K. G. Gy levelei
Olvastam a Magánmerevítőről szóló cikket (december 28., „kék Kurír”), s nagyon érdekesnek találtam ezt az enyhítő injekciós megoldást. Külön érdekes volt ebben az inflációs időben, hogy az önkezűleg végzett injekciózásnál alig két forintért már kijön egy merevedés. Viszont az megijesztett, hogy az eljárásnak lehetnek káros hatásai. Mert kérem tisztelettel, mi van akkor, ha én beadom az injekciót, megjön a merevedés, viszont a nő nem jön meg? Akkor mi a teendő?
P. L., Cegléd
Ne essen pánikba. Gondoljon arra, hogy az injekcióskúra legfőbb eredménye az önbizalom visszanyerése. A sikerélmény akkor is fennáll, ha a kielégülés nem történik meg. Sőt ez esetben egy magasabb szellemi szférából élvezheti testi fölényét, anélkül, hogy ebben kicsinyes, fárasztó és nem mindig ízléses jelenetek akadályoznák. Ebből a felajzott, de kielégületlen állapotból már nagyon sok jelentős mű született. Goethe is hasonló körülmények között írta a Faust legszebb részleteit, erre utal híres mondása: „Spermen sind die Gedanken”. Keresse fel ilyenkor a természetet, élvezze a tiszta levegőt. Ám ha tömegközlekedési eszközöket vesz igénybe, javasoljuk a szoros – lehetőleg gumírozott alsónadrágot –, hogy csúcsforgalomban az egymáshoz szorulással járó esetleges inzultusokat elkerülje. Ami az eljárás káros hatását illeti, a cikkben foglaltakat valószínűleg félreértette. A merevedés ugyanis csupán öt-hat óra elteltével lehet káros – elsősorban a partnerre nézve. Ha észreveszi, hogy az eljárás önre ilyen folyamatosan elnyújtott hatással van, legjobb, ha partnerét meglepi egy olasz nyelvkönyvvel vagy Hernádi Gyula összegyűjtött műveivel. Így a partnere az egymáson eltöltött hosszú időt tanulással vagy
olvasással hasznosíthatja.
*
Olvasom a Kéjutazásokban (december 28., „kék Kurír”): Van olyan férj is aki, amikor megtudta, hogy feleségének öt szeretője is van, valósággal szerelembe esett iránta, reggelente virágcsokorral köszönti az ágyban. Mi évtizedes házasságban élünk férjemmel, s bizony jól jönne nekem is reggelente egy-egy virágcsokor. Megmondjam neki, hogy hány szeretőm van?
Kissné Simon Etelka, Budapest
Azt tanácsoljuk, hogy ne rohanjon csőstől a házba. Ésszerűnek tartjuk, ha fokozatosan, először egy szeretővel kezdi a vallomását, nehogy a hirtelen öröm a férjéből előre nem látható hatásokat váltson ki. Ha az eredményt kedvezőnek találja, óvatosan tovább folytathatja, de ne vesse el a sulykot. A tapasztalat azt mutatja, hogy öt-hat szerető után a férjek kezdenek ismét közönyössé válni. Szerdahelyi Szabolcs értékes cikksorozatának van azonban egy hiányossága is. Nem említi elég nyomatékosan, hogy akadnak férjek, akik – feltehetően gyermekkori traumákból eredően – nem szeretik, ha a feleségük szeretőt tart. Természetesen a virágcsokor ez esetben sem marad el, legföljebb a kórházban kapja majd meg, ahol nyolc napon túl gyógyuló sérüléseiből kifolyólag ápolják.
*
Mi újság, doktor úr? – Mióta van AIDS? (dec. 29., „kék Kurír”) című cikket olvasva jut eszembe saját problémám. Nagyon félek az AIDS-től, de szerelmes vagyok a szomszédomba, akiről tudom, hogy nem a nőket kedveli. Ha mégis mernék közeledni, hogyan tanácsos védekezni?
K. Boldizsár, Budapest
A védekezés többféle módját is alkalmazhatjuk. Amennyiben közeledése a szomszédjánál ellenérzésre talál, úgy védekezésül javasoljuk a kung-fuból ismert oldalsó talpélrúgást, amely a herékre irányul. Ha a közeledés sikeresnek bizonyul, úgy a védekezés legegyszerűbb és legismertebb módja az óvszer alkalmazása, amit a körülményeknek és a partner ízlésének megfelelően választunk ki. Igen kedveltek az eper- és mangóízű, valamint a jázmin illatú óvszerek. A szín lehet olívzöld vagy okkersárga, ez nem különösen lényeges, feketét azonban semmi esetre se válasszon. A fekete szín ugyanis karcsúsít. Még megjegyezném, hogy az első találkozás hangulata nagyon fontos. Mindig tartson otthon egy kis csokoládélikőrt vagy más finom kontyalávalót. Ha az első közeledés alkalmából helytelenül viselkedik, úgy kezdheti az egészet hátulról.
*
A tévében mostanában csak ismétléseket lehet látni, tíz-tizenöt éves műsorokat. Egyetlent új tévéjátékot sem mutatnak be vagy legalábbis nagyon ritkán. Ugyanazokat az arcokat látjuk állandóan, a tévé belső munkatársait, színészek egyre kevesebbet szerepelnek. Mi ennek az oka?
Rácz Béláné, Budapest
Kedves olvasónk nagyon jól látja a helyzetet. A tévé jelenleg komoly válságban van, a megnyirbált költségvetés nem teszi lehetővé, hogy igényes, új felvételekkel kísérletezzenek. Azt az elengedhetetlen feladatot is, hogy képernyőre vigyék a magyar drámairodalom klasszikus alkotásait, csak úgy tudják megoldani, ha igénybe veszik a belső munkatársak kapacitását, ezzel megtakarítva a magas színészi honoráriumokat. A tervek szerint a közeljövőben kezdik el Vitray Tamás irányításával a Bánk bán forgatását. A kiszivárgott hírek szerint Bánk bán szerepét Pálfy G. István személyesíti meg, míg Petur bánét Ilkei Csaba. Gertrudis szerepében a kitűnő Takács Marira gondolt a rendező, Kertész Zsuzsát mint Melindát láthatjuk. Ottó szerepét Juszt Lászlóra osztották, Biberachot Baló György játssza. Nagy sikerre számíthat a Tiborcot alakító Hankiss Elemér, aki nemrég egy hatásosan előadott drámai monológgal hívta fel képességeire a figyelmet. A művelődési kormányzat azóta nagy várakozással tekint a tévé elnökének szereplése elé. Szeretnék végre több darabban látni.
*
Férjem viselkedése az utóbbi hónapokban nagyon megváltozott. Azelőtt csendes, elégedett, otthonülő ember volt, mostanában viszont annyira depressziós, hogy nem is lehet beszélni hozzá. Néhányszor előfordult, hogy vacsora után ezekkel a szavakkal rohant el hazulról: „Nem bírom már tovább! Szeretném végre alulról szagolni az ibolyát!” Miért akar egy ember meghalni, akinek szép kis otthona van, és mindent megkap, amit csak kíván?
B. Olga, Budapest
Kedves asszonyom, nagyon remélem, hogy nincs oka a kétségbeesésre. Az indulatokból fakadó kitörések mögött esetleg olyasvalami lappang, amire talán nem is gondol. Ismertem egy asszonyt, akinek a férje vasárnap reggel, mielőtt elment hazulról, azt mondta: „Elegem van ebből a sok macerából. Megyek Földvárra deszkát árulni…” Az asszony őrjöngve szaladt a szomszédokhoz, hogy a férje elemészti magát. Holott csak annyi történt, hogy a férfi felmondott a munkahelyén, és a spórolt pénzével betársult egy balatonföldvári fakereskedésbe. A másik eset egy ismert pszichiáterrel történt meg. Ezt a pszichiátert felkereste egy feldúlt férfi azzal a panasszal, hogy rettenetes kényszerképzetei vannak. Konzervgyárban dolgozik, és amikor reggel belép az üzembe, egy titkos hang azt súgja neki, hogy most azonnal vegye ki a hímtagját és tegye be az uborkaszeletelőbe. A pszichiáter erős nyugtatókat írt fel a férfinak és meghagyta, hogy két hét múlva jöjjön vissza. Két hét múlva a férfi még feldúltabb volt, azt mondta, hogy most már semmi másra nem tud gondolni, csak arra, hogy egyszer kiveszi és beteszi az uborkaszeletelőbe. A pszichiáter a legerősebb nyugtatókat írta fel, de a férfi hetekig nem jött vissza, míg azután egyszer beállított, szörnyű állapotban. „Bekövetkezett a legrosszabb – mondta síri hangon. – Egyik reggel,
amint beléptem az üzembe, rögtön éreztem, hogy nem bírom magam tovább türtőztetni. Kigomboltam, kivettem és betettem az uborkaszeletelőbe…” „Maga szerencsétlen! – szörnyülködött a pszichiáter. – Mi történt azután, hogy kivette és betette az uborkaszeletelőbe?” „Ne is kérdezze, doktor úr – mondta a férfi csüggedten. – Mind a kettőnket kirúgtak.”
Remélem, kedves asszonyom, ezek az esetek meggyőzték róla, hogy nem kell mindjárt a legrosszabbra gondolni, amikor a férje azt kiabálja, hogy szeretné alulról szagolni az ibolyát. A dolgok tisztázása érdekében nem ártana, ha diszkréten és nagyon tapintatosan utánajárna, nincs-e véletlenül a férje ismeretségi körében, netán a munkatársai között egy Ibolya nevű hölgy.
Ez esetben a dolog egyértelmű.
*
Állandóan azt olvasom a lapokban, hogy a magyar nép mennyire tehetséges. Sajnos ez nemigen látszik meg a politikai és gazdasági vezetésben. Igaz, hogy sok nálunk a kiemelkedő tehetség, a világviszonylatban is kitűnő szakember, de egy sem akar közülük vezető szerepet vállalni. Lehet, hogy ez törvényszerű?
Papp Sándor, Kaposvár
Kedves olvasónk kérdésén magam is sokat töprengtem. De talán egy tanmesével jobban meg tudom világítani a problémát, mint a bonyolult fejtegetésekkel. Ez a tanmese egy buzgó vízvezetékszerelőről szól, aki egyszer elindult az éppen felszabadult segédjével egy csatornaduguláshoz. A buzgó vízvezetékszerelő nem győzte útközben mondogatni a segédjének, hogy mi mindent kell tudni, ha főnök akar lenni. Végre megérkeztek a helyszínre, az elakadt trágya, emberi ürülék sötéten kavargott alattuk. A főnök nem vesztegette az idejét, tüstént lemászott a létrán, és egészen eltűnt a szennyes áradatban. Kisvártatva egy rakás lócitrom között megjelent a feje, s csak annyit mondott: „A hatos kulcsot!” A segéd leadta a kulcsot, a főnök feje ismét eltűnt. Azután megint felmerült, és a nyolcas kulcsot kérte. Azután a kettes kulcsot, a négyes kulcsot, az ötös kulcsot. Egy ideig nem történt semmi, csak a bűzlő iszap bugyborékolt, majd hirtelen apadni kezdett. Egyre gyorsabban apadt, és már látni lehetett a főnököt is, feje búbjáig elborítva a fekáliával. A buzgó vízvezetékszerelő még egy utolsó csavart meghúzott, azután letörölte a trágyát a szeméről, kiköpött egy kis ürüléket a szájából, és diadalmasan felszólt a segédnek:
„Látod, fiam, így kell ezt csinálni, ha főnök akarsz lenni. Különben adogathatod egy életen át a kulcsokat.”
