1. A tények*

A szovjet–kínai ellentétről tulajdonképpen azóta lehet hallani, amióta csak a Kínai Népköztársaság megszületett. Valljuk meg, hogy mindaz, ami ezzel kapcsolatosan mintegy tíz esztendőn át elhangzott, sokkal inkább egyes nyugati körök vágyálmának, reménykedésének bizonyult, semmint politikai realitásnak. Nem kis számban akadtak szovjetológusok és Kína-szakértők, akik 1949-től kezdve sűrűn beszámoltak Mao Ce-tung „jobboldali” szimpátiáiról, s nem győzték ígérgetni, hogy a kommunista Kína urából előbb-utóbb új Tito lesz. Tagadhatatlan, hogy ezeknek a feltevéseknek volt bizonyos alapjuk is, méghozzá azokban az évtizedes vitákban és marakodásokban, amelyek Maoék hatalomra jutását megelőzték – mégis, amennyire most visszamenőleg meg lehet ítélni, az új Kína megalakulásától Sztálin haláláig a szovjet–kínai viszony példás és zavartalan volt. Azok, akik a sztálinizmus éveit odahaza töltötték, még jól emlékeznek egy giccses és színpadias szovjet festményre, amely Sztálint és Mao Ce-tungot ábrázolta, amint egymással éppen eszmét cserélnek; a kép azt a címet viselte: A nagy barátság, s ha művészileg teljesen értéktelen volt is, most utólag nem lehet tőle megtagadni azt a politikai igazságot, hogy a hatalmon lévő grúz és a hatalomra került kínai diktátort – ha talán nem is valami „nagy barátság” –, de a közös érdekek felismerése erőteljesen összefűzte.

Azoknak, akik a kínai vezetőktől titoista elhajlást vártak, Sztálin halála után is csalódniok kellett. Hat további esztendőn át megint nem volt hiteles és kétséget kizáró bizonyíték arra, hogy a két szövetséges államóriás között bármiféle komoly konfliktus is volna. Ami ezt az 1953–59-es időszakot a sztálini évektől mégis megkülönböztette, az az volt, hogy a világ először láthatott olyan jelenségeket, amikor is a népi Kína nem egyszerűen elfogadta vagy átvette a szovjet politika irányvonalát, hanem befolyásolta azt. Nem maradhatott feltűnés nélkül, hogy Sztálin közvetlen utódját, Malenkovot éppen az a három ember – Hruscsov, Bulganyin és Mikojan – buktatta meg, akik a prezídiumbeli összetűzést megelőző hetekben Pekingbe látogattak; úgy tűnt, hogy a legfelső szovjet vezetésben bekövetkezett változások, ha talán nem is Maóék kezdeményezésére, de mindenképpen az ő beleegyezésükkel és áldásukkal mentek végbe. Még nyíltabban megmutatkozott a kínai befolyás 1958 nyarán; akkor az iraki–libanoni események kapcsán a nyugati hatalmak csúcstalálkozót javasoltak Hruscsovnak. Mielőtt még a Szovjetunió válaszolhatott volna, a kínai pártsajtó a legélesebben visszautasította a csúcsértekezlet gondolatát. Hruscsov mégis elfogadta a nyugati meghívást. A kínai sajtó hangot változtatott, de nem sokáig: néhány napra rá Hruscsov Pekingbe utazott és a Maóval való hosszas tárgyalás után kijelentette, hogy mégsem hajlandó résztvenni a csúcstalálkozón. Nem volt nehéz kitalálni, hol, mikor és miért változtatta meg a véleményét.

 

Az első bizonyíték

Arra, hogy a szovjet és a kínai kommunisták között valóban nézeteltérések vannak, az első komoly bizonyíték 1959-ből való: Hruscsov egy beszélgetés során Humphrey amerikai szenátor előtt kijelentette, hogy az úgynevezett „népi kommunák” – a családi életet felszámoló, munkatáborszerű faluközösségek – szervezését Kínában reakciós irányzatnak tartja. Mikor Humphrey Amerikában számot adott erről a hruscsovi megjegyzésről, a szovjet sajtó azonnal és hangosan cáfolt, de e cáfolatok őszinteségét meglehetősen kétessé tette az, hogy ugyanez a szovjet sajtó sohasem mutatott valami nagy lelkesedést a „népi kommunák” irányában, és több ízben intette az európai népi demokráciákat, nehogy nekik eszükbe jusson utánozni a kínai példát.

