A legmegbocsáthatatlanabb bántalomFelébredek arra, hogy Keresztury megsértett. Álmomban. Megtévesztésig életszagú volt az álom. Társaságban voltunk, karom a vállán, vagy karja a vállamon, ahogy az jó barátokhoz illik. S akkor ő azt mondja: – Sajnos, a barátaim közül senki se képes épkézláb drámát írni! Tehát vagy én se, vagy nem tekint barátjának. Úgy éreztem, mindenki rám nézett. Aztán nevetve otthagyta a társaságot. Én meg néztem, milyen délceg még mindig. Felébredtem, s tudom, hogy ezt nem fogom tudni neki sohasem megbocsátani.
*
Egyszer már ért tőle apróbb szúrás. Nem álmomban. ’74 áprilisában volt. Éppen indultam (végre, annyi hercehurca után) Firenzébe. A kapu előtt találkoztunk össze, a Váci utcában. – Mi van azzal a firenzei katedrával? – kérdi. – Holnap indulok. Egy pillanatnyi csend után: – „Hamar kitelik majd az esztendőd. Ott is.” Ez is egyike volt azoknak az elbocsátó szép üzeneteknek, amelyeket akkoriban itt-ott kaptam.
*
Ez nem bántott engem. Talán azért nem, mert én is csak fenntartással tudtam nézni a paradox-professzort, akivé lettem. S ez az ingerültség megbocsátható volt, mert az életben, az esetlegességek csapda-rendszerében ilyesmi kicsúszhat az ember száján… Meg aztán segített is, hogy kiálljam azt a másfél évtizedet. Lehet, hogy ezért is mondta. Pedagógus is volt. De az álom, az más. Ott először is drámáról volt szó, amely nekem, handabandázva, élet-halál ügyem. (Titokban, sóváran, Kereszturynak is az, tudom.) És az álmainkban mindannak, amit látunk és hallunk: fedezete van valahol.
*
„Hamar kitelik az esztendőd. Ott is.” Akkor már több mint tizenöt éve koldultam hiába valamiféle állást Pesten, de az ’57 tavaszi elbocsátásom papírján (a Főiskoláról és a Nemzetiből) úgy látszik, rajta volt az életfogytigos pecsét.
*
Miért olyan fontos nekem K. D. véleménye, hogy álmodom is vele? Valószínűleg azért, mert húszéves koromban nála kellett jelentkeznem „fejkopogtatásra”. Balogh őméltósága (valóban csak e címmel volt szabad illetni Balogh Józsefet, a Nouvelle Revue de Hongrie és a Hungarian Quarterly legendás – társadalmi rangkórságában itt-ott önmaga karikatúrájába átcsapó – főszerkesztőjét) az akkor még oly fiatal, de már nagytekintélyű kritikusnak szólt, hogy véleményt mondjon, vajon alkalmas vagyok-e rá, hogy oly válogatott cigánylegényekből álló szerkesztőségének (elnök: Bethlen István, olvasószerkesztő: Illyés Gyula, francia korrektor: François Gachot) én is tagja legyek. Úgy látszik az első szerep rögződik. Majd’ fél évszázad után is, tudom, megvesztegethetetlen bírám Keresztury Dezső. Álmomban ő a rossz lelkiismeretem. |