*
Tizennyolc éve vagyunk házasok, a legnagyobb harmóniában éltünk mindig, sokan irigyeltek is ezért bennünket. Három hete körülbelül találkoztam egy asszonnyal, aki nem tudta, kinek a felesége vagyok, és eldicsekedett vele, hogy viszonya volt a férjemmel, méghozzá házasságunk első, legboldogabb időszakában. Az is kiderült, hogy férjemnek mindig volt valakije, ezt azért tudta titokban tartani, mert sokat utazott vidékre, és a kalandjait távol a családi otthontól bonyolította. Sejtelmem sincs, hogyan kell ebben a helyzetben viselkedni, éreztessem-e a férjemmel, hogy mindent tudok róla, vagy tegyek úgy, mintha nem történt volna semmi. Nem akarom egy meggondolatlan lépéssel a kapcsolatunkat tönkretenni.
U. Gáborné, Budapest
Az istenért, ne tegye, kedves asszonyom! A házasságtörésnek nagyon sok fokozata van, a férje kalandjai a legenyhébb változatot merítik ki. A távolban történő házasságtörés a távolság növekedése arányában veszít a jelentőségéből, nyolcszáz kilométeren felül már említésre sem méltó. Szép számmal akadnak olyan helyzetek, amelyekben a kaland semmi esetre sem számít házasságtörésnek, például – hogy csak néhány példát említsek – vasúti hálófülkében Celldömölk és Szombathely között… Vízparton, holdfényben, nyári éjszakán… Esős vasárnap délután egy hétvégi házban, miközben duruzsol a kandalló. Én csak azt tudom tanácsolni, vegye körül továbbra is a férjét szeretettel, figyelemmel. Megérdemli. Mert higgye el, asszonyom, nincs nagyobb hűség a világon, mint az, ha valaki tizennyolc éven át ugyanahhoz a nőhöz hűtlen.
*
Amikor a parlamenti vitákat nézem a tévében, sokszor szégyellem magam, hogy magyarnak születtem. Nem hiszem, hogy a világon bárhol ilyen alacsony szinten folyna a politika. Kicsinyes személyeskedések, hatalmi harc, otromba rágalmak, ez az, amit nap mint nap tapasztalhatunk. Ezt nevezik demokráciának? A legjobb volna, ha a tévé abbahagyná a parlamenti közvetítéseket, akkor talán maradna valami illúziónk…
K. Bertalan, Szeged
Kedves olvasónk némileg túloz. A politikát valamiféle eszményi szinten képzeli el, glóriával a politikusok feje fölött. Ez azonban sehol a világon nem így működik. Ezért még nem kell csalódni a demokráciában, ami ugyan – Churchill szavaival élve – a legrosszabb intézmény, kivéve a többit. A demokrácia abban is rejlik, hogy nyíltan megírhatta nekünk a véleményét, és én is elmondhatom önnek félelem nélkül az alábbi történetet. Értse, ahogy akarja.
Egy nemrégiben nyílt – ma diszkréten masszázsszalonnak nevezett – vállalat tulajdonosa ekképpen dicséri valakinek kétes erkölcsű tevékenységét.
– Képzelheti, mennyire adok a színvonalra, ha a saját lányomat is behoztam az üzletbe. Pedig az eredeti foglalkozása politológus, kitüntetéssel végezte el az egyetemet, négy nyelven beszél, és alapító tagja az uralkodó pártnak.
– Miért nem küldte akkor politikai pályára? Ma már talán képviselő is lehetne.
– Ugyan! – legyint csüggedten a vállalkozó. – A bolond anyja még ide is nehezen engedte el.
*
Nagyon aggódom a fiam miatt. A középiskolában a legjobb tanuló volt, tanulmányi versenyt nyert matematikából, az egyetemre is felvételi vizsga nélkül került. Két évvel ezelőtt belebolondult a zenébe, alapított egy beategyüttest, otthagyta az egyetemet, és csak a gitárjának él. Ha legalább jól élne! Semmit nem keres, koszos pincehelyiségekben játszik elhanyagolt külsejű, züllött fiataloknak. Ez az életmód előbb-utóbb tönkre fogja tenni, de nem hallgat senkire, nem hajlandó folytatni a tanulmányait…
S. Jánosné, Gödöllő
Megértem az aggodalmát, asszonyom, de a rábeszélés ebben az esetben nem sokat ér. A fiának magától kellene eldönteni, hogyan alakítsa sorsát a saját érdekében. Erre azonban – megmondom őszintén – kevés esély van. Talán egy tanmesével jobban megvilágíthatom a helyzetet.
Egy gazdag vállalkozó, miközben a Mercedesét vezeti, észrevesz a járdán egy régi ismerőst. Megáll mellette, és odainti a kocsihoz.
– Mi van magával? – kérdezi. – Rémesen néz ki. Lefogyott, piszkos, és ne haragudjon a nyíltságomért, még büdös is.
– Foglalkozási ártalom – mondja a régi ismerős.
– Mivel foglalkozik mostanában?
– Elefántirigátor vagyok.
– Ez meg miféle foglalkozás?
– Tudja, egy cirkuszban dolgozom, ahol elefántok is szerepelnek. Az elefántokkal mindig baj van, ha kimennek a közönség elé. Ugyanis a rivaldafénytől megijednek, hascsikarást kapnak, és nagy lepényeket hagynak a porondon. Ennek az orvoslására alkalmazott az igazgatóság. Mielőtt a szám elkezdődik, engem a markos cirkuszi szolgák megragadnak, bedugnak sorjában az elefántok fenekébe, és jól megcsavarnak. Erre az elefántok helyben elvégzik a dolgukat, és nem hagynak lepényeket a porondon.
– De hát ez rettenetes – szörnyülködik a vállalkozó. – Nézze, nekem most úgyis szükségem van egy megbízható emberre, tisztességes fizetéssel. Adok magának előleget, rendesen felöltözik, és holnap eljön hozzám dolgozni.
– Sajnos, nem tehetem – rázza a fejét az ismerős.
– Csak nem akar továbbra is elefántirigátor maradni?
– Tudja, hogy van ez!… Ha az ember egyszer már belekóstolt a művészetbe!
Az a baj, kedves asszonyom, hogy nagyon sokan vagyunk elefántirigátorok.
*
Sokat írnak az újságok mostanában a korszerű kereskedelemről. Megmondom őszintén, én semmi javulást nem tapasztaltam ezen a téren. Nemrégiben egy mikrohullámú sütőt akartam venni az egyik Keravill-boltban. Három típust is lehetett kapni, de mivel nem értek hozzá, az eladóhoz fordultam felvilágosításért. Negyedórát vártam, amíg az eladó hajlandó volt felém fordulni, rosszkedvűen és szűkszavúan foglalkozott velem. Végül is nem sikerült megtudnom, milyen lényeges különbség van a három típus között. Természetesen vásárlás nélkül távoztam.
Sz. Jenő, Debrecen
Tökéletesen egyetértek kedves olvasónkkal, ma sem látni semmi jelét, hogy az eladók érdekeltek lennének a forgalom növelésében. A múltkor én is kifordultam a boltból, mert amikor egy hajszárító ára után érdeklődtem, az eladó azt válaszolta, hogy: tessék megnézni, rajta van az árcédulán.
Hogy milyen a korszerű kereskedelem, erről szól a következő tanmese:
Egy nyugati áruházi konszern ellenőre a könyvek vizsgálata közben észreveszi, hogy az egyik áruház műszaki osztályának eladója háromszor annyi fizetést vesz fel, mint a többiek. Szóvá is teszi ezt az áruház igazgatójának, aki válasz helyett lekíséri az ellenőrt a műszaki osztályra, győződjék meg a saját szemével, hogyan dolgozik az illető.
Az eladó éppen egy vevővel foglalatoskodik, aki már vett egy horgászbotot, és most éppen egy másik horgászbotot forgat a kezében.
– Jó, ha kéznél van egy tartalék horgászbot is – mondja az eladó –, sosem lehet tudni, hogy az egyikkel nem történik-e valami.
– Igaza van – mondja a vevő –, csomagolja be ezt is.
Erre az eladó elővesz egy bőrtokot.
– Ha már van két szép horgászbotja, tartsa egy rendes tokban, így sokkal elegánsabb, nem beszélve a kényelemről.
– Látja, erre nem is gondoltam – bólint a vevő. – Csomagolja be.
Az eladó azután még rásóz a vevőre egy összecsukható széket, egy hordozható rádiót, egy adó-vevő készüléket és egy felfújható gumikarikát.
Majd így folytatja:
– Nézze ezt a jó kis motorbiciklit. Ezzel akkor megy horgászni, amikor akar. Nem kell a zsúfolt autóbuszon tolongani.
– Remek ötlet – mondja a vevő. – Már számlázhatja is.
– Ha van két nap szabadideje, nem érdemes hazamenni esténként – tanácsolja az eladó –, itt ez a kényelmes sátor, maradjon kint, élvezze a napfelkeltét.
– Ne is folytassa – mondja lelkesülten a vevő. – Írja a számlához a sátrat is.
Amikor a vevő a pénztárhoz megy, az ellenőr odalép az eladóhoz.
– Gratulálok – mondja elismerően. – Maga aztán érti ezt a szakmát. Ilyet még nem is láttam! Bejön a vevő egy horgászbotot venni, és maga eladja neki a fél üzletet.
– Dehogy akart ez horgászbotot venni – legyint az eladó. – Bejött ide, és kért egy csomag steril vattát. Nézze, uram, mondtam neki, ha már ez a helyzet maguknál, ilyenkor menjen el mindig horgászni.
*
N. Gábor kecskeméti olvasónk csalódott az emberekben. Eddig nagyon népszerű volt a munkahelyén, kedves, jóindulatú embernek tartották. „Most, hogy először támadtak komoly nehézségeim – írja keserű hangú levelében –, senki nem állt mellém. Még azok is, akik nem győzték barátságukat és szeretetüket hangoztatni, közönyösen mennek el a problémáim mellett…”
Mit is válaszolhatnék erre? „Az emberfaj sárkányfogvetemény”, mondhatnám a nagy költővel, Vörösmarty Mihállyal. De én inkább egy másik nagy költőtől, Zelk Zoltántól idéznék, aki az ide vonatkozó példázatot akkor mesélte el, amikor meghallotta, hogy Aczél György egy társaságban szeretettel emlegette őt, azt mondta róla, hogy Zelk egy kedves ember.
Az Atlanti-óceán egy tenyérnyi szigetén áll egy hajótörött az éhségtől csonttá aszottan, szakálla a derekáig ér. Félőrült tekintettel, kétségbeesetten integet egy hajó felé, amely felbukkan a láthatáron.
A hajó kapitánya kihajol a korláton, és azt mondja meghatottan a mellette álldogáló utasnak:
– Nézze, milyen aranyos ember! Ahányszor csak erre járunk, mindig ilyen kedvesen integet.
*
K. Anna budapesti hölgyolvasónk olyan frivol levelet írt nekünk, melyből nehéz pirulás nélkül idézni. Levelében védelmébe veszi azokat a lányokat, akik áruba bocsátják a testüket, s akiket mostanában a sajtó állandóan kipellengérez. Véleménye szerint ez sokkal tisztességesebb foglalkozás, mint például a politika vagy az újságírás, és ő egyszer majd egy újságírónak levágja a …, de nem folytatom. „A pincsimmel azt csinálok, amit akarok” – szögezi le határozott hangú levelében, s ebben igazat kell adnunk neki.