Mindenesetre ezzel az első, nyílt bizonyítékkal még szembe lehet szegezni azt, hogy egy amerikai szenátor esetleg elfogult, esetleg torzító jelentésén alapul; azóta azonban újabb és sokkal vitathatatlanabb bizonyítékok is vannak, méghozzá nem nyugati, hanem eredeti szovjet és kínai forrásból. Ezek a bizonyítékok arra vallanak, hogy az ellentétek lényegesen mélyebbek és általánosabbak a „népi kommunák” kérdésénél, s ugyanakkor azt mutatják, hogy egyáltalán nem az következett be, amit a nyugati szakértők több mint egy évtizede vártak: Mao Ce-tungék nem a titoista-revizionista elhajlás útjára léptek, hanem éppen megfordítva: ők azok, akik ma a sztálinista-szektariánus utat a legkövetkezetesebben, a halott mestert is megszégyenítő hévvel folytatják.

Ha valaminek, akkor a szovjet–kínai viszonynak nagy, talán döntő befolyása is lehet hazánk, Magyarország jövőjére: erre az összefüggésre a későbbiekben majd visszatérünk. Mindenekelőtt azonban az a feladatunk – s ezt igyekszünk eme első cikkünkben a lehető legpontosabban teljesíteni –, hogy a magyar olvasók számára összefoglaljuk és ismertessük azokat a kétségen felül álló és szigorú tényeket, amelyek ez év tavasza óta a szovjet–kínai kapcsolatok alakulását jellemzik. Célunk nem illúziók keltése, hanem a tájékoztatás; ha az események ismertetése nyomán némi illúziók mégis támadnának, az talán nem annyira a mi hibánk, hanem – maguké a tényeké.

 

Mit tanított Lenin?

Idén áprilisban a kommunista világ Lenin 90. születésnapját ünnepelte. Alighanem kitűnő honfitársunk, Fejtő Ferenc volt az, aki elsőnek mutatott rá egyik tanulmányában (Démocratie 1960. ápr. 21.), milyen lényegbevágó különbség van a szovjet és a kínai megemlékezéseknek nemcsak hangja, hanem mondanivalója között is. Míg a szovjet párt Leninben a „békés együttélés” gondolatának felfedezőjét és odaadó hívét ünnepelte, a kínai kommunisták elméleti folyóiratában, a Vörös Zászlóban ilyesféléket lehetett olvasni: „Lenin tanítása, amely szerint az imperialista ellenes háborúk nemcsak lehetségesek, hanem elkerülhetetlenek is, ma éppúgy érvényes, mint 40 esztendővel ezelőtt… Az emberiség történelmi tapasztalata azt mutatja, hogy az uralkodó osztályok nem adják át jószántukból országukban az államhatalmat. Ezt erőszakkal kell elragadni tőlük. Lemondani a polgárháborúkról, vagy egyszerűen csak megfeledkezni rólik, egyet jelent a leghitványabb opportunizmussal és a szocialista forradalom feladásával.”

A kérdés itt nem az volt, hogy ki állt közelebb Lenin értelmezésében az igazsághoz – a kínaiak lényegesen közelebb álltak –, hanem az ideológiai ellentét gyakorlati oldala: ne feledjük el, a világ két héttel a párizsi csúcsértekezlet, Hruscsov és az „imperialisták” találkozója előtt állt. Fennállott a lehetősége annak, hogy Hruscsov „komolyan veszi Eisenhower békeszólamait”, s ha nem is látványos, de mégis valamelyes előrehaladás történik a „békés együttélés” irányában. Mikor aztán tíz nappal a Lenin-évforduló után bekövetkezett az U–2-incidens, a kínai sajtó volt az, amely a leghangosabban üdvözölte a „háborús, imperialista körök” lelepleződését és annak a nehezen félreérthető reményének adott kifejezést, hogy ez az incidens végre „ki fogja nyitni a naivok szemét…”

 

A pekingi összetűzés

A csúcstalálkozó kudarcát a kínai párt kitörő örömmel vette tudomásul; különös módon azonban, ahelyett, hogy Moszkva és Peking közeledtek volna egymáshoz, éppen a párizsi találkozót követő napokban pattant ki közöttük az első olyan nyílt vita, amelynek idegen, sőt nyugati, sőt, nem-kommunista nyugati tanúi is voltak. A Szakszervezeti Világszövetség június 5-e és 9-e között lezajlott pekingi üléséről van szó. Ismételten és erőteljesen hangsúlyozni kell, hogy minden korábbi nézet a szovjet–kínai ellentétekről szövegelemzésen, burkolt célzásokon és ellenőrizhetetlen nyilatkozatokon alapult; a Szakszervezeti Világszövetség pekingi tanácskozása volt az első eset, hogy az oroszok és kínaiak a nyilvánosság előtt – ha még oly szűk nyilvánosság előtt is – vitatkoztak és összeszólalkoztak egymással.

