A Channel legenda

A Balaton legnagyobb kikötőjében kilenc évvel ezelőtt megjelent egy idegen hajó. A helyi vitorlás klub tagjai, a szerelvénymester, a hajóácsok és a mólóőr gyanakvó arccal tanakodtak a klubház előtt és vonogatták a vállukat… Hajók állandóan érkeztek a kikötőbe, és a nyár általában megtízszerezte az öböl forgalmát. A viharosabb éjszakák után tucatjával horgonyoztak az idegen hajók a nádas mentén, és ezt mindenki természetesnek tartotta.

Amikor az ötvenes túracirkáló árbocán megcsillant a kora reggeli napfény, az emberek mégis megdöbbentek.

A cirkálót előző este senki nem látta a vízen közeledni, és a mólóőr állítása szerint még éjfélkor sem volt a kikötőben. A szélcsendes éjszaka után mégis az öbölben állt, méghozzá nem is horgonyon, hanem bóján. A szerelvénymester beült egy csónakba, és odaevezett a cirkálóhoz. Amikor visszaérkezett, jelentette, hogy a hajónak Channel a neve, s a jelek szerint a saját bójáján áll, mivel azon is a Channel név olvasható. A klubtagok ingatták a fejüket, és kijelentették, hogy ilyen nevű hajóval még soha nem találkoztak a vízen… A cirkálóból déltájban aztán előmászott egy rövid hajú, szeplős öregember, és a bocival kievezett a partra. A magános öregember felbukkanása tovább fokozta az idegen hajó titokzatosságát. Az emberek tudták, hogy egy ötvenes cirkálót nem lehet egyedül elvezetni, de az öregemberen kívül soha nem láttak mást a hajón.

A Channel megjelenése után néhány héttel egy ötven év körüli hölgy ment keresztül a vitorlásklub udvarán. Magabiztosan kerülgette a parton száradó hajókat, így senki nem merte megállítani. A hölgy zavartalanul eljutott a sólya betonperemére, tölcsért formált a tenyeréből, és kiáltozni kezdett

– Joe…! Joe bácsi!

A Channel kajütjéből előbukkant a rövid hajú, szeplős öregember, beszállt a bociba, és a sólya közelébe evezett.

– Hát ez igazán nagyszerű, Joe, a vendégek már alig várják, hogy a vitorláson legyenek… Egy német hölgy is érkezett…

– Örülök, Krisztina, hogy látlak… Mi újság? – mondta az öregember, és a sólya peremétől néhány méterre lefékezte a csónakját.

– Engem legjobb, ha mindjárt beviszel, úgysem férünk egyszerre a csónakba… Gyere közelebb…

Az öregember megrázta a fejét:

– Nem tehetem…

– Nem tudsz bevinni a hajóra?

– A Channel bizonyos értelemben nem is hajó… – mondta az öregember, és lassan, szinte észrevétlenül távolodni kezdett a csónakjával. Az idős hölgy ekkor, amit a világról tudott, egyetlen mondatba sűrítette:

– Joe kedves, nem teheted ezt velem…

A csónak közben egyre távolodott, aztán váratlanul a cirkáló mögé csúszott. A rövid hajú, szeplős öregember szótlanul felkapaszkodott a hajójára, és eltűnt a kajütben.

Az idős hölgy mellett ekkor megállt a szerelvénymester, és megszólította:

– Kije magának a Channel gazdája?

– A testvérem – mondta az idős hölgy, aztán mérgesen hátat fordított a víznek, és gyors léptekkel elhagyta a klubház udvarát.

