – és nem mer szólni senki bazmeg – mer mi vagyunk a farkasok – olyan is volt, hogy egyedül mentem – és elkezdtem üvölteni – valami számot – és nem mertek szólni – pedig egyedül voltam –
SRÁC
Meg lehet szökni éjjel – sokszor megszöktem bazmeg – összecsavartam egy csomó lepedőt – és úgy le – a harmadikról –
SRÁC
Látod bazmeg – most is kijöttem – fogtam magam és kisétáltam – az őr csak nézett bazmeg – ezt se meri akárki –kiscsajok is – ott várnak lent – ketten-hárman – és akkor bazmeg ami belefér – egész éjjel – és akkor amikor vége van, akkor fel a lepedőn bazmeg –
SRÁC
Leszopnak bazmeg – aztán kapnak egy frászt – és kész –
SRÁC
Mer jó vagyok náluk. Kurvára bírnak. És csak velem.
Csönd.
Van ott minden – van egy titkos alagút – mindenki tudja egy csomó géppuska is van odalenn – csak még nem találjuk – de meglesz – és akkor – akkor bazmeg – hú –
Kijön Vénasszony, kezében törött mankó.
HAVER
Halkan. Vigyázz bazmeg – a vén csaj –
Csönd, Vénasszony a felásott földbe szúrja a mankót, nyomja lefelé, amíg megáll.
Vénasszony ránéz, nem látja.
SRÁC
Csókolom – nem tetszik megismerni?
SRÁC
Én vagyok – nem tetszik megismerni?
VÉNASSZONY
Kicsodát?
Csönd.
Mi?
Csönd.
Te – te?
VÉNASSZONY
Jézusmária – nem igaz – ez nem is igaz –
Csönd.
SRÁC
Köszönjél má bazmeg –
VÉNASSZONY
Te nagyobb vagy, mint – az apádnál is – uramisten –
SRÁC
Erős is vagyok – szoktam edzeni – van olyan, hogy eltolni a falat – az egy edzés – nem tolom el, de attól erős leszek –
VÉNASSZONY
Ennyit nőni – ilyen rövid idő alatt –
VÉNASSZONY
Ez valami – én aszittem – olyan vékony kis nyakad volt – olyan kis vézna fiú voltál – olyan értelmes, szomorú szemed – olyan riadt kis pofád – hogy lehet ilyet – hogy lehet –
SRÁC
Hát nem tom – de jó, mer most má nem tudnak megverni – most má nem mernek szemétkedni –
Kis csönd.
VÉNASSZONY
Nem tudom – emlékszel? – bejöttél hozzám amikor kizártak – bejöttél melegedni – emlékszel?
VÉNASSZONY
Adtam neked kaját – de te nem akartál enni, csak fáztál – emlékszel?
SRÁC
De nem, én ettem – volt olyan izé – tészta – valamivel –
SRÁC
Hát lehet – olyan tészta –
VÉNASSZONY
Mi lehetett – túrós csusza? De mikor csináltam én túrós csuszát?
SRÁC
Kicsit olyan hogyhíjják volt – olyan – na – paprikás. Az volt. De jó volt.
VÉNASSZONY
Akkor grenadírmars volt!
VÉNASSZONY
De, akkor grenadírmars volt! Nem emlékszel?
VÉNASSZONY
Hát persze! És hogy szeretted – persze, hogy grenadírmars volt!
Csönd.
VÉNASSZONY
Haverhoz. Úgy ette – úgy falta szegényke – pedig tiltakozott, hogy nem is éhes –
VÉNASSZONY
Mer volt úgy, hogy az apja nem adott neki három napig – ő meg étlen-szomjan –
SRÁC
De nem, csak úgy volt, hogy – mer éppen nem volt pénze – azér nem –
VÉNASSZONY
Ugyan, volt annak pénze!
SRÁC
De nem – tényleg – nem!
VÉNASSZONY
Téged küldött, hogy lopjál kaját, nem? Ő meg feküdt – hogy a feleségét gyászolja – aki elment kurválkodni!
SRÁC
De nem! Beteg volt! Ki volt írva!
VÉNASSZONY
Beteg! Ahogy téged elvittek az intézetbe –rögtön talpra állt – mer nem volt, aki etesse! Még ő volt beteg!
SRÁC
Kussoljá, te hülye barom állat!
Csönd.
Nem úgy volt – most hiába tetszik mondani – nem úgy volt – láza is volt – rendesen ki volt írva – ki az isten gondozta volna – hát kicsoda?
VÉNASSZONY
Most mit véded – nem is fűtött – át voltál fagyva – tiszta kék voltál – nem emlékszel?
SRÁC
Jó, mer hideg volt –
VÉNASSZONY
De azért ő fűtött – amikor te elmentél az iskolába – mi az hogy – csak délutánra hűlt ki – hogy te sajnáld – láttam én – hogy te sajnáld –
VÉNASSZONY
Hogyhogy nem? Láttam!
VÉNASSZONY
Sapkád se volt – én kötöttem – én adtam kölcsön a lábost – és akkor könyörögtem, hogy adják vissza – és ki se mosták – súrolhattam a mocskot – még az anyád, amikor itt volt –
Csönd.
Hát most itt vagy – ez jó – hogy éppen most – de én ezt tudtam – kértem – és megadta az Úr – Nem tudom, ha éhes vagy – most főzhetek valamit – Ez olyan – hogyhívják az ilyet – ez kegy – az Úrtól –
SRÁC
Aput nem tetszett látni?
VÉNASSZONY
Hát most itt vagy – Haverhoz.
Olyan kedves, okos kisfiú volt – hát akkor én most bemegyek, és írok még egyet – hogy jó legyen neki, tudod?
VÉNASSZONY
Nem tudom – majd nem fér be az ágyba – de majd veszek egy hosszút – ezt nem gondoltam – és te még nőni fogsz?
HAVER
Vihog. Fogsz még nőni, bazmeg?
VÉNASSZONY
Hogy beszélsz? Ne beszélj így!
Csönd.
VÉNASSZONY
Én most megmondom neked – hogy én ezt éreztem – és még régen – vettem mindent – csecsemőholmit is – meg gyerekholmit – olyan szépeket – mer láttam a kirakatban, és tetszettek – jó volt megfogni – az anyagot – én mindent vettem – és elrejtettem – nehogy megtudja a férjem – lent van a pincébe – naftalinba – majd nem tudom –, lehet, hogy kinőtted – pedig te mindig kisebb voltál – amikor én ezeket vettem – de milyen jó lesz neked, ahogy megnősülsz – a gyerekednek – akkor ezeket is hozzáírom – most bemegyek, és megírom újra – istenem – az ember már egészen odavan – és akkor hirtelen – a csoda – Mosolyog, bemegy becsukja az ajtót.
Csönd.
HAVER
Hát ez teljesen dilis, a vén csaj –
SRÁC
Nem is igaz – én csak azér mentem be, mer hideg volt – nem is igaz, hogy ettem – hazudik a szemét vén kurva – mivel fűtött volna apu – mi a kurva istennel fűtött volna – mivel!
HAVER
Nem vette észre, a macskát –
SRÁC
Kussoljá má, mert szétverem a fejed bazmeg!
SRÁC
Mér, nincs itt senki – a kurva életbe –
HAVER
Mér, hátha megjött –
SRÁC
Ne pofázz bazmeg – ne pofázz –
Csönd. Srác lelkierőt gyűjt, bekopog, csönd. Szünet. Srác erősebben kopog, aztán belerúg az ajtóba. Apa kinyitja.
APA
Üvölt. A kurva életbe! –
Csönd.
Csönd.
Csönd.
Csönd.
APA
De nagy vagy.
Csönd.
Megszöktél? Megszöktél, vagy mi van?