Az egész ügy úgy szivárgott ki, hogy az SZVSZ ülésén a Nenni-féle olasz szocialista párt tagjai is részt vettek. Június15-én Nenniék lapja, az Avanti interjút közölt egy bizonyos Foa elvtárssal, aki szem- és fültanúja volt a pekingi eseményeknek. Foa elvtárs elmondotta, hogy az SZVSZ főtitkára javasolta: a Világszövetség támogassa Hruscsov téziseit a nemzetközi enyhüléssel és a lefegyverzéssel kapcsolatosan. Ez a javaslat a kínai delegátusok részéről a legteljesebb ellenállásra talált. A vita napokon át dúlt, méghozzá szenvedélyesen. A kínaiak azzal érveltek, hogy leszerelésről beszélni addig, amíg imperializmus van a világon, nem egyéb a munkásosztály demoralizálásánál; a szakszervezeteknek nincs joguk becsapni a munkásokat és azt hirdetni nekik, hogy életkörülményeiket megjavíthatják az imperializmus keretein belül is; a szakszervezeteknek a végsőkig harcolniok kell az imperialisták ellen és a békéért vívott harc során meg kell tudniok különböztetni az igazságos háborúkat az igazságtalan háborúktól. A kínaiakat a vitában csak az indonéz szakszervezetek támogatták; az oroszok a határozathozatalkor nagy többséget kaptak: mellettük foglaltak állást az olaszok, a franciák, az indiaiak és valamennyi népi demokratikus küldöttség.

Az Avanti beszámolóját négy nappal utóbb, június 19-én az olasz kommunista párt központi lapja, az Unità is megerősítette; ha valamivel enyhébb megfogalmazásokkal is, de lényegében ugyanazt mondotta el a pekingi szakszervezeti találkozóról, mint szocialista laptársa, megjegyezve azt, hogy a vita „szenvedélyes” volt és „napfényre hozta az ellentéteket”. (Meg kell jegyeznünk, hogy az Associated Press hírügynökség augusztus 6-án stockholmi keltezéssel további részleteket is közölt a pekingi összecsapásról, egy magát megnevezni nem akaró európai kommunista vezető elbeszélése alapján. Eszerint az értekezleten felszólalt Csou En-laj kínai miniszterelnök is, aki igen élesen bírálta Hruscsovot. A vita odáig fajult, hogy a szovjet küldöttség vezetője azzal fenyegetőzött: lökhajtásos repülőgépet kéret át katonai gépek kíséretében Irkutszkból Pekingbe, hogy így biztosítsa azonnali távozását az értekezletről. Minthogy névtelen beszámolóról van szó, ezt a kiegészítő információt csak fenntartással idézzük.)

 

Gyorsuló események

A június végén megtartott bukaresti pártkongresszuson úgy festett, hogy Hruscsovnak sikerült rendbeszednie a „szocialista tábor” megbomlott sorait; a különböző kommunista pártok delegációinak közös határozata egyhangúan magáévá tette a szovjet vezető téziseit a lefegyverzésről és a háború elkerülhetőségéről. De egyes külföldi megfigyelőknek itt is feltűnt, hogy a kínai küldött, Peng Csen, hosszas felszólalása során egyetlenegyszer nem ejtette ki a száján azt a kifejezést: „békés együttélés”. A bukaresti „treuga dei” mindenképpen rövid életűnek bizonyult, s augusztusban feltűnő gyorsulással következtek egymás után az események.

Augusztus elején került megrendezésre Moszkvában a 25. orientalista kongresszus; a szervezőiroda elnöke, Gafurov szovjet tudós előzőleg bejelentette, hogy a kongresszuson mintegy ötszáz kínai tudós vesz majd részt. A kínaiak – a nyugati delegátusok százainak legnagyobb meghökkenésére – lemondták a moszkvai utat, s az orientalista kongresszus úgy zajlott le, hogy a népi Kínából egyetlenegy tudós sem vett részt rajta.