Ígérem kedves olvasónknak, hogy ezentúl magam is mérsékelni fogom az indulatos sorokat, melyekkel az erkölcs védelmét igyekeztem szolgálni. Nagyon nem szeretném, ha a jövőben sajnálatos testi károsodás érne. Ezért hát nem is vitatkozom, legföljebb egy bátortalan megjegyzést szeretnék tenni arról, ami a pincsijét illeti. Attól tartok, kedves hölgyem, hogy az nem pincsi, hanem egy bernáthegyi.
*
S. Bernát debreceni gimnáziumi tanár olvasónk arról panaszkodik, hogy vizsgák előtt fenyegető hangú névtelen leveleket kap a növendékeitől. „Azelőtt ilyesmi sohasem fordult elő – írja levelében –, és én ezt a politizálással hozom összefüggésbe. A diákok egyenrangúnak érzik magukat a tanáraikkal, hiszen szabadon tiltakozhatnak, tüntethetnek bármi ellen, egyes politikusok leplezetlenül a fiatalok demonstrációira építenek. Ez az állapot kezd tűrhetetlenné válni az iskolában, megrendíti a tanár és a diák kapcsolatát…”
Azért ismerje el, kedves tanár úr, hogy politizálás eddig is volt az iskolában, csupán a vita és az ellenvélemények kifejtésének lehetősége nélkül. Ez az oka talán annak, hogy most nagyobb erővel törnek ki a visszafojtott indulatok, ámbár ezt sem látom tragikusnak, nem hiszem, hogy összefüggés volna a politika és egy gyermeteg fenyegető levél között.
Ami az utóbbit illeti, eszembe jut egy régi történet a nagyszerű Hegedűs Gézáról, aki még ma is oktat a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Egy ízben a növendékek legnagyobb ámulatára a kitűnő író egy hatalmas konyhakést helyezett az osztálykönyv mellé vizsgáztatás előtt. „Kéhem szépen – szólalt meg kedves, raccsoló hangján –, én egy levelet kaptam a minap, amiben ez állt: »Tanár úr, ha engem megbuktat, megölöm.« Mivel kéhem szépen a levél névtelen volt, ezért elhatároztam, hogy mielőtt valakit megbuktatok, előbb, kéhem szépen, leszuuuhom.”
*
„Csodálatos nép ez a magyar – írja K. István László, kaposvári olvasónk, aki levelében a lakosság tűrőképességéről meditál. – Másról sem olvasunk a lapokban, mint politikai, gazdasági baklövésekről… Oda se neki! Áremelés, munkanélküliség… Oda se neki! Infláció, adóterhek… Oda se neki! Mindenki úgy él, mint azelőtt, senki nem ugrik ki az ablakon, érzéketlenül veszik tudomásul a sors csapásait, és rendületlenül söröznek továbbra is…”
Ami igaz, az igaz, ezen én is sokszor elcsodálkozom, és nem találok rá más magyarázatot, mint azt, hogy az elmúlt évtizedek annyira megedzettek bennünket, hogy azok a sötét előjelek, amiktől más népek már pánikba esnének, nekünk meg se kottyannak. Engedje meg, kedves olvasónk, hogy elmondjak erre egy meglehetősen triviális példázatot az örömlányról és az egykedvű vendégéről, aki a végén még fizetni sem akar. „Jól van – mondja az örömlány, kifáradva a veszekedéstől –, de vegye tudomásul, hogy kapott tőlem egy jó kis gonorrheát.” „Na, mondja már – legyint unottan a vendég. – Akkor most lesz nekem kettő.”
*
„Nemrégiben egy ismert angol üzletember látogatta meg hazánkat, és távozása előtt derűlátóan nyilatkozott a magyar gazdasági helyzet alakulásáról – írja Sz. István budapesti olvasónk. – Egyre sűrűbben találkozhatunk hasonló véleményekkel a külföldi sajtóban is, a kormány gazdasági erőfeszítései mindenütt jó visszhangra találnak. Egyedül a magyar lapok nem mutatják a megértés legcsekélyebb jelét sem, valósággal versenyeznek egymással, hogy minél sötétebb színekkel ecseteljék nemzetünk jövőjét…”
Az indokolatlan pesszimizmus valóban sokat árthat, ezért mindenképpen elítélendő a kudarcok eltúlzása. Persze attól is óvnunk kell kedves olvasónkat, hogy a vendégeink tiszteletére rendezett sajtófogadások ünnepi szónoklataiból vonjon le messzemenő következtetéseket.
Én ezt leginkább egy példázattal tudnám megvilágítani, a beteg emberről, aki a rendelőben némi aggodalommal veszi észre, hogy az orvos egyre gondterheltebben vizsgálja őt.
Kis idő múltán szorongva megkérdezi:
– Nagyon nagy baj van, doktor úr?
– Egyáltalán nincs nagy baj – feleli az orvos. – Nagy bajról akkor beszélhetnénk, ha én volnék olyan állapotban, mint maga.
*
„Lehetetlen felmérni, hogy valójában milyen erők állnak a pártok mögött – írja K. Zsolt kecskeméti olvasónk. – A választási eredmények sem tükrözik a valóságot, a választók személyekre szavaznak és nem politikai programokra, amelyek meggyőző erejében maguk a pártok sem bíznak, hiszen még ma is inkább ismert személyiségeket – futballistákat, színészeket – állítanak a választók elé, mintsem tapasztalt politikusokat. Ez szerintem a politika lebecsülését jelenti a pártok részéről, ami a választókat is demoralizálja, vélt érdekeik és nem a meggyőződésük szerint járulnak az urnákhoz…”
Kedves olvasónk idealisztikus társadalmi viszonyokat kér számon abban az országban, ahol a demokráciának alig van hagyománya. A nép akaratát tükröző, meggyőző erőviszonyok akkor alakulhatnak csak ki, ha a választóknak is van meggyőződésük. Jelenleg azonban még bizonytalanul, hitetlenül és kettős lélekkel adják le a voksaikat.
Valahogy úgy vannak vele, mint a kiegyezés korabeli magyarok, akik a császártól várták a kitüntetést, de azt is szerették volna, ha Kossuth Lajos gratulál hozzá Turinból.
*
„A protekciózás terén alig változott valami hazánkban – írja T. Tibor miskolci olvasónk. – Magyarországra még mindig ráillik az uram-bátyám országa elnevezés. Ezt nemrégiben a saját bőrömön is tapasztalhattam, amikor tanácsi lakásom két éve húzódó megvásárlási kérelme végre jóváhagyást nyert. Természetesen ehhez szükséges volt kapcsolatot keresni valakivel, akinek a barátja rokonságban állt azzal a valakivel, akihez a döntés joga tartozott. Tulajdonképpen mulatságosnak is tekinthetném az ügyet, mintha Móra Ferenc Rokonok című regénye elevenedett volna meg…”
Örülünk neki, hogy kedves olvasónk kérelme sikeresen megoldódott, ez a rendszer működőképességét igazolja. Igaza van, hogy az ügyintézést megelőző társasjátékot kedélyesen fogja fel, tekintse továbbra is úgy, hogy ez egy évszázadok óta kialakult nemzeti sajátosság, mint az angoloknál a gyep nyírása vagy a németeknél a sörivás. A Rokonok című regényt mellesleg nem Móra Ferenc, hanem Móricz Zsigmond írta. Biztos vagyok benne, hogy a tévedésre kedves olvasónk előbb-utóbb magától is rájön.
Akárcsak az egyszeri rendőr, aki lelkesen újságolja a sógorának, hogy a Tőkét olvassa May Károlytól.
– De hát a Tőkét nem May Károly írta, hanem Marx Károly – mondja a sógor.
– Ebben lehet valami – gondolkodik el a rendőr. – Ugyanis már a hetvenedik oldalon tartok, és még sehol egy indián.
*
F. Ágnes zebegényi olvasónk arról számol be lapunknak, hogy hívő barátaival nagyon szép ajándékra gyűjtenek, amelyet a pápának szeretnének átadni magyarországi látogatása alkalmából. „Ez olyan ünnep lesz minden hívő számára – írja megható levelében –, amelyet kötelességünk képességeink szerint felejthetetlenné tenni…”
Sajnos nem vagyok elég járatos eucharisztikus kérdésekben, és így nem tudom, hogy illik-e a pápának ajándékot adni. Meggyőződésem, hogy a szentatya minden ajándéknál többre értékeli a bensőséges hitet és a jámbor áhítatot, amelyet lépten-nyomon tapasztalni fog hazánkban. Kedves olvasónknak mindenesetre figyelmébe ajánlom azt az anekdotát, amely II. Pál pápa szentföldi látogatása során született.
Amikor a szentatya Jeruzsálemben misézett, valamelyik szemfüles vatikáni tisztviselő észrevette, hogy egy zsidó egyházi küldöttség közeledik az emelvény felé egy hatalmas pergamentekerccsel, amelyet láthatólag át akartak nyújtani a pápának. Azonnal a küldöttséghez sietett, és halkan, ám szigorúan figyelmeztette a szakállas urakat, hogy őszentsége nem fogad el ajándékot.
– Ki beszél itt ajándékról? – rázta a fejét a küldöttség vezetője. – Ez az utolsó vacsora számlája.
*
„Néha úgy tűnik nekem, hogy Magyarországnak két pénzügyminisztere van, egy pesszimista és egy optimista – írja Z. Gergely békéscsabai olvasónk. – A pesszimista Kupa Mihály olykor olyan sötét képet fest hazánk gazdasági helyzetéről, hogy a már amúgy is megfélemlített polgár búskomorságba esik. Majd ugyanaz a Kupa Mihály ragyogó képpel megmagyarázza, hogy egy év múlva, két év múlva túljutunk a nehézségeken, fényes jövő vár ránk, és talán még Amerikát is utolérjük…”
Erre azt is válaszolhatnám kedves olvasónknak, hogy Kupa Mihály már nem fiatal ember, a fronthatások erősen befolyásolják, s mindig aszerint nyilatkozik, amilyen a napi közérzete. Az is lehet, hogy egy javasasszonyhoz jár Óbudára, aki kávézaccból jósolja meg az ország várható gazdasági mérlegét. De minden válasznál meggyőzőbb a tanmese az utasszállító repülőgépről, amelyen a tenger felett váratlan üzemzavar következik be.
Az utastérben egyszer csak megszólal a hangszóró:
– Kedves utasaink, itt a kapitány beszél. Ha kinéznek az ablakon, láthatják, hogy a gép jobb oldalán az egyik motor kigyulladt. De semmi ok nincs a pánikra, a gép három motorral is célhoz ér.
Kisvártatva ismét megszólal a hangszóró:
– Kedves utasaink, a bal oldalon is kigyulladt egy motor, de a gép a megmaradt két motorral tökéletes biztonságban folytatja a repülést.
Az utasok még fel sem ocsúdnak, amikor a hangszóró ismét recsegni kezd:
– Kedves utasaink, amint ezt önök is láthatják, ha kinéznek az ablakon, a jobb oldalon mind a két motor lángokban áll. Aggodalomra nincsen ok. Egy motor is elég hozzá, hogy a legközelebbi repülőtéren leszállást hajtsunk végre.