SRÁC
Nem szöktem meg! Nem szöktem meg! Elengedtek!
SRÁC
Három napra! Elengedtek!
Csönd.
APA
Szóval elengedtek. Csönd. Nahát – szia. – Elengedtek – és papír is van? Hogy elengedtek? – Mer aztán jönnek – szaglásznak – aztán még én leszek a hibás – érted.
SRÁC
Van – mér nem hiszed – mér nem hiszed –
APA
Jó, én elhiszem – csak érted – Nahát akkor kiengedtek?
Csönd.
Hány napra, mit mondtál?
APA
Az jó, három napra, az jó. Mi ez? Szünet? Vagy micsoda?
Kis csönd.
Azér írhattál volna – előre – megírhattad volna – hogy jössz. Meg kellett volna írnod – hogy mikor jössz – máskor írd meg előre – hogy mikor jössz. Mi? Mondjál valamit.
APA
Mér nem tudtad – nem mondták vagy micsoda?
Csönd.
APA
Jó van – nem baj – nem mondták, nem mondták – jó van – akkor nem is tudhattad – mikor jössz – látod semmi baj – itthon vagyok – még jó – hogy itthon vagyok. Kis csönd. Voltál már itt – amíg én nem – voltál már? Máma?
APA
Te, figyelj ide – mondjad – hozzányúltál te ahhoz a macskához? Mi? A vénasszony macskájához – de ne hazudjál nekem!
HAVER
Nem is láttunk semmilyen macskát.
APA
Megdöglött neki és rám fogja – de biztos?
APA
Nekem megmondhatjátok – hülye vénasszony – úgy kell neki – mi? Na. Nyugodtan – nem hallja senki – hozzányúltatok?
APA
Nem? Jó van – na jó – akkor jó van.
Csönd.
APA
Hát akkor hazajöttél – három napra – érezd jól magad – nem?
Csönd. Állnak.
HAVER
Jó, akkor én most elmegyek – maj visszanézek.
SRÁC
Nem tom – megyek én is –
APA
Most hova mész?! Mit kell folyton elmászkálni?! Nem mész sehova!
HAVER
Te csak maradjál – maj visszanézek – szia, csókolom. Kiszalad, csönd.
APA
Csak menjél utána – ha ez neked ennyi – hogy végre hazajöhetsz – annyi idő után – és akkor nem bírod ki az apáddal – hát csak menjél.
Csönd.
Azér ha írtál volna – akkor lett volna kaja – valami – minden – mégis jobb lett volna – máskor azér próbáld meg –
SRÁC
De hát nem lehetett – nem akartak – mer kell az a baszás – a izé – a tanácsi papír – de a tanácsi izé – a gyámügyes – nem adja – ha nem kéri a szülő – nem kérte – nem kérted – anélkül tilos – de aztán a dirihelyettes – már nem bírta – hogy folyton járok a nyakára – egy rendes tag – az engedett el – tanácsi papír nélkül – amit nem is szabad neki –
APA
Igen? Hát én nem tudtam – nékem nem mondták –
SRÁC
Én megírtam – még régen – hogy hívjál haza – és akkor a tanácsi faszi kiszáll –
APA
Ide? Ide nem száll ki senki – eleget mászkáltak itt nekem – a kurva anyjukat – Kis csönd. Mér – nem is írtál – nem is kaptam meg – tényleg – mér, mikor?
SRÁC
Hát rég – nem tom már – másfél éve – nem tom
APA
Én nem kaptam meg – semmit – biztos elveszett – ide nem is jár postás – nem kaptam semmit –
Csönd, állnak.
Na és – milyen ott lent – ?
APA
Mit mondtál, hol van?
SRÁC
Hát a francba – ahol az üzem. Mi egy tanya mellett.
APA
De először nem oda vittek –
SRÁC
Nem – itt voltam – egy olyan gyűjtőbe – a gyivibe – úgy hívják – aztán meg mindenfelé – nem tom – dobálják az embert valahogy –
SRÁC
Jó. Olyan is volt – olyan hely – hogy nem jó – de inkább jó. Lehet repetázni – minden.
APA
Nekem ne mondd – biztos éheztetnek a rohadtak – lopják a kaját –
SRÁC
De nem – tényleg – lopnak – de kaját nem – ha kaját, akkor is elég –
Csönd.
SRÁC
Hát nem tom. Ami kell – lógunk.
APA
És mi van – szakmát tanulsz – ?
SRÁC
Ja. De az nemigen van – sorjázunk – ilyenek – lógunk – lehet lógni –
Csönd.
APA
Az a hülye nővéred – az már biztos keres –
SRÁC
Nem tom – mer a testvéreket szétdobálják – úgy hogy nem tom hovalett –
APA
Á, az már biztos keres – egyszer se írt – kurva lett, mi?
SRÁC
Nem tom.
Csönd.
Egyszer állati balhé volt – békát raktak be – a nevelőnek az ágyába –
SRÁC
Ja – de nem tudták, ki volt.
SRÁC
Hát a fafejű – volt egy olyan – egy barom – arénázott egész éjjel – kizavartak – ott álltunk vigyázzba – de nem köpött senki – állati balhé volt –
Csönd.
Sok béka volt – ott sok a béka – cigarettáztattuk őket – be kell dugni a szájába – szívja, szívja – feldagad – és szétpukkad –
Csönd.
APA
Te ne cigizz nekem – hallod? Nehogy má cigizzél –
Csönd.
APA
Hát itthon nincs semmi – a Feró elment –
APA
Ja – akinek volt az a totókulcsa – tudod –
APA
Ja – elment maszekolni – egyszer visszajött – aszongya, ötször annyit keres – biztos hazudik – de biztos, hogy keres – öltönyben jött vissza – még jó, hogy nem volt rajta olyan izékesztyű – kesztyű – meccsre se jár ki – jó, mi?
Csönd.
SRÁC
Egyszer azt álmodtam – naon szar volt – azt álmodtam – hogy levágták a lábad – a gép – nem tom – és szaladtál felém – valahogy egy lábon – és ömlött a véred a másikból – ami nem volt – és én szaladtam előled – te meg egy lábon –
APA
Hogy a lábamat – levágták –?
SRÁC
Nem tom – azt így nem tom – nem volt semmi? – a lábaddal.
Kis csönd.
SRÁC
Én meg – az is volt – féltem – hogy spén megy a szemembe – és kiveszik – a szememet – kivették – az egészet – láttam azzal amelyikből kivették – hogy mit vettek ki – de sose megy bele semmi.
Kis csönd.
SRÁC
Garázsra mutat. Ez itt micsoda – ez nem volt – ez micsoda?!
APA
Garázs – azé a hülye csajé – van neki kocsija – bent áll – mer nem tudja vezetni bazmeg – ötször megbukott bazmeg – jó, mi? Nevet.
SRÁC
De mér garázs – hogyhogy ide –
Kis csönd.
SRÁC
Az olyan jó volt – a fészer – mindig oda lehetett – a fészer –
APA
El volt korhadva – szétment – mér?
Kis csönd.
Hogyhogy ilyen nagy vagy bazmeg –
Kis csönd.
SRÁC
Zsebéből papírzacskót vesz ki, kibontja. Apu – nézd –
SRÁC
Én csináltam – lemezből – fűrésszel – állatok – nézd – előrajzolás nélkül –
APA
Kezébe vesz egy-két kis figurát, nézi. Ez mi?
SRÁC
Fordítva kell tartani – tehén –
SRÁC
Mindenféle állatok – csak úgy elkezdem és állat lesz – először odaadtam a csajoknak – mer tetszett nekik – aztán egy tízesér egyet – jó mi?