Augusztus 13-án a francia AFP hírügynökség ezeket jelentette Pekingből: „A szovjet szakemberek és családtagjaik távozása mind a fővárosból, mind az ipari központokból július vége óta olyan ütemben folytatódik, hogy pekingi diplomáciai körökben már egészen nyíltan valóságos exodusról beszélnek. Ezek az elutazások, amelyek még májusig normálisnak látszottak, mert egybeestek részben a szovjet és más szocialista országok egyetemein végzett kínai diákok hazatérésével, részben a kínai főiskolákon végzők számának megnövekedésével, most olyan méreteket öltöttek, hogy nehéz volna nem politikai jelentőséget tulajdonítani nekik. Ennek az exodusnak a forrása – jegyzik meg a megfigyelők –, úgy látszik, az az ideológiai vita, amelyik néhány hét óta szembeállítja a szovjet és a kínai kommunistákat…” Érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy ez a hírügynökségi jelentés természetesen a kínai cenzúra engedélyével hagyta el Pekinget!

Noha kínai részről időközben hangzott el egy-két visszakozó jellegű megnyilatkozás – például Csou En-lajnak egy békésebb hangú pohárköszöntője augusztus elsején, a svájci követség fogadásán –, a tények maguk továbbra is a viszony romlását mutatták. A Druzsba (Barátság) című, a szovjet–kínai kapcsolatoknak szentelt folyóirat, amely kínai közreműködéssel orosz nyelven jelent meg, június óta mindmostanig nem adott ki újabb számot; néhány hete pedig megszüntette megjelenését a Kitaj (Kína) című szovjet–kínai hetilap is. Július vége óta a Pravdában, az Izvesztijában és más szovjet lapokban szinte záporszerűen követik egymást a különböző ideológiai cikkek, amelyek a főtüzet a dogmatikusokra, a neoszektariánusokra irányítják, azokra, akik elavult tételeket szajkóznak, akik a háború elkerülhetetlenségét hirdetik, s akik nem látják be, hogy az új nemzetközi erőviszonyok közepette a szocializmus békés eszközökkel is győzni fog. A cikkek ugyan nem nevezik nevükön a kínai vezetőket, de a szovjet olvasókban aligha marad sok kétség afelől: kik ellen irányulnak.

Különben – s itt érkezünk az utolsó, de talán legfontosabb tényhez – arról, hogy kétségek ne is legyenek, maguk a szovjet vezetők gondoskodnak. A Le Monde moszkvai tudósítója beszámol arról, hogy a Szovjetunióban néhány hét óta pártaktíva-ülések vannak folyamatban, amelyek tájékoztatják a tagságot a szocialista tábor bizonyos belső problémáiról. A központi bizottság előtt Kozlov, a moszkvai és leningrádi aktíva előtt Szuszlov, az ukrán aktíva előtt Podgornyij számolt be arról, hogyan áll jelenleg az „egység kérdése” a „béketáboron” belül. Ezek a beszámolók nagy őszinteséggel feltárják, hogy a „leninisták” (oroszok) és a „dogmatikusok” (kínaiak) közti ellentétek nem csupán szövegmagyarázó jellegűek, s az utóbbi időben a fő vitapartner (a kínaiak) önfejűsége, sőt fegyelmezetlensége következtében komoly fordulatot vettek. Ezeknek a tájékoztatóknak rövid időn belül el kell jutniok valamennyi alapszervhez, valamennyi párttaghoz. (Meg kell jegyeznünk ezúttal is: ez a jelentés a szovjet cenzúra engedélyével hagyta el Moszkvát!)

Íme, ezek az utóbbi időszak legfontosabb tényei. Anélkül, hogy most részletesen kommentálni akarnánk őket, azt mindenesetre meg kell említenünk: mindenki, aki a kommunista pártok mechanizmusát ismeri, jól tudja, mennyire nem jól állnak a dolgok olyankor, amikor két „testvérpárt” egymás közti vitáját már az alapszervek tagsága elé tárják.

 

1960. szeptember 1.

 

 

A hivatkozás helye
Jegyzetek

Kínai Népköztársaság megszületett – 1949. okt. 1-én Pekingben a Kínai Kommunista Párt vezetője, Mao Ce-tung kikiáltja a Kínai Népköztársaságot. A magát „új demokráciának” nevező népköztársaság megalakulását hosszú polgárháború előzte meg, amelyet a kommunisták Csang Kaj-sek tábornok seregei ellen folytattak. Csang Kaj-seket a kinevezett nemzetgyűlés 1948 áprilisában Kína elnökévé kiáltotta ki. A kezdeti vereségek után Mao Ce-tung hívei, akik népi felszabadító hadseregnek nevezték magukat, megszállják az ellenség területeit, és Csang Kaj-sek kétmillió hívével Tajvan szigetére menekül, ahol az újonnan alapított Nemzeti Kína elnökévé választják. Mao Ce-tung az 1927-ben kirobbant parasztfelkelésben kitűzött célt valósította meg a hatalom birtokba vételével.