Alig telik el néhány perc, a kapitány újra jelentkezik:
– Kedves utasaink, mind a négy motor működésképtelenné vált. Őrizzék meg a nyugalmukat, mert a gép úgy van építve, hogy siklórepüléssel is simán le tud szállni. És ha most jól kinéznek az ablakon, a tengeren látni fognak egy pici piros tutajt. Én onnan beszélek…
*
„Honnan veszi az önök újságja a bátorságot, hogy olyan jelenségekről, amelyekkel tekintélyes tudósok komolyan foglalkoznak, otromba módon, a vicclapok szintjén nyilatkozzanak? – írja dr. H. Barnabás ceglédi olvasónk, aki már évtizedek óta tanulmányozza az ufókról szóló irodalmat. – Az önök munkatársa, Füredi László, nemrégiben megengedhetetlen hangon élcelődött az ufológia egyik köztiszteletben álló magyar kutatójának állításain. Az újságíró tudatlansága csak megvetést vált ki azokból, akik tanulmányaikban megdönthetetlenül bebizonyították, hogy az ufók léteznek…”
Nem nagyon értem kedves olvasónk indulatát egy olyan kérdésben, amelynek eldöntése – lévén, hogy más, fontosabb problémák is vannak a világon – még igazán várathat magára. Lehet, hogy egyes tekintélyes tudósok szerint az ufók léteznek, más tekintélyes tudósok szerint viszont nem léteznek. Ezek közé tartozik munkatársunk, Füredi László is, aki foglalkozására nézve csillagász, és csak az utóbbi években kényszerült rá, hogy egy baromfikeltető állomáson mint szexológus dolgozzék. Én, a magam részéről – bár nem vagyok tekintélyes tudós –, hajlok az elképzelésre, hogy az ufók léteznek, és hogy már sok űrlény járt közöttünk, akik a Földön nyert tapasztalataikat magukkal vitték az ismeretlen galaxisokba. Erre utal az anekdota egy távoli bolygóról érkezett űrhajóról, melynek utasai rövid sétát tesznek a Földön.
Az űrlények megjelenése óriási szenzációt kelt, mindenki látni akarja a távoli világok különös, géphangon beszélő lakóit. A tiszteletükre rendezett sajtófogadáson záporoznak rájuk az újságírók kérdései.
– Önöknél mindenkinek három karja van?
– Igen… bip bip… nálunk mindenkinek három karja van… bip bip – hangzik a válasz.
– És önöknél mindenkinek egy szeme van a homloka közepén?
– Igen… bip bip… nálunk mindenkinek egy szeme van… bip bip… a homloka közepén.
– És önöknél mindenkinek ilyen hegyes sárga sapka van a fején?
– Nem… bip bip… nálunk nem mindenkinek van hegyes sárga sapka a fején… bip bip… csak a zsidóknak.
*
„A parlamenti ülések az utóbbi időkben szinte kizárólag a kisgazdapárti képviselők sértődéseinek jegyében zajlanak le – írja K. Zoltán, budapesti olvasónk. – Ez azért is furcsa, mert az uralkodó kormánypárt valamennyi vitás kérdésben igyekszik kompromisszumra lépni velük…”
Kedves olvasónk az áldatlan állapotra a saját házasságából hoz fel egy példát, amely olyan találó, hogy fölöslegessé teszi a választ. Kedves olvasónk ugyanis a házassági évfordulójára kapott feleségétől két nyakkendőt, egy pirosat és egy kéket. Az ünnepi vacsorára hosszas töprengés után a kék nyakkendőt vette fel. Amikor a felesége meglátta, sírásra készen, panaszos hangon felkiáltott:
– Tudtam!… Éreztem, hogy a piros nem fog tetszeni!
*
„Én nem tartozom azok közé, akik letagadják a korukat – írja levelében Sz. Dezsőné budapesti olvasónk. – Hatvankét esztendős özvegyasszony vagyok, a koromhoz illően élek és öltözködöm, ellentétben az ismerőseimmel – hasonló korú és sorsú asszonyok –, akik a Temaforg jóvoltából bakfisoknak álcázzák magukat, és rendszeresen eljárnak a társkereső klubok ismerkedési estjeire. Olyan kalandokról számolnak be nekem – ráadásul jóval fiatalabb férfiakkal –, hogy mindig pirulnom kell a magam szerény életvitele miatt. Ők azt tartják, hogy hatvan év még nem kor egy nő életében. Sokat töprengek rajta, hogy vajon nem nekik van-e igazuk, és csak én élek maradi módon…”
Kedves asszonyom, amint ezt ön is tudja, az emberek nem egyformák. Minden attól függ, vágyik-e még azokra a bizonyos kalandokra, amelyek az ismerkedési esteken várnak egy magányos özvegyasszonyra. Ha igen, uccu neki! Ha nem, tegye édesebbé az életét továbbra is egy jó csibelevessel, egy Bogumil-féle epeteával valamint Hernádi Gyula legújabb munkáival. Mindenesetre ne hagyja, hogy az ismerősei kinevessék, játssza meg előttük a titokzatos nőt, aki, bár nem jár ismerkedési estekre, de azért volna miről mesélnie… Szívlelje meg a következő történetet, amely két aranyos, okos nőről szól.
Néhány évvel ezelőtt ünnepelték a tévében egy bensőséges műsor keretei között a nagyszerű színésznő, Makay Margit nyolcvanadik születésnapját. Az éltes kora ellenére is még mindig szép és vonzó asszony elmondta, hogy nemcsak szellemileg, de testileg is fiatalnak érzi magát, példa erre, hogy még mind a harminckét foga megvan. Ez a harminckét fog nagyon izgatta a művésznő barátnőjét – aki korban sem sokkal maradt el mögötte –, a kitűnő írónőt, Palotai Borist. Néhány napig rágódott a dolgon, majd felhívta Makay Margitot.
– Drága Margitkám – kezdte mézédes hangon –, olyan nagyszerű volt a műsorod, annyira boldoggá tett, hogy teljesen egészséges vagy, és annak külön nagyon örültem, hogy megvan még mind a harminckét fogad. Fel is akartalak rögtön hívni, de alig bírtam felemelni a kagylót, olyan menstruációs görcseim voltak…
*
„Ha valaki néhány évvel ezelőtt azt mondja nekem, hogy eljön még egyszer az a kor, amikor az emberek a családfájukat kutatják, a szemébe nevettem volna – írja Sch. Márton sárbogárdi olvasónk, majd így folytatja: – Most mégis azt kell látnom, hogy eddig értelmesnek hitt barátaim sorra járják a levéltárakat, nemesi armálisokat böngésznek és lerázzák a port a régi kutyabőrökről. Mindez a XX. század végén, kétszáz évvel a nagy francia forradalom után…”
Én nem lennék ennyire szigorú a barátokhoz, mint kedves sárbogárdi olvasónk. Ezekért a nemesi címekért az ősök megszolgáltak Szapolyai János vagy II. Lipót alatt. Ami jár, az jár. Gondoljon arra is, hogy egy nemesi címer milyen jól mutat a hálószoba falán a nachtkasztli fölött. Inkább azon csodálkozom, hogy a kormány – ismervén nemzeti jellegű politikáját – még nem ruházta magára a jogot, hogy nemesi címeket osszon az arra érdemeseknek. Ez olcsóbb is jóval, mint a pénzjutalom. Nem is beszélve arról, hogy a jól választott előnevek mennyivel magasztosabban csengenének egy-egy ünnepélyes beszámolóban. Képzeljünk el egy parlamenti tudósítást: „szabadegyházi Szabad György megadta a szót alsó- és felsőtorgyai Torgyán Józsefnek, majd petőfalvi Pető Iván interpellációja következett…” Felvirágozna a heraldika is, az alkalmazott grafikusok nem győznék gyártani az ötletesnél ötletesebb címereket.
Egy címerjavaslatom nekem is volna az ismert politikus számára, aki a fegyvereladási botrányban egymás után többször is megcáfolta önmagát:
Zöld mezőben áll egy férfi, és hazudik.
*
„Nálunk mindent balfasz módon csinálnak – panaszkodik H. Péter Pál budapesti olvasónk. – Néha olyan sokkszerűen hoznak rendeletet egyik napról a másikra, hogy csak úgy kapkodjuk a fejünket. Máskor meg tíz nappal előre jelentik be az áremeléseket, amivel sikerül tökéletes pánikot és hisztériát kelteni. Ahogy ez például most történt a gyógyszerárak emelésével. Néhány nap óta a legszükségesebb gyógyszereket sem lehet beszerezni, a gyógyszertárak előtt kilométeres sorok kígyóznak. Kilószámra veszik a szívgyógyszereket azok, akiknek soha semmi bajuk nem volt a szívükkel és a hashajtókat, akiknek az emésztése semmi kivetnivalót sem hagy maga után. Én sajnos nem tartozom ezek közé. Tegnap Ceglédre kellett utaznom egy doboz glycerinkúpért, mert Pesten már elfogyott…”
Kedves olvasónk elkeseredésében kissé erős kifejezést használt, de azért nem lehet megróni, hiszen a bélcsavarodástól való félelem vezette a tollát. S bár megértem felháborodását, mégis meg kell jegyeznem, hogy azt pusztán külső jelekből ő sem állapíthatja meg, kinek van szüksége hashajtóra és kinek nincs. Az emberek fölöslegesen nem állnak sorba órák hosszat. Szeretném megvigasztalni kedves olvasónkat azzal az anekdotával, amely a Bánfi-hajszesz fénykorában keletkezett, amikor még kanyargó sorok álltak a csodaszerért a gyógynövény-kereskedések előtt.
Egy ízben a sor közepe táján egy rendőr várakozott. Meleg volt, tűzött a nap, a rendőr levette a sapkáját, és legyezni kezdte magát vele. A mögötte álló férfi csodálkozva nézte, majd meg is szólította.
– Szintén hajszeszre vár?
– Igen – mondta a rendőr.
– De hiszen magának dús haja van.
– Nem is nekem lesz. A feleségemnek viszem.
– A felesége kopasz?
– Nem – rázta a fejét pironkodva a rendőr. – Csak ott lent… tetszik tudni, hol… kicsit hiányos a szőrzete.
– Miért izgatja ez magát? – kérdezte a férfi.
– Engem nem izgat – legyintett csüggedten a rendőr. – De a haverok mindig cukkolnak vele.
*
„Mindenki örül a közeledő nyárnak, kivéve engem – írja N. Gábor budapesti olvasónk. – Ennek az az oka, hogy minden nyáron néhányszor összeveszünk a feleségemmel, aki három évvel ezelőtt naturista lett, és kizárólag nudista strandra hajlandó járni. Egyedül persze, mert engem erre nem tud rávenni, 12 éves fiúgyermekemet sem engedem el vele. A feleségem azzal érvel, hogy a naturizmus nem erkölcstelen, nálam sokkal komolyabb emberek is magukévá tették már a természetes élet ideológiáját, és ő ismer egy tízgyerekes családapát is, aki nudista. Mit tegyek? Vállaljam, hogy továbbra is minden héten összeveszünk, vagy adjam be a derekam, és hajlamaim ellenére tartsak a feleségemmel…?”
Mindenképpen azt javasolnám kedves olvasónknak, hogy legalább egyszer próbálja ki. Lehet, hogy kellemesen fog csalódni, bár a viselkedést a nudista strandon meg kell szokni. Ha például egy hölgyismerősével találkozik, ne süsse le a szemét szemérmesen. Ez a legrosszabb. Ilyenkor a tekintete olyan tájakra kalandozhat, ami a naturisták szemében nem kívánatos. Nézzen a hölgy szemébe, beszélgessen vele a gyerekekről, az iskolai oktatás hiányosságairól, a parapszichológiáról éppen olyan fesztelenül, mintha egy értekezlet szünetében találkoztak volna. A feleségének abban igaza van, hogy komoly, felelősségteljes állásokat betöltő férfiak is találhatók a naturisták között. Bár a például felemlített tízgyerekes családapával kapcsolatosan némi kételyeim támadtak.