SRÁC
Kurva jól tudok köszörülni – képzeld – nem tudtam hogy tudok – modták hogy ilyen nehéz, olyan nehéz – egész apró fúrófejet is tudok – a mester is velem csináltatja – képzeld –
APA
Az jó.
Kis csönd.
Egy kicsit ledőltem – az előbb – olvastam –
Kis csönd.
SRÁC
Apu – én már farkas vagyok.
SRÁC
Farkas – mert amíg ott a nevelő – vagy a szakik – addig kussolnak – de elmennek – és éjszaka mindenkit a farkasok – állati erősek – aki nem nyal be nekik, azt kurvára szétbasszák –
SRÁC
Hát a banda – nem lehet meglógni, – szétvernek amíg kicsi voltam aszittem hogy lehet ugrálni – egyszer kórházba is vittek – emiatt – itt ez a két fogam, ezt is kiverték. Mutatja.
SRÁC
De most már én is farkas vagyok – mindegy ha új hely – én már ott is tudom – hogy kell rögtön farkas lenni – már amikor nyolcadikba jártam már akkor – azóta rögtön kinézem ki a főnök – meg lehet érezni – én megmondom neki hogy oké – én nem akarok kibaszni vele – pedig nem is mindig a legerősebb – de azt lehet látni –
Kis csönd.
APA
Én a legjobb korba vagyok – ez a legjobb kor – még nem is vagyok negyven – mi? – tizenhattól negyvenötig most hozzám minden nő passzol – de én már nem ám úgy – én válogatós lettem – a kurva anyád elvitte a legjobb éveimet – kifacsart – mint egy rongyot – de soha többé – megtanulja az ember mit lehet és mit nem lehet – jönnek a kiscsajok bent is – vannak ilyen kiscsajok – csak a köpeny van rajtuk – kombiné se – semmi – vigyorognak ám kurvára – de én vigyázok magamra – én már megtanultam – mit lehet és mit nem lehet –
Csönd.
APA
Én? Jól. Mér – hogy lennék – semmi különös – melózok – én napközbe melózok – délelőtti műszak – de majd kitaláljuk – mi legyen – arra a három napra – nem tom – majd elmegyünk – ide–oda – minden –
SRÁC
És – nem tom – ellát valaki?
APA
Engem? Nem kell – minek engem ellátni –
SRÁC
Nem tom – mint én – régen –
APA
Á – nem kell – hol van az má – á –
Csönd.
Nagyon rendes voltál – tényleg – hogy amikor én kivoltam – akkor olyan rendes voltál – hogy pont akkor vittek el –amikor én ki voltam – rohadt dögök – a hülye nővéred le se szart – csak te – és akkor fogtak és elvittek –
Csönd.
Jó, hát majd – bent egy kupleráj van – mindegy – nem minden van ott ahol volt – de majd rendet rakunk –
APA
Á – minek – majd meglesz –
Kis csönd.
Te – arra gondoltam – micsoda fasság – hogy ott valami hülye szakmát tanulsz – mér nem mész el melózni – keresnél.
SRÁC
Hát nem tom – mindenki oda jár –
APA
Egy fasság. Nézz meg engem – én ha akarom – bazmeg az öreg szakik nem keresnek annyit – mint én – ha akarnám – csak mi az istennek – te – mi lenne – ha mondjuk kijönnél – vissza – és elmennél melózni – ilyen nagy darab kölök – nem is tudom – minek szakma – te is keresnél – én is – az már lóvé, mi? – ha kiengednének – mer így mit kapsz – évekig melózol nekik – nem adnak semmit – csak ha felszabadulsz – és akkor is megnézheted – nem tom – gyere haza – megdumáljuk őket – jó, kijönnek szaglászni megint – a kurva anyjukat – de megdumáljuk őket – van nekünk dumánk bazmeg – mi ketten, mi? Nevet.
Csönd.
SRÁC
Apu – itt akarok maradni – apu – Elsírja magát.
Kis csönd.
APA
Ne bőgj – mér – én mit mondok – na –
SRÁC
Olyan szar – kurva szar – Sír.
APA
Na – mondom – el lesz intézve –
SRÁC
Nem akarok visszamenni!
APA
Nem akarsz, nem akarsz – jó – én is ezt mondom – maj megcsináljuk – most itt vagy – mit mondtál, mennyi? Meddig maradsz?
APA
Hogy mikor mész el? – holnap?
APA
Jó – akkor ez néked három nap – mi? – az jó – ne bőgjél má – az előbb mondtad hogy jó ott – nem mondtad? – a kaja – a farkasok – Mér, én mit mondtam – hogy majd hazajössz – és egy kalap pénzt fogunk keresni – de most majd menjél vissza – mer jönnek hogy megszöktél – jönnek a nyakamra – és megin én iszom meg a levét – tudom én – akkor hiába – nem érted?
Csönd.
Jó, ez most három nap – hát mit akarsz csinálni? – Micsináljunk?
APA
Mér nem tudod? – én tudjam? – én a te korodba tudtam – csajokat hajkurásztam – moziba mentem – ilyenek – akkor nem volt tévé – fociztunk – a haverokkal – ti ott lent – fociztok?
APA
Mér nincs? – ezér nem lesz nekünk aranycsapatunk – mindig mondom – mert nincsenek grundok – az újág is megírja, még sincs – mér nincs ott pálya?
SRÁC
Nem tom – pingpongasztal volt – elvitték – egy nevelő – nála van –
APA
A pingpongasztal? És nem az övé, mi? – a tiétek – és elvitte – mi?
SRÁC
Én már nem láttam – mesélték –
APA
Ilyenkor ki kéne állni – hogy vigye vissza – mér nem álltok ki? – nem kell hagyni – így vesznek el mindent – mert hagyjátok –akkor kurva isten hogy elveszik – mond hogy én mondtam –
Csönd.
Jó – most mondjuk elmegyünk – jó? – mászkálunk – vagy menjél moziba – nem tom mit adnak – adok pénzt – kapsz egy húszast – jó? – én addig olvasok – mer szoktam olvasni – meló után – kapsz egy húszast –
Csönd.
Meg addig rendet rakok – nem volt időm – de most hogy itt vagy – ez mégis jó – hogy hazajöttél – rendet rakok –
Csönd.
A kocsibejáróból jön Előadónő, mindkét kezében cekker, abban étel, ital, valamint aktatáska. Megáll.
ELŐADÓNŐ
Jó napot kívánok. Ez a negyvennégy?
ELŐADÓNŐ
Nem értem, nincs kint a házszám. Itt bolyongok félórája, se házszám, se utcanév…
APA
Mer leesett – én akkor csináltam egyet – kiraktam – fel volt rakva – mer a régi már teljesen – olyan izé volt – lekopott – de jött a tanács – hogy nem izé – szabvány – leszedették – hogy majd ők – azóta nincs.
ELŐADÓNŐ
Nem értem, a szomszéd telekre, arra a fakerítésre huszonnyolc van kiírva… Kérdeztem, senki se tudta.
APA
A postás is – nem jön be – mert aszongya nem kötelező – ha nincs szám – lakik itt egy vénasszony – az kiáll oda ki – amikor várja a nyugdíjat – mer a postás nem jön be – mi nem is vagyunk. Nevet.
ELŐADÓNŐ
Leteszi a cekkereket a földre, aktatáskájából kivesz egy tervrajzot, kibontja, nézegeti. Nem értem… itt nem ez van.
ELŐADÓNŐ
A tanácstól vagyok.
APA
Kérem szépen – itt a fiam – elvitték állami gondozásba – de rossz neki ott – tessék kiengedni.
ELŐADÓNŐ
Gyámügy. A rajzot nézegeti.
APA
Elvitték – teljesen jogtalanul a nővérét is – tessék bejönni – nálam rend van – tisztaság – én dolgozok – és akkor elveszik a gyerekeimet!
