Bökvers avagy hogy támogathatja a jó kormányzat az írót?*

 

(pénzügyminisztériumi irányelvek)

A legegyszerűbb módszer a kézi módszer. Az írót, ezt a deviáns gazembert kőbunkóval fejbecsapjuk. Ojjaj, anyukám, mondja az árva s már esik is teljes hosszában végig a járda kövén. Falhoz támasztjuk, betakarjuk, föltűnés nélkül továbbmegyünk, oké?

Bonyolultabb módszer az intellektuális. Mi is szeretjük a szépet, dünnyögünk csak úgy, mintegy magunknak. A hiú állat erre kezet nyújt. Kézen fogva vezetjük őt a szivárványhíd közepére, ahol már vár rá néhány sötét adósávnyi rés, s ez a narcisztikus lény, hoppá, belelép a sötétbe, s a fekete lyukban antianyaggá változik, sivítva száll a térben, és efféle hangot ad: segíííííííííííííí… Megfordulunk, hazamegyünk, meleg fürdőt veszünk, oké?

Végszükségben, irgalom atyja, ne hagyj el, nincs más hátra, magunk szállunk ki vadászpuskával, tölténnyel, napidíjjal. János bácsi, mondjuk a hajtónknak, írót nekünk! És lőjük is őket, mint a nyulat. A bő terítékre koccintunk, viszlát, intünk oda János bácsinak, s hazaautózunk, oké?

 

(kiegészítés az irányelvekhez)

Legyen gondunk a terítékre, hogy mutasson is! És hívjunk meg néhány külföldi bankszakembert! Ily fényes teríték láttán átérzi szándékunk komolyságát Herr Bankverein. Bruderkám, kérdezi, mennyi kéne? – Kéne, ha vóna, mosolygunk nagy titokzatosan. S kezdődik a szebb jövő, oké?

[ Digitális Irodalmi Akadémia ]