Jelenlétünk egyik és másik Európában

A szállítóeszközökről szóló francia könyv Európa kialakulását a középkorban egyes-egyedül az újfajta, lóvontatású szállítóeszközök feltalálásának tulajdonítja. A szekerek és kocsik forgalmának. Ezek hozták össze Európát. Az ipar behúzódhatott a városokba, s koncentrálódhatott. Nem kellett félnie: a nyersanyag utánajött szekéren, s a kész portékáért a vásárló a kocsiján. (Ezért is lehetett csakugyan európai elterjedettségű szó a magyar kocs-i szekér. Minden nyelvben megvan.)

 

*

 

A felismerésnek örömével olvasom Czeslaw Milosz könyvében (Egy másik Európa című könyvében, én, az Egyik Európa szerzője), hogy milyen meghatva számlálgatta a régi lengyel diákok neveit a padovai egyetem falán 1937 tavaszán. Hiszen tíz év múlva egy tavaszon ott jártam én is Padovában, s az egyetem udvari árkádjai alatt természetesen a régi magyar diákok nevét keresgéltem.

S hadd jegyezzem fel itt annak a magyar diáknak a nevét – ha már nem írtuk föl az egyetem falára –, akivel akkor Padovában jártam. Rákosi Zoltán. Feledhetetlen alakja ma is gyakran felbukkan, hol Mesterházi regényeiben, hol Orbán Ottó verseiben.

[ Digitális Irodalmi Akadémia ]