ELŐADÓNŐ
Mondom, hogy a gyámügy. Van gyámügyi előadó. Tessék hozzá fordulni. Körülnéz. Nem értem.
APA
Tessék őt kiengedni – és engem kijelölni – a izének – a hogyhívjáknak – aki neki a – tetszik tudni –
APA
Az az! Mer lehet – tudom én –
ELŐADÓNŐ
Gyámügy. A garázsra mutat. Ez mi?
APA
Azé a nőé – aki ott lakik –
APA
Ez? Mondom – garázs – azé a nőé –
SRÁC
Fészer volt ott – fészer – az enyém –
APA
Majd én kihívom – ne tessék fáradni – Kopog Nő ajtaján, csönd, megint kopog.
NŐ
Kinyitja, de csak résnyire, a lánc nem engedi. Mi az?
APA
Jöjjön ki – a tanács jött a garázs miatt.
NŐ
Hogyhogy a tanács? Megkaptam az engedélyt, az az enyém.
APA
A tanács aszongya lakóház.
Nő leveszi a láncot, kijön, Előadónőhöz megy.
NŐ
Az elvtársnő a tanácstól?
NŐ
Ez az én garázsom. Megkaptam az engedélyt – bent van, ki tudom hozni. Itt nem volt semmi, egy bódé, korhadt fából. Én csináltattam.
ELŐADÓNŐ
Ezen a rajzon nem szerepel.
NŐ
Hogyhogy nem szerepel? Én bent voltam a tanácsnál, megvan másfél éve.
ELŐADÓNŐ
Mikor szálltak ki ide tőlünk?
NŐ
Nem tudom… Apához. Kiszálltak?
APA
Amikor elvitték a gyerekeimet – a fiamat is – jogtalanul – mer a vénasszony följelentett – pedig őrült – most ásta el a macskáját – most mondja meg, elásta – nem? Nem elásta?
ELŐADÓNŐ
Ez mi, ez kert? Mert nálam kert van.
ELŐADÓNŐ
Nem belső udvar?
Kis szünet.
NŐ
Én nem tudom. Mért, van különbség?
Kis csönd.
A tanár úr biztos tudja – és ő megmondhatja, hogy ez garázs – Tanár ajtajához megy, kopog, szünet, megint kopog, Tanár kinyitja.
TANÁR
Könyörgök, hagyjanak már dolgozni!
NŐ
Bocsánat, de az elvtársnő a tanácstól – tessék mondani, ez kert vagy udvar? És az ott az én garázsom, tessék neki megmondani!
TANÁR
Kérem – én százszor kértem önöket – hogy ne zavarjanak tanítás közben –
NŐ
De a tanácstól vannak!
ELŐADÓNŐ
Tanárhoz. Ez a negyvennégy?
ELŐADÓNŐ
Itt semmi se úgy van. Le kell ellenőriznem, a gázbekötés miatt, de a szomszéd telek a huszonnyolc, és nincs rajta szám. Ez a garázs nincs is.
TANÁR
Egy pillanat. Milyen gázbekötés?
ELŐADÓNŐ
Hát bekötik magukhoz a gázt.
ELŐADÓNŐ
A következő negyedévben.
TANÁR
Kérem, én úgy tudom, hogy ezt az egészet szanálni fogják.
TANÁR
Ha szanálják, minek bekötni a gázt? Jó lett volta, ha korábban kapjuk, de ha itt úgyis az egészet lebontják, minek most már bevezetni?
ELŐADÓNŐ
Benne volt a tervben, hogy itt gáz lesz. Nem volt kapacitás. Most lett.
TANÁR
Ez a tanácsnak egy csomó pénzébe kerül.
ELŐADÓNŐ
Így van. Úgyhogy örüljenek, hogy ezt kapják.
TANÁR
Ha most bevezetik, mi használjuk pár hónapig, félévet, egy évet, aztán jön a buldózer, és eltakarítja ezt az egészet. A közműveket áthelyezik. Egy csomó költség. Építenek olyan tízemeletes kaszárnyát, mint amilyen itt a környéken már van. Új csöveket fektetnek…
TANÁR
Nem lenne ésszerűbb, ha most már nem kötnék be?
ELŐADÓNŐ
Ezzel maga ne törődjön. Jóvá van hagyva.
NŐ
Ne tessék akadékoskodni, tanár úr, ha van gáz, akkor jobb lakást kell felajánlaniuk cserébe.
TANÁR
Ez akkor is pazarlás, kérem. Az állam kidob egy csomó pénzt hiába.
Csitri és Bakfis érdeklődéssel figyel a Tanár ajtajában.
ELŐADÓNŐ
Így van. Biztos, hogy ez a negyvennégy?
ELŐADÓNŐ
Ahogy nézem a méretek se stimmelnek.
TANÁR
Kérem szépen, ha már bevezetik a gázt – jó, vezessék be. De akkor talán mégsem kéne szanálni. Nincs ez rossz állapotban, meg a többi ház sem a környéken – egy csomót rendbe hozattak nem is, olyan rég – egy, olyan magas házba, alig férnek többen, mint ahány házat le fognak bontani. És itt vannak szép kertek is, gyümölcsösök, azt mind meg kell majd semmisíteni. Kár értük.
ELŐADÓNŐ
Határozat van. Maga örüljön, hogy mindent megkapnak ingyen.
TANÁR
Ezek az épületek téglából épültek – alá vannak pincézve, az állaguk megfelelő, ezek még kibírnak negyven-ötven évet, többet, mint egy előre gyártott lakótelep.
ELŐADÓNŐ
Kérem szépen, tessék engem békén hagyni. Én megkapom a feladatot, és tisztességgel végrehajtom. Tessék a panaszirodához fordulni. Hétfőn hosszú félfogadás.
APA
Tessék papírt adni, hogy itt nálam rend van, én nem iszok, én dolgozok, ő is keres, tessék megnézni, mekkora!
ELŐADÓNŐ
Magyarázzák meg neki, hogy a gyámügy.
APA
Maga a tanácstól van – én most a tanácshoz fordulok – tessék tanúsítani, – hogy mi volt – amikor elment a feleségem – itt maradtam – én ki voltam facsarva – és a fiam látott el – mer én nem tudtam felkelni – igen – és ő hozott nekem kaját – mindent – takarított – mosott – mer a nővére is elkóborolt – ha nincs a fiam – akkor én ott döglök bele – egész kicsi gyerek volt még – de szerzett mindent – és akkor följelentettek – és a tanács elvitte – így volt? Mondják meg! Így volt?!
NŐ
Így, mer a néni segíteni akart, hogy magához veszi, és akkor szálltak ki, és akkor figyelt fel az állam – de nem lehetett a nénihez, mert veszekedtek volna – úgyhogy elvitték –
ELŐADÓNŐ
Sóhajt, a Srácra néz. És?
APA
Vissza akar jönni – mer nem jó ott neki – miér nem jöhet vissza?!
SRÁC
Hadd maradjak itt – én nem tom – én bent mindig elképzeltem – hogy visszajöhetek – és akkor apuval – itt – pedig nem is írt – de én szeretnék itt – ővele – Elsírja magát.
ELŐADÓNŐ
Tessék bemenni a gyámügyre.
APA
Kinyitja a lakásajtaját. Tessék jönni – itt rend van – tisztaság – tessék megnézni – itt van neki helye –
Tanár visszamegy, betuszkolja a lányokat, becsukja az ajtót.
ELŐADÓNŐ
Majd kijön a gyámügyes, érti? Visszarakja a tervrajzot az aktatáskába, felveszi a cekkereket.
NŐ
Kérem szépen, ez a garázs, erre van engedély – meg tudom mutatni – bent van – én ezért a garázzsal együtt – nekem jár egy kétszoba-összkomfort – tessék felmérni –
ELŐADÓNŐ
Majd még kijönnek.