Az emberek nem hitték el, hogy az idős hölgy testvére Joe bácsinak, de ettől kezdve nem gyanakodtak az idegen cirkálóra. A helyzetet az is javította, hogy Joe bácsit többen látták az orvossal és a hajógyár főmérnökével beszélgetni, mi több, egyesek azt állították, hogy Joe bácsi a hajógyár üzemi orvosa… A Channel mindezek ellenére titokzatos maradt. Joe bácsi soha nem húzta fel a vitorlákat az árbocra, s a cirkáló különös megjelenése óta egyetlenegyszer sem futott ki az öbölből. A hajó fedélzetére még Krisztina sem tudott feljutni, bár ezt hetenként legalább egyszer megkísérelte. Többnyire vendégekkel érkezett, és lelkes kiáltásokkal csalta elő Joe bácsit a cirkáló titokzatos belsejéből. Joe bácsi azonban soha nem közelítette meg egészen a partot, és senki nem emlékezett rá, hogy Krisztinának az elmúlt kilenc esztendő alatt akár egyszer is sikerült volna feljutni a Channel fedélzetére. Krisztina ennek ellenére rendszeres időközökben kiállt a sólya betonperemére, és kiáltozni kezdett… A kikötőben élő emberek idővel megszokták az idős hölgyet, és pontosan tudták, hogy a „Joe… Joe bácsi” kiáltásra a szeplős öregember mennyi idő múlva és milyen arckifejezéssel jelenik meg a kajüt ajtajában, hogyan pillant a part felé, és száll csónakba… Azt is tudták, hogy a „hát ez igazán nagyszerű, Joe…” után mindig az „örülök, Krisztina, hogy látlak…” következik, s azt is tudták, hogy Krisztina egyike azon embertípusoknak, akik soha nem léphetnek a Channel fedélzetére. A kikötő szokványos Krisztina jelenete az idegeneknek teljesen új volt, így izgatottan figyelték, hogy az egyes felvonások hogyan követik egymást.

Az olajzöld szemű Schweitzer Mariann, szokása szerint, négy-öt hamvatlanodó tinédzser társaságában hevert a móló oldalának dőlve, és egy rágott végű fekete szemöldökkihúzóval rajzolgatott Fesszer Öcsi gipszkötésére… Fesszer Öcsi az iskolaév utolsó kosárlabdameccsén törte el a jobb karját, így karika alakúra feszített gipszkötéssel díszeleghetett a parton. Megérkezése után néhány nappal elhelyezkedett Schweitzer Mariann szexes lábainak dőlve a kikötőn, és cinikus megjegyzéseket tett a vízre, a felnőttekre, saját magára és a mentős gyerekre, aki már a legelső napon csatlakozott hozzájuk, mivel Fesszer Öcsinek gitárja is volt. Schweitzer Mariann különösen a leukoplaszttal leragasztott részeket kedvelte Fesszer Öcsi gipszkötésén, ezeket mind ellátta feliratokkal: „Ne tedd!” „Ma nekem, holnap neked.” „Na és, mi van abban?… Megesik…” „Hogy oda ne rohanjak”… „Megint akarsz?”… „Vegyenek tengeralattjárót!” Éppen egy krokodilt igyekezett a „Megint akarsz” alá rajzolni, amikor Krisztina hangja felcsendült a kikötőben:

– Joe… Joe bácsi!…

A mentős gyerek elnevette magát:

– Hogy ez a spiné mit strapálja magát…?

Mariann félbehagyta a krokodilt, megtekintette a kiabáló hölgyet, aztán a mentős gyerekre nézett.

– Miért…?

– Úgysem engedi fel az öreg a hajóra…

– Miért nem engedi…?

– Mert az öreg a Channelra még soha senkit nem engedett fel.

– Mi az a Channel?

– Az a cirkáló ott, ahol előbukkant az a rövid hajú öregember…

– De mi az, hogy Channel?

– Nem tudom, egyszerűen csak Channel.

– Channel – mondta Mariann, aztán felállt, és figyelte, hogy Joe bácsi hogyan száll csónakba, evez a sólya felé, hogyan fékezi le a bocit, és kiált át a hölgynek a víz felett.

– Örülök, Krisztina, hogy látlak – hallatszott a mentős gyerek halk hangja, aztán azonnal Joe bácsié:

– Örülök, Krisztina, hogy látlak… Mi újság?

Mariann mérgesen hátrafordult:

– Menj a…

– Képzeld, Joe, ma felkeresett két férfi, és azt mondták, hogy a Channelt szeretnék megvenni…

– Felhőket vegyenek… – mondta Joe bácsi, és hirtelen távolodni kezdett a parttól.

– De Joe kedves, nem teheted ezt velem…

A csónak elérte a cirkálót, aztán eltűnt mögötte.