Lehet, hogy nem is nudista.
Csak nem volt még ideje felöltözni.
*
„Az önök lapjában olvastam, hogy milyen veszéllyel járnak a tengerentúli turistautak – írja S. György miskolci olvasónk. – Az Egyiptomba utazók ötvenegy százaléka kap gyomor- és bélfertőzést, a második helyen Dél-Amerika áll, ahol negyvenkét százalék betegszik meg a különféle élősdiektől. Teljesen megrémültem, mivel csak nemrég fizettem be egy burmai társasutazásra, és most nem tudom, hogy lemondjam-e, vagy esetleg tudnak ajánlani valami biztos védekezést a betegségek ellen…”
Biztos védekezés nincs, de azért mégis azt tanácsoljuk, hogy nyugodtan vágjon neki az útnak. A tapasztalatok azt igazolják, hogy éppen azok betegednek meg, akik túlzottan vigyáznak magukra. Nem tudom, mi a helyzet Burmában, de a Bahama-szigetekről van némi fogalmam abból a tanmeséből, amit éppen a minap hallottam.
Egy turistacsoport utazik repülőgépen a Bahama-szigetekre. Az előzékeny kapitány minden látnivalóról tájékoztatja az utasokat. Az egyik széken egy süket ember ül, aki ilyenkor a szomszédjától érdeklődik, hogy mit mondott a kapitány. A szomszéd már nagyon unja, hogy ordítania kell, igyekszik rövidre fogni a válaszokat.
Megszólal a hangszóró:
– Kedves utasaink, Anglia felett repülünk, ha kinéznek az ablakon, már láthatják is Dover fehér szikláit…
Mire a süket:
– Mit mond?
A szomszéd türelmetlenül:
– Kövek…
A kapitány ismét megszólal:
– Kedves utasaink, most jó ideig semmi említésre méltót nem fognak látni. Alattunk az óceán tarajos hullámai…
– Mit mond?
– Víz…
A süket elszunnyad, s csak akkor riad fel, amikor a kapitány megint jelentkezik.
– Kedves utasaink, utunk végcélja felé közeledünk. A Bahama-szigetek felett repülünk, a távolban már látni a repülőtér kifutópályáját. Felhívjuk kedves utasaink – főképp a férfi utasok – figyelmét, hogy a Bahama-szigetek lakosságának ötven százaléka AIDS-szel fertőzött, ötven százaléka pedig tüdőbeteg…
A süket, aki az egészből egy szót sem ért:
– Mit mond?
A szomszéd tölcsért formál a szája elé:
– Olyan nőt kell fogni, aki köhög…
*
„Nagyon sok izgalmas történetet találtam ki, amik filmre kívánkoznának – írja D. Győző salgótarjáni olvasónk. – Sajnos, nem tudom, hogyan kell forgatókönyvet írni, és azt sem tudom, hol lehetne ezt megtanulni? Szívesen foglalkoznék a dologgal komolyan is, talán van erre valamilyen tanfolyam…”
Nem tudok róla, hogy volna olyan tanfolyam, amely forgatókönyvírókat képez ki. De nincs is szükség rá. A forgatókönyvírás nem annyira bonyolult, mint gondolná. Megpróbálom kedves olvasónknak az alapvető tudnivalókat röviden ismertetni. Vegyünk egy mindenki által ismert témát, a Tetemrehívást Arany Jánostól. Az első jelenetet úgy képzeljük el, hogy az erdőben fekszik Bárczi Benő, majd egy arra járó paraszt felfedezi a tetemet. Ez a forgatókönyv nyelvén a következőképpen fejeződik ki:
Erdő kistotál fentről
Krán süllyed
Fárt előre közeli
Tetem kistotál ansnittig
Tőr a mellben makro közeli
Tág second igazít tőrre
Kettős makro
Paraszt lába fárt
Krán emelkedik
Paraszt kistotál
Play back:
Ez Bárczi Benő
Szélgép krán süllyed
Csurgó vér lassú fárt
Krán közeli makro
Ha kedves olvasónk ebből a szemléltető kis részletből nem tanul meg forgatókönyvet írni, úgy mondjon le a terveiről. De ha mégis megtanulna, ez esetben szintén mondjon le, mivelhogy magyar film belátható időn belül nem készül.
*
Köszönettel vettem B. Jenő budapesti olvasónk értékes közlését, miszerint kezébe került a Magyar zsidók a szabadságharcban című könyvecske, melyben dédapja nevével is találkozott. „A könyv adatait Jókai Mór – még dr. Jókai Móricz néven – állította össze, az általa írt előszóból kiderül, hogy a magyar zsidók minden más nemzetiségnél nagyobb számarányban vettek részt népünk heroikus küzdelmében. A könyv függelékében név és lakóhely szerint pontos felsorolást találhatunk a zsidó származású honvédekről, a közlegényektől egészen az őrnagyokig, ez volt ugyanis a legmagasabb rangfokozat, amit a zsidók elérhettek.” Kedves olvasónk továbbá azt a szándékát közli velünk, hogy szeretné a könyvből nyert ismereteket irodalmi formában feldolgozni valamelyik folyóiratunk számára.
A szándék dicséretes, mégis azt javasolnám kedves olvasónknak, hogy mellőzze a lírát és maradjon meg a szigorúan tárgyszerű ismertetésnél. A puszta adatok sokszor hatásosabbak, mint a költészet. Gondoljon arra is, hogy az érzékeny jobboldali sajtóból – Szentkorona, Hunnia-füzetek – milyen nemkívánatos reakciót váltana ki, ha dolgozatát ekképpen kezdené:
„Az isaszegi csata előestéjén Spitz Ármin őrnagy magához kérette Stern Izrael tizedest…”
*
„Csodálkozom a kormány türelmén – írja dr. G. Dániel budapesti olvasónk –, ahogy a sajtó megengedhetetlen hangját tolerálja. A Btk. paragrafusai módot adnának rá, hogy törvényes eljárást indítsanak a sértegető, rágalmazó, rémhíreket keltő újságírók ellen, a kormány azonban mégsem él ezekkel az eszközökkel. Vajon jól teszi-e?…”
Bizonyára jól teszi. Bízza ezt a kérdést, kedves olvasónk, a mi körültekintő, a demokráciát végsőkig tiszteletben tartó kormányunkra. Az igazi nagy politikusok mindig is a saját érdekeiket háttérbe szorítva, megfontoltan cselekedtek. Példa erre a lett gárda – Lenin testőrsége – parancsnokának egyik kiadatlan naplórészlete:
„Lenin elvtárs éppen olyan egyszerűen élt, mint minden más szovjet ember. A hétvégeket, elfáradva az országos gondoktól, Moszkva melletti szerény dácsájában töltötte, együtt élvezték a természet szépségét feleségével, Krupszkaja asszonnyal. Egy ízben, amikor Krupszkaja asszony ebéd utáni álmát aludta, gyermekzsivaj hatolt be a szobába. Kicsiny fiúcskák labdáztak az ablak előtt. Lenin elvtárs kihajolt az ablakon, és halkan ennyit mondott: Nem tennétek meg nekem, hogy egy kicsit távolabb menjetek játszani?…
Ilyen egyszerűen, kedvesen szólt a gyerekekhez.
Pedig agyon is lövethette volna őket.”
*
„Miből születnek nálunk a vagyonok? – teszi fel a kérdést K. Zoltán jászszentandrási olvasónk. – Ebben a működésképtelennek mondott gazdasági életben miként tesznek szert egyesek százmilliós nyereségekre? Szeretnék egyszer arról olvasni, hogyan indult el valaki a meggazdagodás útján, milyen képzettség, képesség, mennyi alaptőke kellett hozzá? Milyen szerepe van a véletlennek, a szerencsének? Lehet-e tisztességes eszközökkel is eredményeket elérni? Ezek számomra mind megválaszolatlan kérdések…”
Ha értenék hozzá, amit kedves olvasónk kérdez, akkor most nem neki válaszolnék, hanem a rózsadombi villám építkezését ellenőrizném. Sajnos, ez az a terület, amelyhez éppoly kevéssé értek, mint kedves jászszentandrási olvasónk. Én csak azt tudom, hogy a meggazdagodás módjai sokfélék és kiszámíthatatlanok. Az egyik lehetőségről éppen a minap hallottam, a Magyarországon élő kitűnő angol újságíró, Charles Taylor Couts hozta az ide vonatkozó tanmesét egyenesen Londonból.
Az ismert angol milliomost megkérdezi egy újságíró, hogyan tett szert ekkora vagyonra.
– Nálam ez viszonylag hamar ment – válaszolja a milliomos. – Három hét alatt lezajlott az egész folyamat.
– Három hét alatt! – lelkendezik az újságíró. – Ez valóban csodálatos. Nem mondaná el az olvasóközönségnek, hogyan tette meg az első lépéseket?
– Szívesen – mondja a milliomos. – Az egész úgy kezdődött, hogy valamikor régen volt húsz fontom. Véletlenül megláttam, hogy valahol két szerszámoskamrát árusítanak, darabját tíz fontért. Megvettem mind a kettőt, rendbe hoztam, és a következő héten már húsz fontért adtam el darabját. Amint eladtam, azonnal vásároltam két fabarakkot húsz-húsz fontért. Rendesen kitakarítottam, és egy héten belül sikerült eladnom negyven fontért mindegyiket. Ezután böngészni kezdtem az újságokat, és találtam is egy hirdetést, melyben két kis üvegházat ajánlottak eladásra, nyolcvan fontot kértek értük. Mivel akkor már volt nyolcvan fontom, megvettem a két üvegházat…
– És persze azokat is rendbe hozta…
– …megvettem a két üvegházat, hazamentem, otthon várt rám egy távirat, amelyben értesítettek, hogy birminghami nagybátyámtól ötmillió fontot örököltem. Na, mondtam magamban, a fene se fog tovább szarakodni ezekkel az ócska bódékkal…
*
„Bámulni tudom csak Antall József miniszterelnök úr optimizmusát – írja B. Károly budapesti olvasónk –, ahogy minden nehéz helyzetben – már a taxissztrájk napjaiban is – megnyugtatja az ország polgárait, hogy nem kell félnünk, jó lesz. Külföldi útjairól is olyan hatalmas eredményekkel tér haza, hogy az örömtől majd kiugranánk a bőrünkből, ha nem tapasztalnánk közben, hogy egyre nehezebben élünk meg, minden drágul, emelkedik a lakbér, nő a munkanélküliség, gyerekeinknek lassacskán már nem tudunk enni adni, node sebaj, jó lesz…”
Nem szabad kishitűeknek lennünk, a miniszterelnök úr tudja, hogy mit beszél, még ha a látszat ellene szól is. Lehet, hogy egy ideig még – nem hiszem, hogy harminc-negyven évnél tovább tart – összébb kell szorítanunk a nadrágszíjat, de senki nem fog éhen halni, lesz kenyér, hús, szabad vallásgyakorlás és félárú mozijegy a nyugdíjasoknak. Az Isten meg fog bennünket segíteni. Vagyis – ahogy a felejthetetlen emlékű költő, Devecseri Gábor mondaná: – Lesz macesz.
De hát ez már egy másik történet.