Vénasszony kijön a lakásából, tiszta, kissé túl fiatalos ruhában, kirúzsozva, kezében papír.
VÉNASSZONY
Ordít. Maga menjen onnan!
ELŐADÓNŐ
Ijedten elugrik.
VÉNASSZONY
Letapossa a sírt! A sírt! Menjen onnan!
NŐ
Tessék várni – ez csak egy macska – felakasztották neki –
Előadónő kifelé indul, Apa utána rohan, megragadja a karját.
APA
Ez a rohadt vénasszony – most följelentem – mer elvitette a fiamat – ez volt –
APA
Nem volt joga! Nem volt joga! Egy őrült – elássa ide a macskáját – őrült – és ennek hisz a tanács!
NŐ
Vénasszonyhoz. A tanácstól jött –
VÉNASSZONY
Előadónőhöz. Tessék ezt nekem aláírni – végrendelet – mer csak a tanár úr hajlandó – senki más – tessék nekem aláírni –
VÉNASSZONY
Mindent erre hagyok – erre a fiúra itt – mindent – a bútort – mindent – a pénzemet is – tízezer forint – azt is – újra megírtam – tessék aláírni –
ELŐADÓNŐ
Nem írok alá semmit – eresszenek – maguk meg vannak veszve – adok én maguknak gázt –
APA
Elvitette a fiamat – hogy ő akar a gyámja lenni – ismerjük ezt – mer akkor ő kapja a pénzt – mint a gyámja – persze –
VÉNASSZONY
Nem érti, maga barom, hogy a fiára hagyom mindenemet?! Nem érti?!
VÉNASSZONY
Ez végrendelet – rá hagyok mindent – a pénzemet – tízezer forint – azt is – és magamhoz fogom venni – majd írok kérvényt –
APA
Van pénze mi? De az én zsebemből kilopja – én azt kiszámoltam – mer a gyámsági segély minimum havi négyszáz – én azt tudom – nem vagyok hülye – asziszi én nem tudom? Eddig 9600 forintot lopott ki a zsebemből – ennyit – 9600-at – kiszámoltam!
VÉNASSZONY
Hogy mit? – én loptam, magától?
APA
Mer ha én lettem volna a izéje – a gyámja – a kölöknek – ennek, a lányomat nem is számolom – akkor ez annyi idő alatt ennyi! – Ez ki lett számolva! – Ennyivel tartozik!
VÉNASSZONY
Hát ez – hát ez –
APA
Maga feljelentett – hogy csak fekszek – Előadónőhöz. Ez jelentett fel – hogy csak fekszek – mer ki voltam nyírva – mer ez itt – ez akarta megkaparintani a pénzt – a kölök után – jól kiszámolta! Nahát nem kapta meg – mer jött a gyámügyes – az látta mi van – de én se kaptam meg – a kurva életbe – én se! Vénasszonyhoz. Mer ha maga nem olyan rohadt szemét – akkor megkapom!
NŐ
Az úgy volt, hogy jött a gyámügyes – és látta, hogy itt balhé lenne – azér nem akarta, hogy a néni – aki igazán csak jót akart – tessék elhinni.
APA
Hát én ki is tekertem volna a nyakát – ki én –
NŐ
Szegény fiú olyan rendes volt – ápolta az apját – lógott az iskolából, melózott – hogy legyen pénz – kirúgták az iskolából, hogy pénzt lop –
SRÁC
Nem is loptam! Csak a nővéremtől! Nem is loptam!
NŐ
Az apja csak feküdt – kiírták – a fiú főzött is rá, takarított, minden – elég szerencsétlen dolog volt, hogy akkor jött a tanács – én tudom, hogy a tanács jót akart –
ELŐADÓNŐ
Kiszabadítja magát. Menjenek a gyámügyre! Kiszalad a kocsibejárón.
VÉNASSZONY
Utánakiált. Legalább írja alá – kell két tanú – írja alá!
Előadónő eltűnik.
APA
A kocsibejáróban Előadónő után kiált. Nem is vertem – soha! Mindenki veri a kölkét – én soha! Kis csönd, Srác felé. Mér – vertelek?
APA
Nahát! Egy-két frász, de verni –azt soha! Onnan kell elvinni, ahol agyonverik – de onnét soha – csak tőlem – amikor nagyok – amikor már keresnek – ez azér is van –mer ha nincsenek itt – akkor nem adnak nagyobb lakást – erre megy ki – tudom én! Mer a tanács is – mér kell beleszólni az ember életébe – mér kell – amikor úgyis kurva nehéz – akkor mér kell belepofázni – mér kell!
NŐ
Jót akartak – higgye el, hogy jót akartak – az egy nagyon rendes gyámügyes volt.
APA
Akkor is mit szólnak bele – az életbe – mit szólnak bele – Vénasszonyhoz. Rohadt spicli.
VÉNASSZONY
Magával nincs mit beszélnem. A fiára hagyom mindenemet, érti? De magával nincs mit beszélnem. Nőhöz. Veled se – gyáva szemét – egy ilyet nem tud aláírni – de nem baj – mert az Úr nem akarja, hogy a rossz uralkodjon a világon – Sráchoz. majd meglátod –
NŐ
Hogy én vagyok szemét! Én itt védem a nénit – és akkor – és akkor – mindig be tetszett tenni – mindig – el tetszett űzni az egyetlent – a mérnököt – aki evezett –
VÉNASSZONY
Mi? Én? Kicsodát?
NŐ
Az egyetlen pasas volt – de rá tetszett szállni – hogy jöjjön kávézni – itt tetszett lesni, mikor jön – és nem bírta – az egyetlen pali volt – aki –
VÉNASSZONY
Te meg vagy őrülve.
NŐ
Én? Én? Miket tetszett mondani a bácsinak – rólam – végig – tudom én – elmondta a bácsi – hogy én csak a lakásért – végig ez ment – mert én fiatal vagyok és szép – aljas tetszett lenni – féltékenységből – tudom én –
VÉNASSZONY
Mi? Én? Az egy vénember volt!
NŐ
Fiatalabb volt a néninél!
VÉNASSZONY
Egy rozoga vénember! Csak megszántam – mer te csak amit muszáj volt – és itt rohadt egyedül egész nap – hát addig én behívtam – vettem neki almát – te meg féltél hogy én akarom a lakását – mer csak az aljasság ami a fejetekbe van – csak az –
NŐ
Itt tetszik leskelődni – amikor én a tanár úrral beszélgetek, rögtön ki tetszik rohanni – hogy nehogy énvelem –
APA
Nevet, Sráchoz. Hallod? Tépik egymást – jó, mi? Nevet.
NŐ
Maga fogja be – csak leskelődni tud!
APA
Hülye kurva – lefekszik mindenkinek – asziszi nem látom – mindenkivel – folyton kint a csöcse hogy lássam – rohadt kurva –
NŐ
Majd én mindenkit – mindenkit –
Berohan, bevágja maga mögött az ajtót, lánccsörgés.
VÉNASSZONY
Mer neki kellett volna a macskám – el akarta édesgetni – és az a hülye dög – még dörgölődzött is hozzá –
APA
A macskája. Nevet. A hülye macskája! Megdöglött a macskája, néni drága! Kifingott a cicus! „Macskuszka, macskuszka, ksssz, kssz, cicmic!” Nevet, ugrálni kezd a mankó körül, indiánüvöltést hallat, Srácnak integet.
SRÁC
Nevet. Apu – apu – Csatlakozik hozzá, ő is körbeugrálja vele a mankót, indiánüvöltéssel.
