Titán–2

Robert Jastrow magfizikus szerint ötmilliárd év múlva Napunk elöregedik, felpuffad, mint az alkoholisták, hatalmas vörös gázgömbbé duzzadva elnyeli a Merkurt, a Venust, s a Földet 2200 Celsius-fokra hevíti. Ha élve akarunk maradni, még ezt megelőzően el kell menekülnünk a Földről.

Robert Jastrow tudományos jóslata kilenc évvel ezelőtt nyugtalanítóan hatott rám, de napjainkban már optimistának tűnik. Ötmilliárd év… Ennyi idő alatt történhet valami, talán még az ember agresszív hajlama és környezetpusztító önfeledtsége is megváltozhat. De nincs ennyi időnk. Nem a Nappal gyűlik meg a bajunk, hanem saját magunkkal, a saját tudományunk és zsenialitásunk által létrehozott iparral és haditechnikával. Ha a huszadik századi ember esetében aiszóposzi hasonlatokkal lehetne élni, azt mondanám, hogy minden azon múlik, hogy természetünk a rókával vagy a borzzal mutat rokonságot. A róka ugyanis nem kíméli lakását, kotorékában csontok, hús- és ürülékmaradványok bűzlenek, s amikor a rókavár teljesen elbolhásodik, a róka elköltözik onnan, új lakást keres magának. A borz viszont tiszta állat, kotoréka közelében emésztőgödröt ás, és ott végzi el a dolgát. A borz kotoréka így sok generációnak nyújt védelmet, a borzvárakat száz évig lakják. Ha természetünk véletlenül a rókával mutat valamilyen távoli atyafiságot, akkor hamarosan el kell költöznünk a Földről. De egyelőre nem tudunk költözni, mert nincs hová és nincs mivel. A legtöbb embernek jól megfelelne még a Föld, a földi lét, a földi munka, a földi örömök. De a Föld gyorsuló ütemben pusztul a lábunk alatt.

A kidobott vashulladék, az autók elhullatott abroncsai, a kertekben heverő hűtőgépek ártatlan szemétfoltjai életünknek. Fenyegető a hadiipar és a haditechnika hulladéka! A józan békevágy ellenére a leszerelés késik. Mit lehet vajon kezdeni az USA elavult Titán–2 rakétáival? Nemrég az arkansasi Damascus közelében egy leejtett csavarkulcs átszakította a híres rakéta üzemanyagtartályát, és súlyos balesetet okozott. Az amerikaiak rég elhatározták, hogy az elavult Titánokat szilárd hajtóanyagú MX-rakétákkal váltják fel. Vajon mit lehet kezdeni az ötvennégy darab százötven tonnás szörnnyel? Mi lesz a folyékony üzemanyag sorsa? De nemcsak az amerikaiaknak vannak elavult fegyvereik, hanem a többi NATO-országnak is. A fegyverkezési verseny kényszerűségéből eredően a Varsói Szerződés tagállamai szintén kénytelenek szembenézni ezzel a gonddal.

Több mint egy évtizede folynak már a tárgyalások a vegyi fegyverek gyártásának a betiltásáról, de eredmény nélkül. A második világháború után tengerbe süllyesztett vegyi fegyverek még mindig szedik az áldozataikat. Az idegmérgek (foszforsavészterek) megjelenésével tovább súlyosbodott a helyzet. Betonba ágyazva ezzel is megszórtuk már a tenger fenekét. Most a nagy gondot a Sarin és a VX-ideggáz okozza. Hektáronként három kilogramm VX-idegméreg a lakosság felét garantáltan kipusztítja. Az Egyesült Államok ideggáztartalékát jelenleg harmincnyolcezer tonnára becsülik. A vegyi fegyverek megsemmisítése, ha a tengereket hajlandók vagyunk megkímélni tőlük, jelenleg többe kerül, mint az előállításuk.

Úgy tűnik, sürgetően választanunk kell a róka- vagy a borzmagatartás között. De pillanatnyilag ülünk az elromlott hűtőgépben, s magunkra zárjuk az ajtót, hogy ne lássuk az elhanyagolt kertet, s a szomszédos telkeken tornyosuló szemétdombokat.

[ Digitális Irodalmi Akadémia ]