Bibó Istvánért*

A Lapkiadók Nemzetközi Szövetségének végrehajtó bizottsága, legutóbb Rómában tartott üléséről elnökének, Tommaso Astaritának, javaslatára egyhangú határozattal a következő felhívást intézte a magyar hatóságokhoz: „Szövetségünk vezetősége foglalkozott Bibó István ügyével, akit előbb vád alá helyeztek, majd pedig nézetei miatt életfogytig tartó börtönre ítéltek. Szükségesnek tartjuk hangsúlyozni, hogy Bibó István írásai, azok is, amelyeket 1945-től kezdve, azokban a lapokban közölt – egészen e sajtótermékek betiltásáig –, amelyeknek egyik alapítója volt, s azok is, amelyeket 1956 novemberében publikált, nem egyebek, mint a szabad véleménnyilvánítás természetes kifejezései. Emlékeztetünk arra, hogy a szabad véleménynyilvánítás joga egyike a demokratikus alapelveknek, s aggodalmunkat fejezzük ki Bibó István sorsa felett annál is inkább, mert egészségi állapota is nyugtalanító. Ezért sürgető felhívással fordulunk a magyar hatóságokhoz annak érdekében, hogy Bibó István nagy tekintélynek örvendő személyét amnesztiában részesítsék; egy ilyen lépést fellélegzéssel fogadnának a sajtó körei és az egész világ.”

 

*

 

A befolyásos és közismert nemzetközi sajtószövetség felhívása nagyjából egyidőben látott napvilágot azzal a hírrel, amely szerint az Egyesült Államok és a Szovjetunió kormánya kicserélte a tízévi börtönre ítélt Francis Powers amerikai pilótát és a harmincévi börtönre ítélt Rudolf Abel szovjet ezredest. Régen a fejedelmek finom ötvösmunkákat, nemes paripákat, olykor széphangú dalnokokat vagy udvari bohócokat küldtek egymásnak ajándékba. Változott világban élünk: manapság egymás kémeit cserélgetik. Külpolitikai szakértők szerint a legfrissebb kémcsere a nemzetközi enyhülés jele. Ha ez így igaz, akkor ízlésbeli ellenérzéseinket is megkíséreljük leküzdeni. De nem hallgathatjuk el indokolt-türelmetlen kérdésünket: mikor fogják végre szabadon bocsátani azokat, akik sem idegen országokat át nem repültek, sem külföldi hatalom javára nem szerveztek kémszolgálatot, azokat, akiknek egyetlen „bűnük”, hogy saját országukban igaz hazafiaknak, a szabadság, a függetlenség, a társadalmi haladás meg nem alkuvó harcosainak bizonyultak?! Mikor engedik végre szabadon Bibó Istvánt, Mérei Ferencet, Ádám Györgyöt, Obersovszky Gyulát, Fekete Sándort, Lőcsei Pált és a forradalom óta börtönben sínylődő többi magyar hazafit?!

 

1962. február 15.

 

 

A hivatkozás helye
Jegyzetek

kicserélte – 1962. febr. 10-én Berlinben az Egyesült Államok és a SZU kémcserét hajtott végre.

Francis G. Powers – Az 1960. máj. 1-én lelőtt amerikai kémrepülőgép (U–2) pilótája.

Rudolf Abel – 10 évig irányította a szovjet hírszerző szolgálatot az Egyesült Államokban. F. G. Powersért cserélték ki a SZU-val.

[ Digitális Irodalmi Akadémia ]