Bevezető az Árnyékváros-hoz

Ez a gyűjtemény mindenekelőtt bizonyítéknak készült.

Szerzője mindig várost akart alapítani. Metropolist, kisvárost, olykor egy egész országot; mindenképpen egy talpalatnyi helyet, amelyen a lábát megvetheti, s amely szükség esetén neki is, másnak is vészkikötő.

A gyűjteménybe tehát épületként kerültek be a versek. Ez, a metaforával tovább játszva, kisebb-nagyobb rekonstrukciót tett szükségessé: néhány verscímet meg kellett változtatni, sorokat kicserélni, ritkábban az egész versvázra új homlokzatot húzni, ha a város úgy kívánta.

Mindig a város diktált. Pannon és idegen égboltokat vonzott magához, tengereket és sikátorokat, hivatást és mesterséget, ablaktörő szerelmet és kapuzáró etikát; mindenből annyit, amennyit fegyelmezetten a keretei közé tudott szorítani. Az építő nagyon megtanulta, hogy szabadság és fegyelem édestestvérek.

Tizenhat évesen írt verskezdeményét, a Vergilius Aeneis-ének második énekéből formált álmot, a csavargó és városalapító Aeneasét ezért vette be a gyűjteménybe. S a városát elhagyó bibliai Joachimról harminchat évesen írt versét ezért törte pozdorjává s építette föl újra, most, életének ötvenegyedik esztendejében, továbbadandó még egy tanulságot.

Azt, hogy az ember sosem alapít várost hiába. Ha látszat azt mutatja, s ha a délibáb rá játszik, akkor sem. És ha fölépítette, és aztán van ereje elhagyni a várost, akkor alapítja meg igazán.

 

Budapest, 1984. október

 

*

 

Árnyékváros című, 1986-os válogatott verseskönyvem két ciklusa – Városalapítás, Joachim elhagyja a várost – a régi összeállításban szerepel itt, csak a Magritte rózsája első változata a ráadás; a Kobaltország-ciklus pedig azonos az ugyanilyen című, 1978-as kötettel, csupán a Horror vacui II. része a többlet.

A Királyok könyve című második fejezet az elmúlt hét évben írt s kötetben még meg nem jelent verseim gyűjteménye.

Mi történt hét év alatt?

Elhagytam a várost? Megalapítottam?

Nem tudom.

 

Budapest, 1993. október

[ Digitális Irodalmi Akadémia ]