A hídépítő balladája

Élt egyszer egy híres hídépítő. Megérdemelné, hogy balladába örökítsék, mint Kőmíves Kelement. Hátha éppen közületek kerül ki valaki, aki versekbe szedi történetét, legendáját. Magam csak elmesélni tudom, úgy, ahogyan a fiai elbeszéléséből hallottam. Mert volt neki két talpraesett, ügyes fia, akik édesapjuktól nemcsak mesterséget, de becsületet, tisztességet is tanultak, örököltek.

Nos, hát ez a híres hídépítő egy kicsi falu kis házában született. A kapujuk előtt ott csoronkált egy vidám patakocska. Kivált tavasszal olyan jó kedve szokott támadni, hogy a kapuk előtti kis hidakat is elmosta vagy legalábbis félrebillentette. A kisfiúnak, a későbbi híres építőnek ez a féktelen kedvű patak volt a legkedvesebb játszóhelye és játszótársa. Hidakat mesterkélt rá kőből és sárból.

Lezúdult egy jó zápor, s a patak már vitte is a kisfiú hídját. De ahogy telt az idő és nőtt a fiú, a hídjai is mind tartósabbak lettek. Dicsérték is, akik csak látták.

– Ügyes gyermek. Nagy mester lehet belőle, nagy építész, aki még a folyóra is tudna hidat verni. Tartós hidat, amilyet még a legnagyobb víz se tudna elmosni.

Mert hogy el ne felejtsem, azt a kicsi falut egy nagy medrű, sebes sodrású folyó választotta el a szomszédos kis falutól. Próbáltak a falusfelek rá hidat verni közös összefogással, mind a két oldalról, de mire megépült volna, megnőtt a folyó, s elvitte a hídjukat. Egyszer aztán mégis sikerült – méghozzá a már legényecskévé serdült fiú eszessége révén – olyan hidat verniük, hogy esztendőkön át nem sikerült a víznek megbirkóznia vele. Nagy volt az öröm. A két szomszédos kicsi falu népe, akik eladdig csak nagy szárazság idején vagy ha télen befagyott a folyó, s jó vastag volt a jég rajta, csak akkor járhattak át egymáshoz, most virágba borították a hidat. Boldogan, egymás vállát átölelve énekeltek. Ki-ki a maga nyelvén, mert hogy azt is el ne felejtsem, a két kicsi falu népe más-más nyelven beszélt. De a híd s a közös éneklés, testvérekké avatta őket. Értették egymást. A tekintetük egy nyelven beszélt. A híd meg olyan erősnek mutatkozott, hogy elbírta az egyszerre rásereglő két falu apraját, nagyját. S még a sebes sodrású folyó is mintha megjuhászodott volna a nagy öröm láttán.

El is határozták közösen, hogy a legényecskét iskolába, egyetemre küldik, hogy tanulja ki a hídépítés minden fortélyát. S legyen hasznára máshol is, másoknak is, ahol csak szükség van nagyobb medrek, nagyobb szakadékok áthidalására is.

Föltarisznyálták, jó tanácsokkal s jókívánságokkal útnak indították. Rá is szolgált a legényecske az őt útnak indítók minden reménységére. Olyan hídépítő lett belőle, hogy még külországokban is nagy tisztelettel emlegették a nevét, de a két kicsi faluét is, mert ő mindkettőt szülőfalujának mondotta. Így telt az idő. Megcsaládosodott, két szép gyerekkel is meggyarapodott.

Épített is szebbnél szebb, tartósabbnál tartósabb hidakat.

Már éppen a világ leghosszabb hídjának építését akarták rábízni, amikor hallja, hogy az otthoni hídjukat elmosta egy minden eddiginél hatalmasabb áradat. Sietett haza. Már nem is egyedül, hanem az említett két fiával.

– Ne bánkódjatok – mondta a két falu népének. – Olyan hidat építünk, hogy soha, semmilyen áradat el nem mossa.

– Az elsőről is azt hittük – vetették közbe innen is, onnan is a kételkedők.

– Ha hittük, akkor most még inkább hihetjük. Sokat láttam, tapasztaltam. Minden tudomásom ezé a hídé lesz. S nemcsak a magam, de a fiaim tudása, hite is. De mindenekelőtt a ti segítségetekre van a legnagyobb szükségünk. Hidat verni, tartós hidat, nagy áldozattal jár.

Voltak, akik azt mondták magukban vagy félhangosan: megleszünk híd nélkül is. Ha jó volt az eleinknek híd nélkül, jó lesz nekünk is. Áldoztunk már a hídért éppen eleget. Éljen mindenki ott, ahol van. Süljön meg mindenki a maga zsírjában.

– Csak a segítségetekre van szükségem. A hidat ingyen építjük. Ajándékba adom az útra indításért.

És elkezdték építeni.

A jó szándékú emberek éppen olyan lelkesedéssel láttak munkához mindkét parton, mint annak idején az első híd építésekor. De a rosszindulatot, ha egyszer elszabadul, a legvadabb folyónál is nehezebb mederbe szorítani.

Épült, épülgetett a híd, de az éjszaka leple alatt hol az egyik, hol a másik part rosszakarói kilazítottak rajta valamit.

– Érdemes ezt folytatni, édesapám? – kérdezte a nagyobbik fiú.

– Érdemes, fiam. Egyetlen értelmes dolog a világon, építeni. Legkivált meg hidat építeni.

Aztán egyszer még meg is dobálták az építőket.

– Abba kéne hagyni, édesapám – mondta a kisebbik fiú.

– Soha! – mondta az öreg hídépítő. – A hidat még akkor is építeni kell, ha lövik. Ha pilléreit kirobbantják. A híd, fiam, olyan, mint a kézfogás. A legszebb, a legtartósabb kézfogás. Egy magasságban kell állnia a két parti pillérnek. A hídnak ívelnie kell. De lejtenie nem szabad, sem egyik, sem másik part felé. Kezet se fogjatok senkivel úgy, hogy lefelé nyújtsátok a kezeteket. Gőgösségre vall. És fölfelé se nyújtsatok kezet, mert az megalázó. Olyan legyen a kézfogásotok is, mint ez a híd lesz.

Így bátorította a már-már elkedvetlenedő fiait s a már-már reményt vesztő jóakaratú hídverőket az öreg hídépítő.

De a gonoszság határtalan tud lenni. Egy szép napon, amikor már-már készen volt a híd, csodálatosan és elmoshatatlannak ígérkezően ívelte volna át a két partot, hatalmas robbanás vetette szét. Éppen a közepén. A híres hídépítőt egész a partig dobta a légnyomás.

Már csak annyit tudott mondani a két fiának s a körülötte síró jó szándékú hídverőknek:

– A hidat be kell fejezni. Újra kell építeni.

A két fiú s a két falu jó szándékú népei megfogadták, hogy az öreg hídépítő álmát valóra váltják. Sokan emlékeztek még az első hídavatás nagy örömére, ölelkezéseire, kézfogásaira. S elhatározták, hogy az épen maradt pillérekre emlékeztetőül rávésik mind a két parton:

 

Jó volna kezet rázni ismét,
s a vállat átölelni, testvér,
mielőtt bután el nem esnék,
mielőtt bután el nem esnél.
[ Digitális Irodalmi Akadémia ]