Schweitzer Mariann fejjel előre beugrott a vízbe, és gyors karcsapásokkal közeledett a cirkálóhoz. Amikor a Channel mellé érkezett, már füttyögetett egy rendőr a kikötőn, és integetett, hogy Mariann azonnal forduljon vissza. A kiabálásra előbukkant a rövid hajú, szeplős öregember, és az olajzöld szemű lányra pillantott.

– Klassz fejed van, bácsika – lihegte Mariann, aztán megfordult, és kiúszott a mólóra.

– A kikötő területén tilos fürödni, száz forint a bírság – mondta a rendőr, és egy csekket nyújtott át a vizes lánynak.

Mariann odaszólt a mentős gyereknek:

– Tibike, ott a retikülöm, kotorj bele, és adj ennek az elvtársnak egy százast.

Amíg a mentős gyerek a ruhák között kotorászott, a lány a cirkálót nézte. Az öregember még mindig a kajüt ajtajában állt és bámult Schweitzer Mariann után.

– Tényleg Channel a neve… Jó kis hajó…

Mariann a nap hátralevő óráiban ímmel-ámmal befejezte a megkezdett krokodilt, de a fiúkkal alig beszélt. Vacsora után olajzöld szemeit az apjára emelte, és megszólalt:

– Mondd, atyám! Mi az, hogy Channel?

– Mit szemtelenkedsz örökké apáddal?! – csattant fel azonnal az anyja, de eredménytelenül.

Mariann nagy, csodálkozó szemeket csinált magának, és beléjük csempészett egy kevés szomorúságot is. A leghíresebb szexbombák átlagára igyekezett hasonlítani, s duzzadt, érzéki ajkait kicsit szétnyitotta.

– A Channel egy csatorna… Pontosabban a La Manche-csatorna… Az Északi-tengert köti össze az Atlanti-óceánnal, de úgy is lehetne mondani, hogy Angliát elválasztja Európától – mondta az apja, s ezzel a nap véget ért.

A Schweitzer villa teraszán másnap reggel tízkor Mariann bugyiban és kombinétan ült a reggelizőasztalhoz, így óriási sikert aratott az anyjánál.

– Mondd, Mariann, nem szégyenled magad?

– De miért, anya?

– Bugyogóban ülsz le reggelizni, hát akárki jöhet, te meg itt ülsz meztelenül, ilyen ruhadarabokban…

– Ó, anya, hát te anya vagy? Ilyen egy anya?! – sóhajtott fel Mariann, aztán kéjesen nyújtózkodott, ásított, és fokozatosan nekilátott az evésnek.

– Ma gyalog kell lemenned a partra, mert apa elvitte a kocsit…

– Hogyan tehetett ilyent?

– Úgy, fiam, hogy telefonáltak neki Pestről, fel kellett ugrania… Egyébként is jobb lenne, ha itthon maradnál, vagy elmennél végre teniszezni… Ezt a fesszeröcsizést úgyis be kell fejezni! Nem is tudom, mit képzel az a taknyos?… Bede majd váratlanul megjelenik itt, és együtt lát azzal a taknyossal…

– Hát anya vagy te…? Bede Rómában van, Fesszer meg itt… És egyébként is osztályelső volt, a KISZ jutalomutazásra viszi, ha összegyógyul a keze…

– Elég volt a fesszeröcsizésből! Bede még a nyáron hazajön… Amikor apád kint volt a konzervek miatt, Bede panaszkodott neki, hogy vacak, felületes leveleket írsz hozzá, mintha, mintha nem is tudom…

Schweitzer Mariann ezen a délelőttön megkérte Fesszer Öcsit, hogy a gitárján pengesse le neki az Egzodus dallamát. Fesszer fél kézzel nyúzta a gitárt, gyakran melléfogott, de azért így is összeverődött mögöttük egy csomó ember, és sikerült összehozni egy közepes botrányt. Különösen a Feszszer gipszkötésén tündöklő feliratok arattak elismerést. Mariann a hangversenyezést addig nyújtotta, amíg a rendőr fel nem bukkant a kikötőben. Ekkor Mariann felemelkedett a forró betonról, és odaszólt a mentős gyereknek:

– A szoknyám zsebében van pénz… Megkérlek, hogy majd fizesd ki a zsernyákot…

Ezek után beugrott a vízbe, és a rendőr sípolása, a tinédzserek röhögése közepette úszott a Channel felé. A zajra ezen a napon is előbújt a rövid hajú, szeplős öregember. Mariann megkapaszkodott a boci kötelében, és a parti zajra ügyet sem vetve megszólította az öregembert:

– Mondja, ez a Channel eredetileg nem tengeri hajó?