Devecseri híres volt arról, hogy az utolsó pillanatokban szállítja a kéziratait, de ha felhívtuk az Élet és Irodalomtól a leadás napján – olykor többször is –, mindig azt válaszolta: nem kell betojni, lesz macesz. Majd késő este megjelent a cikkel a nyomdában, amikor már szedték a lapot, és mindannyian az idegkimerülés határán voltunk. Na ugye! Ő megmondta, hogy lesz macesz.
Egy ízben megkérdeztük tőle, hogy mi az alapja ennek a macesz dolognak?
Erre Devecseri a következő tanulságos történetet mesélte el nekünk:
Egy szegény zsidó a zsidó húsvét nagy ünnepe előtt elmegy a rabbihoz.
– Rabbi! Nincs egy krajcárom otthon. Este beköszönt az ünnep, és nem tudok venni maceszt.
A rabbi felnéz az égre, mormol valamit, majd ünnepélyesen kinyilatkozik:
– Menj haza. Lesz macesz.
A szegény zsidó reménnyel teli szívvel hazamegy, délutánig vár, de nem történik semmi. Akkor újból elrohan a rabbihoz.
– Két óra van az ünnep beálltáig, és még mindig nincs otthon macesz.
A rabbi megint felnéz az égre, megint mormol valamit, azután kinyilatkozik:
– Menj haza. Lesz macesz.
A szegény zsidó hazamegy, vár egy darabig, de ezután sem történik semmi. Fél órával az ünnep előtt sebtiben eladja az ágyát, ágyneműjét, ingét, ruháját, mindent, ami mozdítható, és a pénzen megveszi a maceszt.
Ünnep után keserű szemrehányást tesz a rabbinak.
– Azt ígérted nekem, hogy lesz macesz.
Mire a rabbi ártatlan képpel:
– Nü? És nem volt?
*
„Nem tudom ésszel felfogni azt, ami ma Oroszországban történik – írja Sz. József zalaegerszegi olvasónk. – A világ második legnagyobb hatalma hogyan volt képes eljutni a nincstelenségnek erre a fokára? Adottságai folytán egész Európát elláthatná ásványi kincsekkel, faanyaggal, prémekkel, gabonával, és mégis azt kell látnunk, hogy a saját piacait sem tudja megtölteni. Vajon nem túlzottak-e azok a hírek, amelyek a Szovjetunióból érkeznek hozzánk?…”
Egyáltalán nem túlzottak. A Szovjetunió egyes vidékein a lakosság ma a legalapvetőbb élelmezési cikkekből is hiányt szenved. Ennek okaival és a kibontakozás perspektívájával a közgazdászok egész serege foglalkozik, de a legbölcsebb tanulmányokkal sem lehet, sajnos, jóllakni. A súlyos helyzetet találóan jellemzi az a frissen kelt anekdota, amelyet kiküldött tudósítónk hozott egyenesen Moszkvából.
Éjfélkor, egy egész napos fárasztó ülés után Gorbacsov kimegy a kongresszusi palotából friss levegőt szívni. Elcsigázottan rója a Kreml udvarát, az agya kábult, már-már látomásai támadnak. Az egyik árkád alatt a falhoz támaszkodva egy jól megtermett csontvázat lát.
– Maga kicsoda? – kérdezi riadtan.
– Iván Vasziljevics gárdahadnagy, őfelsége II. Miklós cár testőrségéből.
– És mit csinál itt?
– Semmit. Csak eljöttem egy kicsit kísértgetni.
Gorbacsov kábultan botorkál tovább, és néhány árkáddal odébb egy másik csontvázat vesz észre. Ez a csontváz azonban kicsi, hajlott és törékeny. A főtitkár őt is megszólítja.
– Maga kicsoda?
– Szergej Szerafimovics kőműves.
– Maga is kísértget?
– Egy nyavalyát! – legyint a kicsi csontváz. – Én most jöttem a munkából.
*
„Bocsásson meg, hogy levelemet személyesen önhöz intézem – írja G. Sári budapesti olvasónk. – Valamikor olvastam a könyveit, nagyon tetszettek, mert humánus szemléletük közel állt hozzám. Abban a korban, amelyben a könyvei játszódnak, azt hiszem, könnyebb volt még eligazodni a térség problémáiban. Azóta a helyzet teljesen megváltozott, de az ön hangját többé nem hallottuk. Kíváncsi vagyok, mit érez akkor, amikor az izraeli hadsereg brutális akcióiról lát képeket a televízióban, vagy éppen arról olvas, hogy arab terroristák merényletet követtek el ártatlan zsidó polgárok ellen?…”
Nehéz kérdést tett fel nekem kedves olvasónk, erre csak nagyon hosszasan és bölcs önmérséklettel tudnék válaszolni. Ehhez azonban most nincs hely. Elégedjék meg egyelőre egy tanmesével, ami szerintem elég jól megvilágítja a kérdést.
A Tanács körúton sétál egy rendőr. Hirtelen odalép hozzá egy fiatalember, és izgatottan lihegi:
– Azonnal jöjjön, biztos úr! A Kálvin téren összeverekedtek a rendőrök a buzeránsokkal.
Mire a rendőr kacéran megriszálja a fenekét, és azt kérdezi félreérthetetlen negéllyel:
– És mondd, picim, győztünk?
*
D. M. Imre budapesti olvasónk levelében arról panaszkodik, hogy vett egy agyonreklámozott háztartási gépet, amely távolról sem vált be olyan mértékben, ahogy ezt a reklámok nyomán remélhette volna. „Én ezt nem tudom másnak nevezni, mint csalásnak, visszaélésnek a vásárlók bizalmával – állapítja meg keserűen kedves olvasónk, majd felveti a kérdést: – Vajon nem ellenőrizhető-e törvényes úton a reklámok, hirdetmények szavahihetősége?…”
Sajnos, azt kell mondanom, hogy ez lehetetlen, csupán nagyon kirívó esetekben élhetünk törvényes jogunkkal. Ha kedves olvasónk bedől egy nyelviskola hirdetésének, miszerint négy hét alatt megtanul angolul, majd a tanfolyam végén úgy érzi, hogy alig haladt valamit, ez esetben – legalábbis a nyelvtanárok várható érvelése szerint – magára vessen, a saját képességeiben keresse a hibát. A reklámetika nagyon bonyolult kérdés, de reklám nélkül a modern kereskedelem nem működik. Az ügynökségek a kívánt hatás elérésére a legkiválóbb pszichológusokat foglalkoztatják, és horribilis összegeket áldoznak egy-egy áru népszerűsítésére. Nem tudom, ismeri-e kedves olvasónk a tanmesét, amely a Coca-Cola cég amerikai reklámügynökének vatikáni tárgyalásairól szól.
Az ügynök dollármilliókat ajánl fel az egyháznak arra az esetre, ha a Coca-Cola márkanevet valamelyik imába becsempészik, például ilyesféleképpen: „Mindennapi Coca-Colánkat add meg nekünk…” Az ügynök hiába srófolja fel már-már csillagászati magasságokba a reklámra szánt összeget, a vatikáni tisztviselők hajthatatlanok, az ajánlatot visszautasítják.
Az ügynök csalódottan hagyja el a pápai rezidenciát, s közben így morfondírozik magában:
– Csak tudnám, mennyit kaphattak ezek a pékektől…
*
„Meglehetősen bizalmatlan vagyok a kárpótlási törvény végrehajtását illetően – írja B. János fonyódi olvasónk. – Elképzelhetőnek tartom, hogy nemcsak a valódi áldozatok fordulnak majd kárpótlásért a hatóságokhoz, hanem köztörvényes bűnözők is, akik bűncselekményeiket véletlenül éppen a törvénysértések korában követték el. És – horribile dictu – azt sem tartom lehetetlennek, hogy a törvénysértések elkövetői között is lesznek szép számmal, akik magukat áldozatoknak igyekeznek feltüntetni…”
Ezt bizony én sem tartom lehetetlennek, és csak azt tudom mondani kedves olvasónknak, hogy kár előre izgatni magát. Bízzunk benne, hogy a hatóságok bölcsen és tapintattal fognak dönteni a kényes kérdésekben, bár ezek a kérdések egyáltalán nem egyszerűek. Hogy mennyire nem azok, jól példázza a következő történet.
Megrendült turistacsoportok ténferegnek az auschwitzi haláltábor szörnyű látnivalói között. Az egyik idegenvezetőnek feltűnik egy kisírt szemű, ősz hajú, idős asszony, aki egy szál rózsával a kezében bolyong a barakkok mentén. Mélységes részvéttel odalép hozzá.
– Bocsásson meg, asszonyom, nem akarom felszakítani a régi sebeket, de látom az arcán a szenvedést. A férjét gyászolja? Az asszony a sírással küszködve bólint.
– Igen.
– Agyonlőtték? – kérdezi az idegenvezető elcsukló hangon.
– Nem.
– Éhen halt?
– Nem.
– Gáz?
– Nem.
– De hát az istenért, mi történt vele?
– Rettenetes dolog – rázza meg a zokogás az ősz hajú, idős asszonyt. – Kiesett az őrtoronyból…
*
Ugyancsak a kárpótlási törvénnyel foglalkozik levelében dr. K. Félix szolnoki olvasónk, aki a törvényt ebben a formájában elhamarkodottnak, nem eléggé átgondoltnak tartja. „Ez a törvény kétségkívül jó szándékból született, az igazságosság követelményeinek megfelelően, mégis gyűlöletet, irigykedést, elégedetlenséget és csalódást fog szülni. Nem beszélve a még beláthatatlan adminisztrációs nehézségekről, a peres eljárások várható tömegéről…”
Kétségkívül sokan gondolkodnak hasonlóan, mint kedves olvasónk, némelyek talán még azok közül is, akik a törvény megalkotásában közreműködtek. Valahogy úgy vannak ezzel, minta mesében a hetyke nyuszi, aki gondtalanul fütyörészve járja az erdőt.
A hetyke nyuszi egy rókaodú elé ér, a rókagyerekek vidáman játszadoznak körülötte.
– Mit csinálsz, nyuszika? – kérdi az egyik rókagyerek.
– Hogy mit csinálok? – pattog kérkedően a hetyke nyuszi. – Meg fogom subázni a mamátokat.
A rókagyerekek sivalkodva bújnak vissza az odúba, ahonnét kisvártatva felháborodottan ront ki a rókamama.
– Te semmirekellő pernahajder! – támad neki a hetyke nyuszinak, aki inaszakadtából menekül előle az erdőbe.
A rókamama űzi, kergeti a hetyke nyuszit, ám egyszer csak belelép egy csapdába.
Látván a helyzetet, a hetyke nyuszi visszasompolyog, méregeti jobbról is, balról is a csapdában vergődő rókamamát.
– Ahogy így elnézlek, ronda vagy és gusztustalan – mondja elgondolkodva, miközben lassan gombolni kezdi a nadrágját. – De hát mit csináljak? Már megígértem a gyerekeknek…
*
Kedves olvasónk, akinek a nevét ezúttal utólagos engedélyével megrövidítés nélkül közlöm – Bokrétás András, Pécs, Madách utca –, jóízű, tanulságos, személyemet is igen megtisztelő levelet küldött lapunknak. Érdemesnek tartom teljes terjedelmében közölni.
Kedves K. G. Gy.!
Valóban és valóságos nyugdíjasként – bár kedvelt újságom a Kurír – csak a vasárnapi számok megvásárlását engedélyezhetem magamnak. Ugye, nem veszi hízelkedésnek, ha bevallom, nem kis mértékben az ön szellemes és szívderítő levelei miatt (is).