VÉNASSZONY
Nézi az ugrálókat, kihúzza magát, mozdulatlanul áll. Istenem – hála néked istenem hogy újra – hogy figyelmeztetsz engem istenem –
Apa és Srác ugrál, időnként kezüket a szájuk előtt lebegtetve üvöltenek egyet-egyet.
VÉNASSZONY
Te tudod istenem hogy mért kell ezt – te tudod istenem –
Apa és Srác abbahagyja, lihegnek, Apa átkarolja Srácot, az hozzábújik a nála alacsonyabb apához.
VÉNASSZONY
Szétmaszatolja a könnyeit, szétmázolja a rúzsát. Nem baj, istenem – semmi se baj – akkor is – akkor is – Bemegy a házba, behajtja az ajtót.
APA
Liheg. Na bazmeg – mi? Nevet, liheg. Hej bazmeg – jaj!
SRÁC
Nevet. Apu – hú bazmeg –
A kocsibejáróból jön Anya, fel van pakolva cekkerekkel, megáll.
APA
Krákog. Kéne mozogni – mi? Focizni – fejelni – vagy valami – Fújtat.
Srác észreveszi Anyát, odébb lép, rosszul lesz, leül a garázs elé, meredten nézi az anyját, csönd.
Csönd.
APA
Semmi bazmeg – semmi – itt a kölköd – nem látod?
Anya odanéz, hallgat.
APA
Na menje má be – rakjál rendet az istenit – még kaját se tudok neki adni – hol a picsába tekeregsz – amikor hazajön – és rakjál rendet bazmeg – kiviszed az ágyadat a konyhába – mer ő ott fog bent aludni – velem – érted bazmeg? – ne nézz nekem – ne nézz – és pakold el a rohadt cuccaidat érted –
Anya bemegy a lakásba, csönd.
Az anyád most itt van – már elég rég visszajött – most itt van – visszajött – és itt van – legalább főz, nem? – most rúgjam ki? – akkor mi van? – legalább amíg itt van – főz, nem? – Most mi van? Most mi van bazmeg? Mér nem mondasz neki valamit – az anyád neked – az istenit.
Csönd.
Nincs is semmi – közöttünk – visszajöhet, micsináljak – hova menjen – folyton kirúgják – hát hova menjen – főzzön – nem érdekel – csináljon amit akar – menjen férjhez – ha akad olyan állat – de folyton visszajön – nem jön össze neki. Nevet. Kinek kell egy ilyen vén csaj? – Nem megy az úgy – ő csak hiszi – hát én nem szólok bele – férfiba még nem öreg az ember – ha ennyi idős – még nem is vagyok negyven – én még akármit – mi? Ez a legjobb kor. – Hozzám most tizenhattól negyvenötig minden nő passzol – de én már vigyázok – én már megtanultam – mit lehet és mit nem lehet.
Csönd.
Most mit ülsz – anyád főz – bemegyek. Kis csönd. Majd gyere be – biztos kell kaja, mi? – Hát majd gyere. Bemegy a lakásába, becsukja az ajtót.
Csönd. Srác ül a garázsajtó előtt, hallgat.
A kocsibejáróból jön Haver, megáll.
HAVER
Mi van?
Csönd. Haver Srác mellé ül a garázs elé.
Ültem kint – vártam, hogy jöjjön valaki – nem jött senki.
Csönd.
Mi van?
SRÁC
Feláll, fölveszi a baltát. Szétverem a fejét – szétverem –
Haver hallgat.
Szétverem a fejét! Nekiesik a garázsajtó lakatjának, leveri, közben ordít.
HAVER
Elvisszük a kocsit?
SRÁC
Liheg, ledobja a baltát. A kurva anyját –
NŐ
Kijön. Jesszusom! Micsináltok! Miért! Visszamenekül, az ajtót résnyire nyitva hagyja, ráteszi a láncot, rémülten bámul kifelé.
Haver kinyitja a garázsajtót, befelé néz.
HAVER
Nem mer kijönni bazmeg – Nevet.
NŐ
Ne csináljátok – kérlek szépen – ne!
SRÁC
Üljé má le a seggedre.
SRÁC
Nem. Üljé le a seggedre!
Haver leül, csönd.
Csönd.
HAVER
Odavan a csaj – Nevet.
Csönd. Nő rémülten néz. Csönd.
Tanár kijön Csitrivel és Bakfissal.
TANÁR
Hát akkor a jövő héten.
CSITRI
Igen, tanár úr. Papírpénzt vesz elő.
NŐ
Nem, semmi – csak elnézést – hogy zavartam – óra közben –
TANÁR
Semmi baj – semmi baj –
Csönd.
Még annyit szeretnék mondani – hogy ez a fohász, ez a szépséges, mélyről fakadó, emberi fohász, ez a kétségbeesett fohász, ez, kérem, nemcsak azért a század magyar költészetének és nemcsak magyar költészetének talán legnagyobb költeménye, mert ugyanazzal az élménnyel küszködik, mint ugyanebben a korban a legnagyobbak, például Dosztojevszkij és Nietzsche, mint már mondtam, és nemcsak azért, mert azóta sem, ahogy mondják, azóta sem veszített az aktualitásából, minthogy azóta is pontosan ebben a helyzetben van a világ, az egész világ, kérem. Hanem ez a szépséges, emberi, kétségbeesett, mélyről fakadó fohász, ez a rettenetes, önkínzó kiáltás, kérem, a hitetlenül hívő lélek páratlanul pontos és szépséges feltárulkozása, és merem állítani, hogy ebben még a legnagyobbakat is fölülmúlja. Mert ebben a versben nem azért menekül az Úrhoz, mert megtért, mert az Úristen van, mert hiszi, hogy létezik, mint egy másik versében mondja, egy öreg isten, ez nem a gyönge ember menekülése, hanem olyan felnőtt, komoly emberé, aki felméri, mi történik, ha erről a már soha többé fel nem támasztható istenről lemondunk, kérem.
Csitri közben Haverral szemezik.
S hogy ez a komoly ember mennyire tisztában van gyöngeségével, s hogy emiatt ez az ember mégse gyönge, hiszen bevallja, azt világosan kifejezi, amikor azt írja:
|
|
„Adjuk Neki hittel magunkat, |
|
|
Ó mégis csak legjobb Kísértet, |
|
|
nincs már semmi hinnivaló, |
|
|
higyjünk hát a van-vagy-nincs Úrnak.” |
Tessék megfigyelni, hogy eddig Istennek szólította, és most egyszerre Kísértetnek hívja, nagy betűvel természetesen. A Kísértet rossz szellem is lehet, kérem. Tehát ezzel azt mondja a költő: akár van ilyen Isten, akár nincs, akár jó, akár rossz, mindenképpen kell hogy létezzen, akkor is, sőt főleg akkor, amikor „nincs már semmi hinnivaló”. Ez a komoly, kétségbeesett ember hallatlanul mély gondolata. Azt mondja ezzel a költő: bármi legyen is az a valami, az a szellemi természetű az ember fölött, lehet akár végzetes, ellenséges is az emberrel szemben, az még mindig jobb, mint ha nincs. És ezt fejezi ki olyan gyönyörűségesen az utolsó szakaszban, a magyar költészet legszebb négy sorában, amit kérek megtanulni kívülről:
|
|
„Mert ő mégis legjobb Kisértet |
|
|
S mert szörnyűséges, lehetetlen, |
|
|
Az Élet, az Élet, az Élet:” |
Bakfis papírpénzt csúsztat Csitri kezébe.