Joe bácsi a parton füttyögő rendőrre nézett, aztán a lányra, és halkan megszólalt:

– Miért úszott ide?

– Mert olyan cuki dumája van magának… „Örülök, Krisztina, hogy látlak…” Meg kell dögleni… Az én nevem Mariann… Azt hiszem, egyszer eljövök, és beadok a nyugalmának… Mondja, egyébként maga nem azonos Beerings Joe-val? Beeringsről sokat hallottam…

– Nem, magammal vagyok azonos…

– Na, ennek örülök, az a Beerings tulajdonképpen egy szar pasas volt… Hát én most elúszom, öregember, itthagylak… – mondta Mariann, és visszatempózott a mólóra.

A rendőr vörös arccal fogadta:

– Miért ugrott be megint a vízbe?

– Társalogni akartam Joe bácsival…

– Mit képzel maga?! Ez kikötő, itt nem lehet társalogni!

Este Mariann szórakozottan turkált a tányérjában, aztán az apjához fordult:

– Mondd, apa, van annak valamilyen jelentősége, ha egy hajónak Channel a neve?

– Mindennek van jelentősége… A Channel tengert köt össze óceánnal…

Mariann egyre titokzatosabb arccal járkált a kikötő és a Schweitzer villa között, aztán egyik reggel földöntúli mosollyal ereszkedett le az átforrósodott betonra Fesszer Öcsi mellé.

– Az este meglátogattam a Channelt… – mondta, és nosztalgikusan az öbölben ringatózó hajóra bámult.

– Mese… – mondta a mentős gyerek, és elnézett valahová oldalt, hogy a kijelentésének hangsúlyt adjon.

– Nagyon kedvesen fogadott Joe bácsi… És a hajója… Hát az nem is igaz, ilyen klasszat még nem láttam. Konyhája is van, a szobában pedig, de ezt nem mondhatom meg… Ez már titok…

Fesszer idegesen a lányra nézett, és megszólalt:

– Azt mondják, soha senkit nem engedett fel a cirkálóra…

– Ezután sem enged fel senkit… Csak engem…

Fesszer Öcsi összeroppant:

– Megtömött, mi…? Megtömött a vén csirkefogó?

– Ne mondj ilyeneket róla… Joe bácsi különös ember… Tengerész… Egy angol tengerjárón volt orvos… És versenyeket is nyert…

– Persze hogy megtömött, a vén dög… El ne ájulj a boldogságtól…

– Milyen versenyeket? – kérdezte a mentős gyerek.

– Nem tudom, milyen versenyeket, de nagyon nagy versenyeket nyerhetett

– Ilyen egy hülye libát… Lefekszik egy bolond öregembernek…

– Szűnj meg, Fesszer, nem gondolod, hogy ez a szöveg undorító?

Schweitzer Mariann nem szerette volna Fesszer Öcsit megbántani. Engesztelésül meztelen kokottokat rajzolt a gipszkötésére. A nap ennek ellenére feszült légkörben telt. Feszszer Öcsi állandóan arra gondolt, hogy a rövid hajú, szeplős öregember a karcsú, barna testű Schweitzer Mariannt behurcolta a kabinjába… A mentős gyerek gyanakodva bámulta a Channelt. Elképzelhetetlennek tartotta, hogy arra élő embert felengedjenek, de érezte, hogy a kikötő rendje megingott. Mariann arcán látszott, hogy a rajz nem érdekli, és valami egészen másra készül… A rendőr állandóan öt-hat méterre sétált tőlük, és figyelte, hogy a lány mikor emelkedik fel, és ugrik a vízbe. Különösen akkor vált idegessé, amikor Fesszer belekotort a gitár húrjaiba. Schweitzer Mariann gondosan befejezte Fesszer gipszén a kokottokat, és nem vetette magát a vízbe. Kiábrándító nap volt. Fesszer, miközben a gitárján matatott, megfogadta, hogy soha többet nem jön le a kikötőbe, köp az egészre.