Miután kiolvashatóan szoros barátságban van a humorral, engedje meg, hogy egy anekdotával – ámbár az is meglehet: ismeri! – gazdagítsam repertoárját.
Mindez annak apropóján jutott eszembe, hogy az Antall-kormány áldásos (?) működése kapcsán feltett kérdésekre akár ez is válasz lehetne. S még egyet: bocsássa meg nekem trivialitásomat, amely nélkül a vicc aligha érne a semminél többet.
János bácsi, a módos gazda feleségül kéri és veszi a falu legszebb, virágkorában lévő lányát. A hoppon maradt fiatalok nem tudják ezt sem János bácsinak, sem ifjonti feleségének, Rozikának megbocsátani. Minden módon borsot törnek az öreg orra alá. Egyik este Rozika korábbi szeretői közül egy odasettenkedik János bácsi ablaka alá, és bekiált: János bácsi, böcstelenítik a Rozit! János bá’ ijedten felriad, de hamar megállapítja, hogy álom volt az egész, hiszen Rozika ott szuszog mellette, igencsak édesdeden. Kis idő múltán újra szól a hang: János bácsi… lásd mint fent. János bácsi megismétli a vizitálást, megnyugszik.
Ám amikor már sokadszor hangzik a szózat, nem tehet mást, lassan felöltözik, kiténfereg az ámbitusra, ott vizslat, aztán ki az utcára, hogy ott is vizitáljon. Eközben az ifjú bemászik az ablakon, és Rozikával nagyot merít a szerelem kútjából.
János bácsi odaért az ablakhoz, bétekint, néz, néz, még a szemit is dörzsöli, aztán imigyen szól: azannya, innen tényleg úgy látszik…
Nem így vagyunk-e a kormánynyilatkozatokkal is? Mi itten azt látjuk, hogy böcstelenítik a sorsunkat, de ha Antall úr idejönne közénk, velünk, tán csak ő is felkiáltana: azannya, innen tényleg úgy látszik!
*
Régóta nem kaptam olyan dühödt levelet, mint a minap K. Jánosné érdi olvasónktól. Levelében arra a jegyzetemre válaszol, amelyet a tévé természetgyógyászokról szóló műsoráról írtam. Véleménye szerint tollamat „rosszindulat, mélységes tudatlanság és kommunista ideológia” vezette. Számos esetet sorol fel betegekről, akikről az orvostudomány már lemondott, de a természetgyógyászok által javasolt gyógymódok visszaadták az egészségüket. „Az ilyen förmedvények csak arra valók, hogy szerencsétlen embereket megfosszanak a gyógyulásba vetett hittől, hogy kétségbeesésbe, esetleg öngyilkosságba kergessék őket.”
Kedves olvasónk túlzó következtetéseket von le egy rövid és humorosnak szánt írásból. Ha a cikket figyelmesen olvassa, meggyőződhetett volna róla, hogy tollammal nem magát a természetgyógyászatot vettem célba, hanem azt a két természetgyógyászt, akiket a tévé bemutatott. S akik közül az egyik valamiféle rugós micsodával azt kutatta, hogy a gyógyszer, amit beveszünk – és amit esetleg orvos írt fel –, jótékonyan hat-e a szervezetünkre vagy sem. A másik pedig az előzőhöz hasonlóan primitív szerkentyűvel azt mutatta ki, hogy a hálószobánkban melyek azok a helyek, ahol huzamosabb tartózkodás esetén rákos megbetegedés leselkedik ránk. Én ebben valóban nem hiszek. A természetgyógyászatnak azonban nagyon sok ágazata van, némely módszer iránt ma már az orvostudomány is érdeklődik.
Vannak azután rejtett képességű természetgyógyászok is, amint ezt az alábbi beszélgetés bizonyítja. A beszélgetés a Margitszigeten, egy gyengélkedő leány és természetgyógyász hajlamú udvarlója között hangzott el:
– Nem tudom, mi van velem. Úgy fáj a fejem.
– Adok rá egy puszit… Fáj még?
– Már nem fáj… De a szemem nagyon ég.
– Adok rá egy puszit… Elmúlt?
– Elmúlt… A nyakamon is érzek valami furcsa bizsergést.
– Adok arra is egy puszit… Bizsereg még?
– Már nem…
Mire a bokorból megszólal egy kukkoló borízű hangja:
– Mondja, mester, aranyeret nem gyógyít?
*
F. Vilmos békéscsabai olvasónkat mérhetetlenül felháborította egy exkluzív folyóiratunknak az a rovata, amelyben eladó ingatlanokat mutatnak be ötvenmilliótól százmillió forintig terjedő irányáron. „Tisztességes jövedelemből ennyi pénze nem lehet senkinek” – vélekedik kedves olvasónk, aki foglalkozására nézve építészmérnök, és már a negyedik X-hez közeledett, amíg sikerült egy két szoba összkomfortos lakáshoz jutnia. „A képek alapján – írja kedves olvasónk – szinte semmi különbséget nem lehet látni az »olcsóbb« és a »drágább« építmények között, melyek prototípusai az újgazdag ízléstelenségnek. Ugyanazok a műalpesi tetők, affektált dísznövények, amerikai magazinokból leutánzott medencék…”
Kedves olvasónk levele nyomán magam is megtekintettem az ingatlanokról közölt fotókat, valóban nem sok különbséget fedeztem fel közöttük. Vannak azonban olyan rejtett értékek, amelyeket a képek alapján nem láthatunk meg. Elmondok erről egy tanmesét, melynek főszereplője a kaliforniai Grün – valószínűleg Budapestről vándorolt ki Amerikába –, akinek a telkén olajat találnak.
A kaliforniai Grünhöz dől a pénz. Amikor már annyi olajkút sorakozik a telkén, mint egy kisebb arab emirátusban, így szól a feleségéhez.
– Lassacskán gazdagabbak vagyunk, mint a Rockefeller. Építsünk mi is egy olyan kastélyt, mint amilyen neki van.
Megbíznak egy ügynököt, hogy – kerül, amibe kerül – Rockefeller rezidenciája mellett vegyen egy birtokot. Amikor már megvan a birtok, egy vállalkozót alkalmaznak, hogy éppen olyan kastélyt építsen rá, mint a Rockefelleré, sőt a kert és a belső berendezés között se legyen semmi különbség.
Megépül a kastély.
Egy szép napon ki-ki a maga kerítése mellett nyírja a füvet, Rockefeller és a kaliforniai Grün.
Rockefeller nem bírja megállni megjegyzés nélkül:
– Szép kastélya van magának is.
– Az van – mondja flegmán a kaliforniai Grün.
– Éppen olyan, mint az enyém – állapítja meg Rockefeller.
– Nono! – tiltakozik a kaliforniai Grün. – Az enyém jobb.
– Már miért lenne jobb? Pontosan olyan, mint az enyém.
– Valamiről megfeledkezik – mondja a kaliforniai Grün. – Nálam nincs zsidó szomszédság.
*
Mostanában divatba jöttek a szóvivők – írja M. Bertalan mezőkövesdi olvasónk. – Minden nagyobb vállalatnak, pártnak, sőt magának a kormánynak is van szóvivője. Ezek a szóvivők csupán azt ismételgetik, amit amúgy is olvashattunk korábban a lapokban, vagy hallhattunk a parlamentben. Ha egy politikus már elmondta az álláspontját valamely kérdésben, miért kell azt a szóvivőnek újra megismételni?…
Kedves olvasónk abban téved, hogy csupán ismétlésről van szó. A szóvivő a maga érces baritonján nemcsak ismétel, hanem megerősíti az elhangzott álláspontot, annak nyomatékot ad, éteri magasságokba emeli, akárcsak egy reklámfőnök a felkínált árucikket. Amit egy politikus kénytelen higgadtan és szerény mosollyal előadni, azt a szóvivő beleharsogja a köztudatba. Vannak természetesen jó szóvivők, és vannak kevésbé jók. Az utóbbiak igyekezetükben annyira elragadtatják magukat, hogy már-már ártanak az ügynek, amit képviselnek. A boldogult antivilágban is voltak szóvivők, bár akkor csacsenereknek hívták őket, minden valamirevaló üzletember foglalkoztatott egy csacsenert. A csacsener az üzleti tárgyalások alatt ott állt a főnök közelében, és olykor szavakkal, olykor csak gesztusokkal, de mindig mélyen átélten reagált.
Történetünk egy házasságközvetítőről szól, aki minden üzleti tárgyalásához igénybe vette egy csacsener – vagyis, ahogy ma mondanák: szóvivő – szolgálatait. Egy ízben a házasságközvetítő egy túlságosan is buzgó csacsenert alkalmazott.
A tárgyalás ekkor a következőképpen zajlott le:
– Nézze, fiatalember, tudok magának ajánlani egy igazán tehetős lányt.
Mire a csacsener széttárta a karját, és szinte fuldokló lelkesedéssel búgta bele az ügyfél fülébe:
– Mi az, hogy tehetős?… Egy Rothschild!
– A lánynak nagyon szép arca van.
– Mi az, hogy szép arca van?… Egy Mona Lisa!
– Ügyesen zongorázik.
– Ha már itt tartunk… Egy Fischer Annie!
– És nagyon kellemes hangja is van.
– Kellemes hang? Nekem legyen mondva… Egy Jeritza Mária!
– Mindemellett azt is meg kell mondanom, hogy van egy kis púpja.
– Egy kis púp? – csapta össze a kezét a csacsener. – Egy egész hegy!
*
J. István cinkotai olvasónk levelében az emberi természet rejtelmeit kutatja. Tartalmas elmélkedésére az okot egy régi kollégája szolgáltatta, aki még néhány évvel ezelőtt pártbizalmi volt a vállalatnál, ám a rendszerváltás első szelletére még szerényen, ám határozottan elhatárolta magát a pártállam bűnös tevékenységétől, és a hivatali szoba falára kitűzte az MDF nagytakarításra felszólító plakátját. „Az elmúlt hetek során ez a kollégánk hihetetlen változáson ment át. Néhány nappal ezelőtt belépett az irodába egy hangos »szebb jövőt!« köszönéssel. Majd röviden odavetette a titkárnőnek – aki korábban a KISZ-ben tevékenykedett – hogy: »a számonkérés elkezdődik«. Azután azt mondta: »körül fogunk nézni a mi portánkon is.« És szúrós szemmel nézett rám, amit nem értettem, hiszen én még párttag sem voltam soha…”
Kedves olvasónk valószínűleg kevés történelmi ismerettel rendelkezik, ezért áll csodálkozva a jelenség előtt. Ez a metamorfózis nem ismeretlen annak, aki már tanulmányozta – vagy esetleg a saját bőrén tapasztalta – a magyar történelem nagy változásainak egyöntetű utóhatását. Gondoljunk csak a szabadságharc bukása utáni időkre vagy a tanácsköztársaság leverését követő állapotokra, vagy akár a fordulat évének pálfordulásaira.
Lelki szemeimmel szinte látom az ezer évvel ezelőtt élt Tuhutumot, amint megigazítja a keresztet párducbőrös kacagányán, majd bozontos szemöldöke jelentős rándítása mellett odasúgja Gyirmut fülébe: „Ez a Tonuz nagy pogány vala…”
A második világháború idején született egy szólásmondás arról, hogy ki az igazi magyar:
Aki először piros volt, azután fehér, azután zöld.