Mao Ce-tung (1893–1976) kínai politikus, a Kínai Népköztársaság első elnöke (1949–59). 1921-ben részt vett a Kínai Kommunista Párt megalapításában, 1926-ig a paraszti és ipari szakszervezeteket szervezte. A Kuomintanggal történt 1927-es szakítás után kommunista bázisokat hozott létre Hunan és Csianghszi területén. 1934-35-ben ő vezette a Vörös Hadsereg Csianghsziból Jünnanba vezető „hosszú menetelését”. 1935 után vezető személyiséggé vált a kommunista pártban. A kínai-japán háború (1937–45) alatt nemzeti egységre törekedett, majd egy véres polgárháború után 1949-re kiűzte a nemzeti hadsereget a szárazföldi Kínából. 1966-ban megindította a nagy proletár „kulturális forradalmat”. Vezető szerepet játszott az ún. „nagy ugrás” politikájának kidolgozásában és a népi kommunák létrehozásában. Az 1960-as évek elejétől politikáját egyre erősebb szovjetellenesség, nagyhatalmi törekvés és a KKP irányvonalát elutasító pártok elleni harc jellemezte.

grúz diktátor – J. V. Sztálin grúz származású volt.

Malenkov, Georgij Makszimilianovics (1902–1988) szovjet–orosz politikus. 1920-ban belép az SZKP-ba. A Szovjetunió miniszter tanácsának elnökhelyettese (1946–53), majd elnöke (1953–55). Az SZKP XX. kongresszusán elfogadott irányvonallal való szembefordulása miatt 1957. júniusában leváltják tisztségeiből és kizárják a KB-ból.

Bulganyin, Nyikolaj Alekszandrovics (1895–1975) szovjet orosz politikus. 1917-től SZKP tag. A fegyveres erők minisztere (1947–49), a SZU miniszter tanácsának elnökhelyettese (1949–55), majd elnöke (1955–58). 1958-ban felmentik minden tisztségéből.

1958 nyarán… az iraki–libanoni események – 1958. július 14.-én A. K. Kasszem tábornok vezetésével katonai felkelés robban ki Irakban. Megölik II. Fejszál királyt és fiát, a miniszterelnököt és kikiáltják a köztársaságot. Irak kilép a Jordániával az Egyesült Arab Köztársaság ellensúlyozására 1958. febr. 14-én alapított Arab Szövetségből, elismeri az EAK-ot., és helyreállítja a diplomáciai kapcsolatát a Szovjetunióval. A pucss hátterében a Libanonban május óta zajló harcok állnak, amelyek átterjednek Jordániába is. A nyugati orientációjú libanoni kormány szerint a SZU által segített EAK támogatja a kormányellenes tüntetéseket. II. Fejszál király iraki katonákat akar küldeni a libanoni kormány megsegítésére – ezt a hadsereg ellenzi és fellázad. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia csapatokat küld a térségbe érdekeltségei biztosítására (1958. júl. 15–17), ami a SZU éles bírálatát váltja ki. Az új iraki rendszer Nyugat-barát politikáját hamarosan az utóbbiak politikai elismerése követi.

népi kommunák – A kínai KP KV titkos ülése (1958. aug. 30.) után elrendelik a kínai mezőgazdaság teljes átalakítását. Népi kommunákat hoznak létre a parasztcsaládok helyett, ami gyakorlatban a magántulajdon teljes felszámolását jelentette. Lebontották a magánházakat is és helyükbe közösségi telepeket építettek. A termelőeszközök közös tulajdonára épülő és közigazgatási feladatokat is ellátó közösségeket – a népi kommunákat – az 1980-as években számolták fel.

Fejtő Ferenc (sz. 1909) író, kritikus, szerkesztő, publicista. Bekapcsolódott az illegális kommunista mozgalomba, ezért 1932-ben elítélték. A szociáldemokrata Népszava és a Szocializmus munkatársa, a Szép Szó alapító szerkesztője (1935–38). A Makói beszélgetés (1938) c. írásáért várható letartóztatása elől Párizsba menekült, innen tudósít a Népszavának. 1946-ban rövid időre hazatér. 1947-től a párizsi magyar sajtóirodát vezeti, amellyel a Rajk-per idején szakít. 1974-ig az AFP munkatársa, kelet-közép-európai hírmagyarázója, 1972–1982-ig az Institut d’Études Politiques szovjet és kelet-európai szemináriumának vezetője.