Tessék megfigyelni, kérem, hogy ez az akár jó, akár rossz Kísértet itt „legjobb Kísértetként” aposztrofáltatik. Mindegy tehát, milyen, csak létezzen. S a magyarázat: szörnyűséges és lehetetlen, hogy először is senkié az élet – tessék megfigyelni a paradoxont, hogy a költőtől független szörnyűséges jelző hogyan keveredik a költő lelkének kétségbeesett felkiáltásával, a lehetetlennel; s hogy utána először az következik: senkié az élet. És csak azután jön az igazán mély, nagy gondolat, amelyet azóta sajnos az élet igazolt mindmáig, a legszörnyűbb prófécia, amit valaha költő kimondott, a legsúlyosabb kasszandrai jóslat, amely beteljesedett:
|
|
„S mert szörnyűséges, lehetetlen, |
Mert az ember nem méltó az életre, mert az ember, ha az élet fölött hatalmat nyer, tönkreteszi.
Kis csönd.
Úgyhogy tessék megtanulni, nem is csak utolsó szakaszt, hanem az utolsó kettőt. Kis csönd. És majd ha erre maguk is rájönnek, akkor ez a nyolc sor felidéződik magukban, akkor is, ha most nem értik még egészen.
BAKFIS
De értjük, tanár úr.
TANÁR
És ha felidéződik, akkor, bármily különös, meg fognak nyugodni. Meg fognak nyugodni, mert úgy érzik majd, hogy maguk is valami nagynak a részei, valami olyan szörnyűségnek, amelyben, maguk előtt már olyan gyönyörű lelkű emberek is szenvedtek, mint amilyen Ady Endre volt. És akkor maguk megérzik majd a szépséges nagy közösséget, amelybe az emberek tartoznak – azok az emberek, akik az Életet csak tönkretenni képesek – de ha ezt megérzik, akkor megjelenik magukban az a Szellem, az a Kísértet, amelyről Ady Endre beszél – megjelenik magukban Úr.
Tanár könnyezik, csönd. Lányok állnak. Csönd.
TANÁR
Krákog. Úgyhogy, kérem, az utolsó nyolc sort kívülről megtanulni – Nekem most el kell mennem –
CSITRI
Köszönjük szépen, tanár úr. Nyújtja a pénzt.
TANÁR
Igen – Elveszi. Köszönöm. Úgyhogy egy hét múlva.
Tanár gyorsan bemegy a lakásába, az ajtót nyitva hagyja. Csitri és Bakfis vihog.
Tanár kijön, kezében szatyor.
TANÁR
Elfelejtettem bevásárolni – amikor jöttem haza az iskolából, és nem volt nálam szatyor – sietek – kezüket csókolom. Nőnek. Kezit csókolom.
CSITRI, BAKFIS
Csókolom, tanár úr!
Tanár kisiet a kocsibejárón át.
CSITRI
Milyen helyes fiú.
HAVER
Néznek. Mi? Néznek.
NŐ
Halkan. Szervusz. Szervusztok.
Haver feláll, kicsit közelebb megy a lányokhoz.
CSITRI
Helyes srác – amelyik ül. Mi?
Haver megáll.
CSITRI
Úgy látszik, nem tud felállni.
Haver felröhög.
CSITRI
Mint komor bikáé, olyan az ülése.
BAKFIS
Felnevet, aztán abbabagyja. Nem kell ezekkel.
Csitri és Bakfis megindul a kocsibejáró felé, Nő hallgat, figyel.
CSITRI
Visszanéz. Nem tud jönni.
HAVER
Sráchoz. Gyere már bazmeg –
CSITRI
Dühösen. Gyere már.
Csitri és Bakfis kimegy a kocsibejárón.
HAVER
Ezt most minek kellett bazmeg – minek – nem láttad hogy fasz kell nekik? – nem láttad bazmeg?!
SRÁC
Kussoljál a kurva anyádat.
Nő rémülten hallgat.
HAVER
Visszamegy Sráchoz, leül. Most mi van – mi?
Csönd.
Jó kis csajok – minek kellett –
Csönd.
Mi van – a faterod elment? – vagy mi van?
Csönd.
Mér nincs kulcsod bazmeg – mondtam neked hogy legyen – nekem van –
Csönd.
Figyelj – néz – a csaj – néz –
SRÁC
Fogd be a pofádat te hülye barom állat –
Csönd.
Elszedte aputól a pénzt – tízezer forintot – rohadt vén dög –
SRÁC
Rohadt vén dög – miatta van minden –
HAVER
Mi? az a vén csaj – akinek a macskája – ?
SRÁC
Nőhöz. Mit néz?! Most mit néz?! Mit néz?!
SRÁC
Elvette a fészert – az enyém volt – mér vette el?! Elsírja magát, csönd.
NŐ
Én nem tudtam – ne haragudj – nem tudtam –
NŐ
Mit adjak neked – ha akarsz valamit – én szívesen –
SRÁC
Menjen a francba! – ne nézzen!! – szétverem a kocsiját, ha néz!!
NŐ
Ne – azt ne – nem nézlek – de azt ne –
Nő behúzódik, de az ajtót nyitva hagyja résnyire.
HAVER
Szétverjük – a kocsiját – ? Mi?
Csönd. Jön Tanár, kenyér, tej, bor, felvágott a szatyorban. Nő a lépéseket hallva az ajtóba áll.
TANÁR
Nem vittem szatyrot reggel – elfelejtettem – úgyhogy most kellett bevásárolnom – öt órám volt, elfelejtettem. És óra után el kellett mennem – még délután – mert nem lehet NDK-füldugót kapni – pedig az a legjobb – csak hiánycikk. Az a legjobb. A fiúk felé. Szervusztok. Nőhöz. Folyton a tévé – úgyhogy altató is kell –
NŐ
Igen, már sokszor tetszett mondani.
TANÁR
De az altató még mindig kevésbé – Csáth Géza ópiumot szívott – tetszett olvasni? Majd mesélek róla – nagyon szép novellái vannak – Hát, kezicsókolom.
Tanár bemegy a lakásába, kulcsra zárja. Csönd.
Srác kézbe veszi a baltát, nézi. Nő becsukja az ajtót, hallani a lánccsörgést és a zárakat. Csönd.
SRÁC
Ellopta aputól – a pénzét –
HAVER
A vén csaj? Jó, hogy legalább a macskáját kinyírtuk – mi?
Srác leteszi a baltát, csönd.
Mit vagy oda – semmi – bemegyünk, és visszaadja bazmeg –
Csönd.
Naná hogy visszaadja bazmeg – nem mer az nyikkanni – bemegyünk és visszaadja –
Csönd.
HAVER
Felveszi a baltát. Maj meglátja ezt – kurvára beszarik bazmeg – aztán öregem ott a pénz –
Csönd.
SRÁC
Mer kilencezer-hatszázat lopott – és van neki tízezer. Úgyhogy négyszáz az enyim.
HAVER
Mér – én is megyek – Nem?
HAVER
Maj neked egyedül odaadja – hülye.
Csönd.
SRÁC
Akkor kétszáz a tied.
HAVER
Mér kétszáz – ötezer.
SRÁC
Lófasz. Apué kilencezer-hatszáz.
Csönd.
HAVER
Hát tudod – a te apád bazmeg –
SRÁC
Vigyázzál a pofádra – kaphatsz még bazmeg –
Csönd.
HAVER
Nem tom – kéne izé – zokni – amit a fejünkre –
Csönd.
A kocsibejáróból jön Törzs és Közeg. Srác és Haver feláll, Haver kezében a balta.
TÖRZS
Szia. – Ez kicsoda?
HAVER
Hát a izé – hát ő az.
TÖRZS
Személyi igazolványt.
Srác előveszi, odaadja, Törzs lapozza.
TÖRZS
Jé, te vagy az? Meg se ismerlek. Közeghez. A fia.
TÖRZS
De te intézetbe vagy – nem?
HAVER
Megszökött! Nekem mondta! Megszökött!
Csönd, Srác Haverra néz, elővesz egy papírt, odaadja, Törzs nézi, majd Közegnek nyújtja.