*
„A demokrácia nevével igen sok veszélyes, és hazánk jövőjét károsan befolyásoló megnyilvánulásnak lehettünk tanúi az utóbbi időkben – írja dr. G. Aranka, budapesti olvasónk. – De a legriasztóbb Torgyán József állásfoglalása, miszerint ragaszkodik a trianoni diktátum felülvizsgálásához. Ezt a milliók egzisztenciáját veszélyeztető kijelentést nem tudom másnak, mint kalandorságnak felfogni, rossz ízű kardcsörtetés hallatszik ki belőle…”
Én nem használnék ilyen erős kifejezéseket, mint kedves olvasónk. A fent említett megnyilvánulásokat elsősorban a komolytalanság jellemzi. Torgyán úr – és más kisgazda politikusok – érvei nem eléggé meggyőzőek ahhoz, hogy a franciák ezért sebtiben lebontsák a Clemenceau-szobrot. Torgyán úr persze tud komolyan is gondolkodni, csak nála, sajnos, nem lehet soha tudni, hogy mit gondol komolyan, és mit szán választási propagandának. Meg vagyok róla győződve, hogy ha bizonyos kérdések kiéleződnek, Torgyán úr kijelentései is higgadtabbak és politikusabbak lesznek.
Tetszik talán ismerni a történetet a kis nyusziról, aki az erdő mélyén komor képpel ráspolyozza a körmeit.
– Mit csinálsz, nyuszika? – kérdi tőle a róka.
– Ráspolyozom a körmeimet, azután megyek, és megölöm az oroszlánt.
Arra jár a farkas is.
– Mit csinálsz, nyuszika? – kérdezi.
– Megyek, és megölöm az oroszlánt.
Ugyanezt feleli a medvének, az őzikének és a tarajos sülnek.
Ám egyszer csak az oroszlán pillant be a nyuszi odújába.
– Mit csinálsz, nyuszika?
Mire a nyuszi:
– Láthatod. Ráspolyozom a körmeimet… és közben hülyeségeket beszélek…
*
„Az SZDSZ pártvezére, Kis János úr néhány hónappal ezelőtt működésképtelennek ítélte a kormányt, és azonnali változtatást helyezett kilátásba – írja V. Balázs csornai olvasónk. – Azóta erről nem esett több szó. Értelmezhetjük-e ezt úgy, hogy az ellenzéki párt azóta megváltoztatta az álláspontját, és már több bizalommal van a kormány iránt?…”
Az értelmezést kedves olvasónkra bízom. Én legföljebb egy tanmesét fűzhetek hozzá, ezt is értelmezheti úgy, ahogy akarja.
Kovács úr szeretne megszabadulni elviselhetetlen feleségétől. Sokat töpreng rajta, hogyan lehetne ezt büntetlenül megtenni, míg végül egy barátjától hasznos tanácsot kap: feküdjön le az asszonnyal, ahányszor csak bír, akár négyszer-ötször is naponta. A felesége ebbe fél év alatt garantáltan bele fog pusztulni.
Kovács úr megfogadja a tanácsot.
Néhány hónap múltán ismét találkozik a barátjával. Kovács úr már csont és bőr, a felesége tolja maga előtt tolókocsiban. Keze-lába reszket, az arca szederjes. Remegő ujjal mutat hátra, az asszony felé, majd a barátja fülébe súgja:
– Már csak egy hónapja van hátra… Ő még nem tudja…
*
Sz. Gábor budapesti olvasónk egy népszerű napilapból kivágott hirdetést küldött el nekünk nem csekély felháborodással.
A hirdetésből – melynek címe: A pápa érintését lakásába viheti – a következőket tudjuk meg.
„Pápától származó ereklye: a Budapesten 1991. augusztus 20-i, televízióban is látott misén használt Hősök terei liturgikus oltár szőnyegének darabja, amelyen II. János Pál pápa járt: az öné lehet.
A pápa lába nyomát őrző valamennyi szőnyeget cégünk a pápalátogatási irodától felvásárolta, így valamennyi eredeti darab kizárólag a mi birtokunkban van!
A pápaereklye szőnyegkockákat sorszámmal ellátva és bizonyító okirat kíséretében küldjük önnek! Asztalra teheti, falra bekeretezheti!
Soha vissza nem térő alkalom!
Ezer forintot adjon föl rózsaszínű postacsekken. (Itt a Kft. és a postafiók száma következik.)
Még ma adja föl, hogy biztosan jusson önnek is!
Akinek már nem jut, annak a pénzét visszaküldjük!
Írja rá: Pápaereklyém.”
Kedves olvasónk egyáltalán nem a humoros oldaláról fogyja fel ezt a valóban nem mindennapi hirdetményt, keserű és kiábrándult megjegyzéseket fűz hozzá: „Soha nem hittem volna, hogy a XX. század végén találkozom egy ilyen középkori jellegű butasággal, és ráadásul egy fiatal demokráciában, amelyről azt hittem, hogy gazdasági nehézségei ellenére is szellemében példát fog mutatni a világnak. Ha sokan lesznek, akik bedőlnek ennek a nyilvánvaló ostobaságnak, ez megkérdőjelezi a politikában is a választások hitelét és értékét. Én csak azon csodálkozom, hogy a közvélemény eltűri ezt a haladás ellen elkövetett merényletet…”
Kedves olvasónk tragikus hangvételű levele alaposan kedvemet szegi, hogy humorral válaszoljak rá, holott a téma bőségesen adna rá alkalmat. Ami a butaságot illeti, ennek mindig van társadalmi alapja, a vizsgálódást ilyenkor a hatalom gyakorlóival kellene kezdeni. Semmi esetre sem fogadhatjuk el, hogy csak a középkorban tapasztalhattunk ilyesmit, vagy hogy egy mai, gazdaságilag hanyatló tendenciájú országban a butaság aránya nagyobb volna, mint egy fejlődőképes, demokratikus országban. Különbség azért mégis van, amint ezt meggyőzően kifejti Carlo M. Cipolla Az emberi butaság alapvető törvényei című munkájában: „Az ókort, a középkort, az újkort és a mai kort szemügyre véve meglepő, hogy minden fölemelkedőben lévő országban megtalálható ugyanaz a százaléknyi buta ember. Mindazonáltal egy-egy fejlődőfélben lévő országban szokatlanul magas az okos egyének száma is, akik igyekeznek ellenőrzésük alatt tartani az arányt, és akik ugyanakkor elegendő nyereséget termelnek maguknak és a közösség többi tagjának ahhoz, hogy a fejlődést visszavonhatatlanná tegyék.”
Ez igen érdekes megállapítás, bár minket per pillanat jobban érdekel, hogyan alakul a helyzet a gazdaságilag fejletlenebb országokban. A kitűnő olasz gazdaságtörténész erre is megadja a választ:
„Egy hanyatló országban a buta egyének százalékos aránya ugyancsak hasonló, mégis, figyeljük meg, hogy a népesség fönnmaradó részében, különösen a hatalom birtokosai körében, riasztóan elszaporodnak a hatványozottan buta gazemberek, és hogy a hatalmon kívül lévők között ugyancsak riasztóan növekszik az ügyefogyottak aránya. A nem buták összetételének ilyetén megváltozása elkerülhetetlenül fölerősíti a buták arányának pusztító hatását, és romlásba dönti az országot…”
Lehet, hogy egy kissé eltávolodtam a pápai láb által érintett szőnyeg ereklyévé magasztosulásától. Ezt azonban kedves olvasónk levele indokolta, melyben az emberi ostobaság egy eléggé riasztó példájából ő maga is politikai következtetéseket von le, s már-már a demokráciában is kételkedik. Egyben a közvéleményt is ostorozza, hogy nem lép fel a jelenség ellen.
Ismét a Berkeley Egyetem professzorának szavait idézem:
„Nincs abban semmi meglepő, hogy az ügyefogyott emberek rendszerint nem ismerik föl a butaság veszélyességét. Ez a tény nem több, mint ügyefogyottságuk egy újabb megnyilvánulása. Ami meglepő, hogy gyakran az okos embereknek sem sikerül felfogniuk, hogy a butaság milyen pusztításra és rombolásra képes. Rendkívül nehéz megmagyarázni, hogy miért van ez így. Csupán hipotetikus érvénnyel mondhatjuk, hogy az okosok a buta gazemberek támadásának pillanatában gyakran hibáznak, öntelten és lekicsinylően viselkednek ahelyett, hogy nagy mennyiségű adrenalin kiválasztásába fognának, és felkészülnének a védekezésre.”
Ehhez még hozzáfűzném, hogy a védekezés ne legyen soha drasztikus. Ez esetben az ostobák mártíroknak kiáltanák ki magukat, s annak a nadrágnak a darabjait árulnák, amelyet akkor viseltek, amikor fenékbe rúgták őket.
Kedves olvasónk figyelmét pedig felhívom rá, hogy a kitűnő olasz professzor tanulmányának bővebb részleteit megtalálhatja a Mozgó Világ szeptemberi számában.
*
Ezúttal teljes egészében közlöm kedves olvasónk levelét, akinek neve a sajtóban nem ismeretlen: dr. Del Medico Imréről van szó, aki már annyi értékes hozzászólással gazdagította ismereteinket.
„Olvasva a Kurír mai számában megjelent tárcáját, melyben a pápa budapesti nagymiséjén használt szőnyegnek ereklyeként – számos kis darabban, és nem kevés pénzért – történt forgalombahozataláról elmélkedik, az jutott eszembe, hogy az 1991. évi pápalátogatást rendező bizottságnál sokkal, de sokkal nagyvonalúbb volt az a bizottság, amely az utolsó magyar király, IV. Károly koronázását rendezte 1916-ban.
A bizottság, amelynek élén gróf Bánffy Miklós, a későbbi külügyminiszter és kitűnő író állt, azt a nemzetiszínű szőnyeget, amelyet a koronázáskor használtak, nem bocsátotta áruba, hanem a nagy esemény emlékére egy-egy darabot kaptak belőle mindazok, akik részt vettek az ünnepség rendezésében. Így kapott abból egy darabot néhai keresztapám, Pogány Móric műépítész, aki a Szentháromság-szobor köré épített esküemelvényt tervezte. Fel sem merült a gondolata annak, hogy üzletet csináljanak a szőnyegből.
Bár nem tartozik szorosan a fentiekhez, elmondom, hogy a keresztapámnak jutott szőnyegdarabból anyám kapott egy darabot, ami díványpárnaként születésemtől két évvel ezelőttig valamennyi lakásomon végigkísért. Mivel az utánam következő nemzedéknek már nem sokat mond ez az emléktárgy, arra gondoltam, hogy legméltóbb helye annál a Habsburg Ottónál lenne, aki alighanem az utolsó élő személy azok közül, akik 1916. december 30-án ott voltak a várbeli koronázási ünnepségen. Írtam neki, és megkérdeztem, hogy van-e neki a szőnyegből, mert ha nem, akkor szívesen odaadom. Szinte postafordultával válaszolt: nagyon nagy örömmel elfogadja, mert amikor a családnak távoznia kellett Ausztriából, szülei semmit sem vihettek magukkal, még levelezésüket is visszatartotta a kormány. Így aztán az egykori trónörökös következő budapesti látogatásakor átvette tőlem a koronázási szőnyeg egy darabjával díszített díványpárnát.
Elnézését kérem, hogy a fentiekkel untattam. Tekintse egy már nem fiatal ember múltat idéző fecsegésének.”
Egyáltalán nem tartom kedves olvasónk levelét fecsegésnek. Jóleső érzés, hogy sikerült örömet okozni szegény Habsburg Ottónak, akinek semmije sem maradt, és most az ön jóvoltából mégis van egy szép díványpárnája. Na ja – mondhatja meghatottan –, az én kedves matyarjaim!…