Szekihan

A japánok… Hát igen, a japánok ismét konstruáltak egy meglepetést a világ számára. Most autóról van szó. Új kocsijuk ámulatba ejtette a tokiói autószalon közönségét. Én sajnos csak másod-, illetve harmadkézből értesültem a dologról. A Time híradását átvette az Új Tükör. Még így is csodálatos a hír. A japánok egy olyan autót konstruáltak, amiben radar van, érzékeli az előtte haladó kocsikat, és ha kell, fékez. Maga a kocsi, a vezető beavatkozása nélkül. A műszerfalba elektronikus térképet illesztettek, ami jelzi a vezetőnek a legrövidebb utat. De nekem leginkább az ablaktörlő tetszik, ami automatikusan bekapcsolódik, ha megered az eső.

Most az olvasó talán azt gondolja, hogy japánbarát vagy japáncsodáló vagyok. Ez leegyszerűsítése volna a dolognak. Valóban felfigyeltem a japánokra. Amikor megtudtam, hogy Pearl Harbor megtámadása előtt a pilóták a megszokott rizs és darakeverék helyett szekihant kaptak reggelire, elgondolkodtam. A szekihan ugyanis rizs és tarkabab keveréke. A váratlan reggeli kiosztását maga Nagumo tengernagy rendelte el. Gondolom, napiparancsban. S ez a reggeli, no meg a pohárka rizsbor nagyon fellelkesítette a harcosokat. Nem tudom, milyen hatást ért volna el a magyaroknál.

Nagyon szeretnék egy ilyen japán csodaautót, bár nem tudom, hogyan közlekednék vele Budapesten. Az elektronikus térkép ugyan mutatná, hogy Óbudáról a legrövidebb út a Váci úton át vezet Újpestre, de mit mutatna vajon, amikor a lezárt Váci úthoz érkeznénk? Nem tudom. Félek, hogy ezt az elektronikus térképet nem tudnám elég hatékonyan használni. A radarral összekötött fék viszont jól vizsgázhatna. Végigfékezhetnénk Budapestet. Leginkább azonban az önműködő ablaktörlő izgat. Talán azért, mert egész ősszel egy nem önműködő, közönséges ablaktörlő után szaladgáltam, de nem lehetett kapni. – Milyen lehet az önműködő? Legfontosabb tulajdonsága nyilván az, hogy kapható, létezik. Ha megered az eső, bekapcsol, és töröl. De mit csinál vajon, ha az ember kocsit mos, vagy elmegy mellette egy locsolóautó? Akkor is bekapcsol? Mi történik, ha egy gólya száll az autó felett és megfelejtkezik az illemről? Bekapcsol és törölni kezd? Belegondolni is rossz.

De engem legjobban az nyugtalanít, hogy a többi autóhoz hasonlóan a japán csodaszekér is elromolhat. Mi van, ha megered az eső, és az ablaktörlő nem kapcsol be? Akkor én hogyan kapcsolom be? S ha a radar valamilyen titkos okból nem érzékeli az előttem haladó autót, és nem fékez? Akkor mit kell megnyomni? Vagy csak kapaszkodni kell és imádkozni? – Hol lehet az ilyen autót javíttatni? Az AFIT-nál aligha szabályozzák be a radarszerkezetet. Valószínűleg az Akadémiához vagy a fizikai kutatóintézethez kellene fordulnom.

Az irigység beszél belőlem. A japán csodaautó nagyszerű alkalmatosság. Fogadni mernék, hogy a konstruktőrök heteken át szekihant kaptak reggelire.

[ Digitális Irodalmi Akadémia ]