Másnap reggel mégis lement a vízpartra. A mentős gyerek értetlenül lóbázta a lábát a vízben, és az öböl tükrére bámult. A vitorlás klub előtt tanácstalan emberek ácsorogtak, s időnként elbizonytalanodó kezekkel az öbölre mutattak.

– Hogy vagy, Tibike? – szólalt meg Fesszer a kikötőn, aztán mindjárt le is ereszkedett a cementre. Mentős Tibi az öböl távoli pontjára mutatott.

– Mi van ott? – kérdezte Fesszer.

– A Channel eltűnt…

– A Channel?

– Éjfélkor még látta a mólóőr, ott állt a nádas közelében, mint mindig… Reggelre aztán…

Fesszer nekidőlt egy betoncölöpnek, s úgy látszott, piszokul érzi magát.

Tíz óra tájban megszólította a mentős gyereket:

– Mit gondolsz, Schweitzer Mariann lejön még ebéd előtt…?

Mentős Tibi sajnálkozva rápillantott, aztán szótlanul elfordította a fejét. Az öbölben csobogó hajókat nézte, s azt a halványzöld, elmosódó vonalat, ami a kikötő öböl és a nyílt víz határvonalát jelezte.

Schweitzer Mariann nem érkezett meg ebéd előtt, és másnap, harmadnap sem. Örökre nyoma veszett, akár a cirkálónak.

A vízirendőrség parancsnoka Schweitzer György elé kiterítette a hajókról készült összes kimutatást.

– Nem értem – mondta végül Schweitzer György, és felállt.

– Ahogy mondtam, kérem… Channel nevű hajó soha nem volt a Balatonon…

– Mindenki azt mondja, hogy állt egy Channel nevű hajó a kikötőben, s ezen a kritikus éjszakán eltűnt onnan…

– Valóban… Joe bácsi ott tanyázott a kikötőben. De a Channel csak bizonyos értelemben volt hajó, ezt Joe bácsi is mondta valakinek. Csak az az építmény számít hajónak, amivel részt vesznek a víziutak forgalmában. A Channel kilenc év alatt egyetlenegyszer sem futott ki az öbölből, soha nem húzták fel a vitorláit…

– Most viszont eltűnt…

– Ezt magam sem értem… De be kell látnia, Channel nevű hajó nem létezik. Ha létezne, valaki biztosan látta volna, amikor felszedte a horgonyát és útra kelt… Vagy azóta találkoztak volna vele a járőreink a vízen…

Schweitzer György kezet fogott a parancsnokkal, és elindult az olajos padlójú irodában, a zászlókkal díszített folyosókon át a kijárat felé.

Július végén egy Lancia fékezett a kikötő előtt. Elegáns, kifinomodott arcú férfi szállt ki a volán mögül, és kisétált a kikötőre.

Amikor Fesszer Öcsi a zavart tekintetű, elegáns férfit észrevette, gyorsan feltápászkodott a betonról.

– Helló, Bede! hazajöttél Rómából?

– Szevasz, Öcsi, összetörted magad?

– Kicsit… Látom, te még egyben vagy.

– Élek – mondta az elegáns férfi, s értetlenül bámulta közben az öböl sárgászölden foszforeszkáló vizét.

– Ismered a Channel legendát? – szólalt meg újra Fesszer Öcsi, és Bede arcát fürkészte.

Az elegáns, kifinomodott arcú férfi nem válaszolt. Néhány pillanatig bámulta még az öböl vizét, melyet a Nápolyi-öbölhöz és más tengeri öblökhöz viszonyítva, valószínűleg nagyon kicsinek talált, aztán megfordult, és visszament a kocsijához.

Fesszer állt a mólón, és nézte a hirtelen megugró és elrohanó Lanciát. Ekkor teljesen egyedül maradt, a Channel legenda véglegesnek látszott.

[ Digitális Irodalmi Akadémia ]