TÖRZS
Szabályos eltávozási engedély?
Közeg tanulmányozza.
TÖRZS
Nem téged kérdeztelek.
Kis csönd.
KÖZEG
Pecsét van. Dátum van.
Közeg bólint.
TÖRZS
Visszaveszi. Ez egy szabályos eltávozási engedély. Hány napra?
TÖRZS
Nem téged kérdeztelek.
Közeg belenéz a papírba.
TÖRZS
Ez egy szabályos eltávozási engedély három napra. Visszaadja a papírt Srácnak, az elteszi. A személyi igazolványba nem szabad semmit se tartani.
TÖRZS
Én nem azt mondtam, hogy van benne, hanem hogy nem szabad benne tartani semmit. Ezt mondtam?
Csönd.
Ezt mondtam?
TÖRZS
A személyi igazolványt mindig magánál kell tartsa az ember.
SRÁC
Nálam volt – nem volt nálam?
TÖRZS
Nem azt mondom, hogy nem volt nálad. Azt mondtam, hogy nem volt nálad? Közeghez. Ezt mondtam?
TÖRZS
Sráchoz. Ezt mondtam?
TÖRZS
A személyi igazolvány nem lehet gyűrött.
Csönd.
Ez nem gyűrött. Elveszítését azonnal jelenteni kell az illetékes rendőrhatóságnál.
Csönd.
Na. Tessék.
Srác visszaveszi az igazolványt, elteszi.
Apáddal már találkoztál?
Nő résnyire kinyitja az ajtót, figyel.
TÖRZS
Na jó. Hát csak folytassátok.
Csönd.
Mi van? Mér? Micsináltatok eddig?
Csönd. Nő visszahúzódik, zárak, lánccsörgés. Srác Vénasszony ajtaja felé indul, Haver kis habozás után követi. Srác benyit, mindketten bemennek. Csönd.
KÖZEG
Kurva, mi? – biztos kurva – picsán kéne rúgni – minek baszik folyton – Nevet.
TÖRZS
Ez vicc volt bazmeg? Hülye vicc!
Kis csönd.
KÖZEG
Én nem – nem – én tényleg – én egyenruhába alszok – olyan jó – csak mikor nappal – amikor néznek –
Csönd.
TÖRZS
Na. – Az ilyen kis krapekok ráhamisítanak egy másik dátumot – kikaparják a régit – vagy hipóval – azt nézni kell – meg azt hazudják, hogy volt csak elveszett – a vonaton –
TÖRZS
De ez egy rendes srác – amikor kivolt neki az apja – akkor ellátta – ápolta – pedig kivolt az apja – amikor másodszor hagyta ott az asszony – akkor még jó nő volt – a nővére meg csavargott – üzletszerűen kéjelgett – szóval rendes srác.
Csönd. Közeg a falnak dől.
Kivagy, mi?
TÖRZS
Én nem mondtam – hogy ez könnyű – egész nap mászkálni – ide – oda – fáj a lúdtalpad bazmeg – mi?
KÖZEG
Nem – csak a hátam –
TÖRZS
Hát ez az – ez van – hidegbe – melegbe – nyeled a port – a füstöt – hogy rend legyen – hát ez az.
Csönd.
Maj megszokod – meg hogy vigyázni kell – figyelni – de maj megszokod.
Csönd. Hirtelen sikoltás, zuhanás, csönd. Közeg elugrik a faltól, rémülten körülnéz.
TÖRZS
Idegesen. Mi van – beszartál?
Csönd.
TÖRZS
Semmi bazmeg – biztos a tévé – valami krimi. Csönd, fülelnek.
TÖRZS
Na jó – itt is voltunk – akkor menjünk –
Vénasszony lakásából sápadtan jön ki Srác és Haver, mindkettő keze és inge véres, megállnak.
HAVER
Mér kellett neki – mér –
Mindkettőnek hányingere van. Törzs és Közeg bámul, aztán egyszerre ugranak, rávetik magukat Srácra és Haverra. Leteperik őket. Srác és Haver nem ellenkezik. Egymáshoz bilincselik őket.
TÖRZS
Közeghez, Srácon és Haveron térdelve. Nézd meg –
Közeg habozva bemegy. Csönd. Közeg kijön, rosszul van, aztán lassan, mélyeket lélegezve földerül.
KÖZEG
Felderített cselekmény! Felderített cselekmény!
Törzs és Közeg felráncigálja Srácot és Havert, futólépésben vezetik ki őket a kocsibejárón át, eltűnnek.
Nő kinyitja az ajtót, leveszi a láncot, kijön, szipog, kezében új lakat, a garázsajtóhoz megy fölrakja, a régit a kezébe veszi, visszaindul, megáll, Tanár ajtajához megy, bekopog, vár, aztán bemegy a saját ajtaján, bezárkózik.
Csönd. Kijön Apa és Anya.
ANYA
Jött ma az izé – hülyék – én egész nap csak – én nem – egész nap rohangáltak – én meg – annyi időm se – hogy kimenjek szarni – és az a tudod – meghalt mi? – nekem ez gyanús – bemonta a rádió – gyanús – tízkor – de nem tudtam kimenni – a többiek – le se szartak – az Erzsi – naná – megfájdult a fejem – de azok is kinyiffannak – ja és jövök haza – a templomnál – tényleg a szívébe? – mi? azzal a izével – azzal a – na – olyan fa – durung – na – a végén – kampó – vas – mi? – nem értem – de hát ez izé – szörnyű – azok meg ott mászkálnak – folyton – annyi időm se hogy szarjak – még nekik nagy a pofájuk –
ANYA
Mér – elegem van – jönnek – Az Erzsi is – hülye csaj – jön nekem – dumája az van neki – közben én – de én megmondtam – mér ne – amikor a górék is – mi? – maj meglátod –
APA
Kussoljá, a kurva anyádat!
Csönd. Nő lakásából megszólal Leonard Cohen „Who by fire” című dala. Apa felneszel.
APA
Már vannak nála – hallod?! – már vannak nála!
Csönd, szól a szám.
Na. Itt a kölök – rakjál rendet bazmeg – mer az neki rossz – ha látja hogy átrendeztük a szobát – maj te kimész a konyhába – amíg itt van –
ANYA
Mér menjek ki – hova? – és monta a rádió – hogy a – na – tudod –
APA
Mer kimész bazmeg – azér – és majd hazajön bazmeg és akkor is úgy lesz –
APA
Hazajön – és akkor én leszek kijelölve – én leszek a izéje – na – én leszek neki – én leszek a gyámja – ez az – és az legalább havi négyszáz – érted – mer engem jelölnek ki – mert most azt lehet – erős kölök – jó erős kölök – majd elmegy melózni – francnak kell a szakma – ez megkeres rögtön legalább négy rongyot – ötöt – erős kölök bazmeg – érted – mennyit eszik egy ilyen – mondd hogy ezret megeszik maj kap még nem tudom – egy rongyot – marad kettő – marad három – érted – úgyhogy most menjél a kurva anyádat – rakjál rendet –
ANYA
Rendet rakok neked – kihajítom a hülye könyveket –
APA
Na csak azt próbáld meg te szemét – csak azt próbáld meg –
ANYA
Kihajítom – mesék – hetvenhét magyar népmese – egy ilyen vén állat – és meséket olvas –
APA
Mer azok szépek bazmeg – és semmi közöd hozzá – hogy én micsinálok – verd a seggedet a földhöz hogy itt lehetsz – úgyhogy most takarodjá be – és az lesz amit én mondok!
Anya bemegy. Csönd.
Na. – Mer itt az lesz – ahogy én akarom.
Befelé indul a lakásába.
Mi megy abba a kurva tévébe?
Bemegy, bevágja az ajtót.
|