Démocratie – francia folyóirat.

párizsi csúcsértekezlet – 1960. május. 16-án a Párizsban megrendezésre kerülő II vh. győztes nagyhatalmainak 2. konferenciáját a május 1-jén a SZU fölött lelőtt amerikai kémrepülőgép botránya árnyékolja be. Dwight D. Eisenhower amerikai elnök elismeri a berepülés tényét, utasítást ad azok beszüntetésére, és ezt az elhatározását közli a SZU kormányával is (1960. máj. 12.). Május 14-én Hruscsov Párizsba érkezik és Charles de Gaulle francia elnökkel egy nyilatkozatot kíván elfogadtatni, amely elítéli a máj. 1-jei incidenst. A konferenciát 16-án megnyitják, de miután Hruscsov ultimátumát, mely annak elismerését követeli, hogy az incidens a SZU elleni agresszió volt, az Egyesült Államok nem fogadja el, a szovjet államfő elhagyja a konferenciát és hazautazik.

U–2 incidens – 1960. május 1-jén egy U–2-s típusú amerikai kémrepülőgépet lőtt le a kelet-szibériai Szverdlovszk térségében a szovjet légvédelem. A gép pilótája szovjet fogságba került.

Szakszervezeti Világszövetség – az első szakszervezeti világkongresszuson (1945, Párizs) megalakult, kommunista vezetés alatt álló nemzetközi szervezet.

Nenni, Pietro (1891–1980) olasz politikus. Az antifasiszta mozgalom egyik vezetője. 1923-ban az Avanti c. lap főszerkesztője. Az Olasz Szocialista Párt főtitkára (1943–63), parlamenti képviselő (1946-tól), külügyminiszter (1968–69).

Avanti – az olasz szocialista párt napilapja.

L’Unità – az OKP központi napilapja (1924). Az A. Gramsci és P. Togliatti alapította lapnak Rómában és Milánóban működik a szerkesztősége.

Associated Press – rövidítve: AP, New York Cityben székelő nemzetközi hírügynökség. Az 1848-ban alapított cég ma a világ legnagyobb hírügynökségi kooperációja.

Csu En-láj (1989–1976) kínai politikus. 1919-től bekapcsolódik a kommunista mozgalomba. 1928-tól a PB tagja, 1928–56 között a KB titkára. Az 1934–35-ös Hosszú Menetelés egyik vezetője. Miniszterelnök (1949-től) és külügyminiszter (1949–58). 1969-től a PB állandó bizottsági tagja.

bukaresti pártkongresszus – 1960. május 20–27 között tartották meg a szocialista országok kommunista és munkáspártjainak értekezletét Bukarestben. Az MSZMP küldöttségét Kádár János vezette.

Peng Csen (sz. 1902) kínai politikus. 1926-tól a KP tagja. A KKP KB és PB (1945–69) tagja. A KB titkára (1956–69). 1966 nyarán leváltják.

Gafurov, Bobodzsan Gafurovics (sz. 1908) orosz történész, orientalista, közéleti személyiség. 1956-tól a SZU Tudományos Akadémiája keretén belül működő Ázsiai Népek Intézetének igazgatója.

AFP – Agence France Press, francia hírügynökség, központja Párizsban van. Az 1832-ben alapított Havas közvetlen utódaként a világ legrégibb és egyben az egyik legnagyobb ma is működő hírügynöksége.

Izvesztija – a SZU Legfelsőbb Tanácsának hivatalos napilapja (1938-tól). Elődje 1917-ben Petrogradban indult és 1918-tól Moszkvában jelent meg. 1960-tól esti újság.

Kozlov, Frol Romanovics (sz. 1908) szovjet politikus, 1956-ban az SZKP titkára.

Podgornyij, Nyikolaj Viktorovics (1903–1983) szovjet politikus. Az SZKP tagja (1930-tól), az Ukrán KP KB tagja (1952–), majd első titkára (1957–63). SZU Legfelsőbb Tanácsának tagja (1954–) és 1965-től elnöke. 1963–66 között a KB titkára. A PB tagja (1960–1977). 1977-ben leváltják tisztségeiből.

[ Digitális Irodalmi Akadémia ]